Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как България помогна на Украйна, без никой да разбере

14 коментара
Кирил Петков и Володимир Зеленски в Киев

През пролетта на миналата година украинската армия изпитва отчаян недостиг на гориво и боеприпаси от съветски калибър, необходими за отбраната им. Спасението идва от неочаквано място: България, пише германският "Ди Велт".

Правителството на една от най-бедните страни от ЕС, която дълго време е смятана за придатък на Москва, прояви смелост, която е пример за други държави, коментира германската медия.

Въпреки че в хода на войната София подчертава, че не въоръжава Украйна, разследването на германския ежедневник твърди, че това е било заблуда.

Проучването на авторитетната медия стига до извода, че на срещата си с украинския президент Володимир Зеленски в Киев през април миналата година тогавашният министър-председател Кирил Петков всъщност е договорил много повече подкрепа от страна на България, отколкото беше публично обявено.

За да се избегнат официалните доставки на оръжие, боеприпасите и военното оборудване влизат в Украйна през трети страни. В определени моменти България е покривала една трета от нуждите на украинската армия.

Но това не е всичко: тайно България също така изнася дизел за Украйна и по този начин осигурява до 40% от необходимите количества за танковете и превозните средства между април и август.

В българската рафинерия по това време се преработва единство суров петрол от Русия, посочва "Ди Велт".

В рамките на разследването си от германското издание са разговаряли с Кирил Петков, Асен Василев и украинският външен министър Дмитро Кулеба.

Петков и Василев се застъпват за решителните действия срещу Москва веднага

Правителството в Киев потвърждава тайната военна помощ в отговор на запитване на германския ежедневник.

"Кирил Петков прояви почтеност и винаги ще му бъда благодарен, че използва всичките си политически умения, за да намери решение", коментира украинският външен министър Дмитро Кулеба пред "Ди Велт".

Още на първата среща на върха на ЕС след нахлуването на Русия в Украйна, Петков разказва пред "Ди Велт", че е настоявал за незабавни и строги решения срещу Москва.

На украинския президент Зеленски може би му остават по-малко от 48 часа живот, той е в черните списъци на Москва и Съветът трябва да взема решения незабавно, настоявал Петков. Той е предложил да се изключи Русия от платежната система Swift и да се замразят европейските заеми за руската централна банка. Въпреки резервите на някои европейски лидери, Европейската комисия подкрепя това предложение, което по-късно става факт.

На среща на финансовите министри на ЕС в Париж пък Асен Василев "променя настроенията", коментират пред "Ди Велт" участници в срещата. Василев произнася реч за това, което според него Кремъл визира с желанието си да "денацифицира" Украйна.

Тогавашният финансов министър прави паралел със случилото се в България след Втората световна война.

"Тогава те убиха хиляди дисиденти, професори, свещеници", разказва Василев пред колегите си. Той също се застъпва за незабавни решения. В европейските среди се говори за "българското предложение".

Посещението на Кулеба в София

Когато украинският външен министър Дмитро Кулеба посещава България, той хвали страната за приемането на много украински бежанци. Зад затворени врати обаче се водят други преговори, пише "Ди Велт".

И в тях става въпрос за "живот и смърт", казва Кулеба.

Украинският дипломат обяснява, че е бил изпратен в България, за да потърси помощ от страната, която разполага със запаси от съветски боеприпаси, които са особено нужни на Киев към онзи момент - април 2022.

Според Кулеба Петков му обяснил, че положението му в страната "не е лесно, но че ще направи "всичко, което е по силите му".

Днес Петков заявява, че неговото правителство е издало лицензи на посредници, които да не изнасят директно към Украйна.

"Нашата частна военна индустрия произвеждаше на пълни обороти", казва той. Кадри от април показват "товарни самолети, натоварени догоре" с боеприпаси.

Дмитро Кулеба също подчертава, че не става въпрос за предоставяне на военна помощ от страна на българското правителство директно на Украйна, "а за предоставяне на възможност на украински компании и компании от страни от НАТО да закупят необходимото от български доставчици". Според информация на "Ди Велт" доставките са били платени от САЩ и Великобритания.

Как руско гориво стигна до Украйна през България

Още по-далеч от обществения радар България доставя дизелово гориво на армията на Зеленски. Бившият министър на финансите Василев разказва пред "Ди Велт" за срещата на Световната банка във Вашингтон през април. Там, казва той, представител на Украйна му казал, че горивото е на привършване. България има рафинерия в близост до Бургас на Черно море, която се управлява от дъщерно дружество на руската група "Лукойл" и се снабдява с петрол от танкери от Русия.

Василев насърчава "Лукойл" в България да изнася излишъци от горивото за Украйна. Реакцията била положителна, а служителите там също осъждали войната на Путин, казва той. Самата България се нуждае от около половината от произвежданото гориво, а останалото се доставяло на Украйна. Отново: Доставките се извършвали от чуждестранни посреднически дружества.

Киев потвърди пред "Ди Велт", че украинските компании са получили българско гориво в критичен момент. "България се превърна в един от най-големите износители на дизелово гориво за Украйна, като на моменти покриваше 40% от нуждите на Украйна", коментира Василев пред германската медия.

"Светът е възможен без зависимост и страх от Русия"

През лятото правителството на Петков беше свалено - парламентът оттегли доверието си към него. Проруските сили също имат имат роля в това, пише германският всекидневник.

През декември парламентът на България реши официално да разреши доставките на оръжие за Украйна. "Дълбоко благодарни сме на България за това", казва украинският външен министър Кулеба. Въпреки това той вече вижда опити за осуетяване на това решение."Невероятно е колко упорито тези сили се опитват да привлекат България на страната на агресора", коментира украинският външен министър пред "Ди Велт".

Историята вече е написана от Петков и Василев с тяхната безпрецедентна и скрита помощ, обобщава изданието.

"Ние показахме, че светът е възможен без зависимост и страх от Русия", казва Петков.

По "Дойче веле"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #14
    Отговор на коментар #5

    Васко,
    Може Нинова да е била начело на държавната оръжейна индустрия, но тя е само политическо лице, което по закон трябва да гради политиката на държавата за производство и износ на оръжие, но де факто не е ,защото държавната оръжейна промишленост се ръководи от частната, която произхожда от държавната, продадена по време на приватизацията( за 1 лев) на велможи от последния елит на БКП, които бяха свързани с руски олигарси също комунисти и представители на КПСС.
    И българските и руски собственици

  2. Bлaдo
    #13
    Отговор на коментар #9

    пи3дьо си си от'сЭкъде! - и при това си пи3дьо, който изповядва (и проповядва тук) пи3дьвщина ;-)) ... Таман! си се разпознал! ... ... ... Колкото до Аристотел... :-)) - Аристотел (и аз) преценяваме, че вместо да си признаеш понесения удар, се пънеш да отклониш разговорчето от масивната! българска оръжейна помощ за Украйна ;-) ... Затова: отново: признай, че те заболя (на няколко места ;-)), изненадан пи3дьо...

  3. Силвана Влахлийска
    #12

    Кирчо Обратното на умното няма никакви права на тайни операции, при това ако нещо е направил, то е за да прибере милиони в соствения си джоб и да краде от държавата. След скандала с криптото, изневиделица се пускат хвалебствия . Остана Кирето да заподскача на песента за Ленка, дето трябваше да се казва "Кирчо и Ленка - любовници" и трябваше не само Ленка да изчезне, но и Кирето. Кирето има да плаща за държавния самолет с която води Ленка да правят секс в Солун, само дето Иванчо Гешев си мълчи.

  4. simply blue
    #11

    Поне вече е ясно каква беше конкретната причина за падането на правителството на Петков. Това е било отмъщението на дребния фюрер, който задвижи местните си симпатизанти начело с гражданина трифонов. Спирането на газа за България вероятно също е свързано. Има още два момента, които не са много добре описани в статията, а именно колко важни за Украйна са били въпросните доставки. В първите месеци на войната все още цялата украинска артилерия беше от времето на СССР и българските снаряди са били критично

  5. simply blue
    #10
    Отговор на коментар #7

    Брей, три асвабадителни войни ли станаха? Голямо асвабаждавене е паднало явно... Откъде никнете такива?

  6. Liberal
    #9
    Отговор на коментар #8

    "пи3дьо" се използва за хора, които действат подмолно, сиреч героите от статията. А, според Аристотел, употребата на личностни епитети срещу опонент е признак на слаба позиция. Хайде сега да си оправиш речника и възпитанието (доколкото е възможно).

  7. Bлaдo
    #8

    "беше ясно", 7, но точно сега много те заболя... - признай си, бе, пи3дьо !!! :-)))

  8. Liberal
    #7

    То това си беше ясно, но остана неясно защо Киро и Кокорчо се криеха докато вършеха тези "велики" дела? Въртяха българската външна политика по същия начин, по който си прибираха премиите от Козяк - скришом и зад гърба на българите! Явно такава им е натурата на тези "велики българи", заради което бяха и свалени от сцената на нашия политически живот. И това ли беше "продължението на промяната" след Борисов!? Явно толкова ни е потенциала. А между другото, Британия плати оръжието и на османците по време и на трите руско-турски освободителни войни - no change of hearts there :)

  9. полк. Дрангов
    #6

    Много хубаво ако е вярно!...Имайте едно на ум че ЩАЗИ многократно е провеждала активни мероприятия да изправя имиджа на НРБ!... Да не излезе че статията "вместо да и,пише вежди....."..... Журналисти за пари има навсякъде!

  10. Backo
    #5

    A сега, накъде с БСП? Нинова беше начело на държавната оръжейна индустрия, а всички такива поръчки за износ- частни и държавни, минаваха през нейната маса.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.