Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как БСП и ДПС осигуряват мнозинството в парламента, а управляващите са малцинство

Двете партии вероятно синхронизирано ще спрат да се регистрират в пленарната зала

5 коментара
Как БСП и ДПС осигуряват мнозинството в парламента, а управляващите са малцинство

Тактически бойкот и спешни действия срещу правителството, но с демократични инструменти. Такъв политически курс срещу правителството обяви в петък по време на Националния съвет на партията лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Той обаче не назова какво има предвид, не спомена срокове и отказа да посочи инструментите, които формацията му ще ползва.

Справка от последния месец на парламентарните заседания, с която разполага Mediapool, обаче ясно подсказва какви ще са ходовете на ДПС. Подсказва и още нещо - че те ще са в тясно сътрудничество с БСП, които пък не искат да афишират особено много общи действия с движението, заради имиджовите проблеми, които си навличат.

Истината е, че от началото на октомври ГЕРБ и Обединените патриоти, дори с подкрепата на "Воля", не успяват да съберат необходимите 121 народни представители в зала в началото на пленарния ден.

Ето защо кворумът се прави от ДПС и БСП, като последващите гласувания понякога показват също, че движението и социалистите се оттеглят от пленарната зала и оставят мнозинството да си работи при по-нисък кворум, но след като вече са помогнали за старта на работата на парламента.

Разсеяното поведение от страна на мнозинството е трудно обяснимо, защото пред 2013 година именно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов спря партията си от регистрация в пленарна зала и обяви: "Кворумът е задължение на управляващите - на тези, които искат да управляват". Думите му пък бяха напомняни няколко пъти от началото на новия политически сезон и от лидера на БСП Корнелия Нинова, и от председателя на ДПС Мустафа Карадайъ, които на няколко пъти провалиха парламентарните дни. Неотдавна движението дори успя да договори с ГЕРБ отпадане на законопроекти в името на регистрацията им в парламента.

Именно заради ясното осъзнаване от страна на всички политически играчи, че кворумът е задължение на мнозинството, остава да стои въпросът защо БСП и ДПС досега не са прибягвали до по-чести демонстрации на политическа мощ. Още повече, че според данните от началото на октомври до тази сряда (24 октомври), докогато е изготвена справката за пленарните дни, ГЕРБ и Обединените патриоти не са имали необходимите им 121 народни представители за началото на работния ден нито веднъж.

Какво казват данните

Така например в първия работен ден за октомври – сряда, 3.10.2018 г. - ГЕРБ и ОП имат общо 92 народни представители в зала: 72 ГЕРБ, 20 ОП. Без присъстващите 29 човека от БСП и 17 от ДПС пленарният ден не би могъл да започне.

Любопитното е, че при започването на същинската пленарна работа – гласуване по разглеждания този ден Закон за физическото възпитание и спорта - от БСП в пленарна зала остават 13 души, а от ДПС едва седем.

Сходни са данните за следващия ден – 4 октомври, когато управляващите успяват да съберат 70 души за началото на пленарния ден, а от БСП и ДПС отново присъстват 29 плюс 17 души, с чиято помощ работата на парламента започва. При първото гласуване по Закона за обществените поръчки, разглеждан в четвъртък, от БСП вече са деветима, а ДПС - 11.

Същата седмица в петък (05.10.2018 година) от ГЕРБ в НС в 9 часа се явяват 45 човека, от ОП 18, а общият им сбор е 63-ма. БСП има 45 регистрирали се депутати, а ДПС – 21. По време на гласуванията те спадат до 18 от БСП и едва двама от движението.

Следващата седмица цифрите са сходни. В сряда (10.10.2018 г) мнозинството има 45 души при началото на работния ден. На 11-ти октомври депутатите на ОП и ГЕРБ отново не достигат за кворум и той е направен от опозицията.

Данните са същите за 12 и 17 октомври, когато ГЕРБ и ОП имат съответно 67 и 75 души в зала. На 18-ти октомври, четвъртък мнозинството събира рекорден брой свой депутати – цели 100 души, но отново не им достигат 21 за кворум. Получават ги от БСП и ДПС. Ден по-късно от ГЕРБ присъстващите са 63-ма души, а от ОП – 14. Останалите гласове за начало на пленарния ден получават от ... опозицията. Същото е положението и на 24 октомври (сряда). В 9 часа ГЕРБ имат 38 свои депутати, а партньорите им патриоти – 23-ма.

Ето защо е напълно очевидно до какви "спешни и демократични" инструменти ще прибегнат в ДПС. И тъй като БСП имат повече народни представители от тях, дори при положение, че част от левицата представя "Визия за България" по страната, движението очевидно е синхронизирало действията си с партията на Нинова.

Депутати от левицата, които не пожелаха да говорят с имената си, съобщиха неофициално пред Mediapool, че и БСП, и ДПС са напълно наясно, че правят услуга на управляващите.

"Ние много отдавна можехме като ГЕРБ 2013 г да напуснем пленарна зала, даже ДПС имат повече основания от нас – нали уж са принципни и не искат да помагат на правителство с националисти. Но както сами виждате, ДПС се договарят за регистрация – даваме хора, отпадат точки от дневния ред", твърдят депутати.

Освен това в левицата имат резерви да работят с движението, тъй като то им носело само негатив. "За жалост пак ще ни пришият към ДПС, но ще се опитаме хем да покажем на ГЕРБ и ОП, че са немощни или поне сериозно да ги затормозим да са всички в пленарна зала, хем да не изглеждаме близки с хората на Карадайъ", коментираха неофициално от "Позитано"20.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Десен бесен
    #5

    Имам познато момче от квартала, който работи в едно от любимите заведения на политиците и ми е казвал как е чувал с ушите си как се договарят всички парламенрарни партии. Какви позиции ще заемат и как ще имитират противопоставяне.

  2. edin.drug
    #4

    Полина Паунова е свършила чудесна работа. Да се надяваме, че повече медии ще препубликуват този анализ.

  3. Коментарът е изтрит в 12:45 на 27 октомври 2018 от автора.
    #3
  4. Практик от София
    #2

    Какви мнозинства, какви пет лева... 240 бойци на Партията от нейните различни родове войски водят перманентна битка с омаломощената нация. Политическото конкуриране се свежда до див ръкопашен бой край копанята с ярма. Оптимистичната страна на всяка една тоталитарна / мафиотска пирамида се състои в това, че след достигане на критичен праг в отрицателната селекция, започва неудържим процес на вътрешно-видово самоизяждане.

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    Игрички.... а всички смучат парите ни!
    Тия агенти, нацитата и Башкомунистите НЕ СА АЛТЕРНАТИВА!
    И ЗА ДОХОДИТЕ И ЗА ЗДРАВЕОПАЗНАНЕТО, ЗА ГОРИВАТА, ЗА РАЗХОДИТЕ В АРМИЯТА И ДРУГИ МИЛИАРДНИ ХАРЧОВЕ.

    Демократична България:
    ПРАВИТЕЛСТВОТО ТРЯБВА ДА НАСТОЯВА ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА ЦЕНАТА НА ГАЗА С ПОНЕ 20%
    Ние от „Демократична България“ настояваме по време на преговорите на Теменужка Петкова в Москва да бъде поискано намаляване цената на газа с поне 20%. Намаление с 20% на газа ще позволи цената на парното

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.