Липсата на ясни позиции, зле прикривана зад политиката на "баланс" между Москва и НАТО, заедно с отсъствието на независимо и компетентно разследване плюс пропуски в спецслужбите, превърнаха България в лесен и удобен терен за руските действия в Европа, а самата държава – в мишена на хибридни атаки.
Последният шпионски скандал по оста НАТО - Русия, в който отново има българска следа, е поредното доказателство за това. Чехия изгони 18 руски дипломати, след като обяви, че руското разузнаване ГРУ е било замесено в експлозия в склад за боеприпаси край Злин през октомври 2014 година.
Призован от свой политически опонент случилото се да бъде тълкувано като "държавен тероризъм", чешкият премиер Андрей Бабиш заяви по-рано тази седмица:
"Русия не е атакувала Чешката република. Агентите са атакували...стока на български оръжеен търговец, който вероятно е продавал тези оръжия на страни, които се бият в Русия".
И Бабиш, и чешкото разследване визират българския оръжеен търговец Емилиян Гебрев, собственик на "Емко", който е съхранявал своя стока във въпросния чешки склад и който няколко месеца след експлозиите бе отровен – най-вероятно от същите агенти на ГРУ, които са атакували склада.
Според чешката версия складът е бил атакуван заради боеприпаси, които е трябвало да бъдат изнесени за страни, воюващи с Русия. Местни медии съобщиха дори, че те е трябвало да експлодират на българска територия. "Емко" от своя страна отрече, че е трябвало да достави продукцията в Украйна, а информацията, че взривът е трябвало да стане в България определи като "странна".
Разследването, липсата на отговори и шпионите
Към момента българската държава се държи изключително дистанцирано към скандала, без да е взела каквото и да е отношение към него. В същото време "Емко" изпрати официални писма до главния прокурор Иван Гешев и председателя на ДАНС Димитър Георгиев, тъй като досега "никой не е потърсил фирмата за информация по тези въпроси".
Правителство и прокуратурата не са коментирали версията, че боеприпасите е можело да бъдат взривени в България, което доведе до парламентарно питане до премиера, отправено от депутати от "Демократична България".
Факт е, че през последното десетилетие у нас имаше серия взривове във военни заводи, което доведе до логични въпроси и спекулации възможно ли е при някои от тях да става дума за саботаж.
Емилиян Гебрев, синът му и директор във фирмата му бяха отровени през 2015 година с вещество, подобно на "Новичок". Прокуратурата задейства разследването едва след покушението срещу двойния агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия във Великобритания през март 2018 година.
Тогава България отказа да изгони руски дипломати, както направиха повечето страни от ЕС и НАТО в знак на подкрепа към Великобритания и НАТО. С поведението си България на практика оспори заключенията на САЩ, Великобритания и НАТО, че Русия стои зад атаката.
Едва в началото на 2020 г. прокуратурата задочно обвини трима руски агенти за покушението срещу Гебрев. По-късно обаче стана ясно, че България е спряла разследването на т.нар. "български Новичок", както съобщи самата фирма "Емко", като основният мотив на разследващите е, че е невъзможно да бъдат открити тримата обвиняеми руски граждани – агенти на руското военно разузнаване (ГРУ). Единият от тях е сред заподозрените и за отравянето на Скрипал в Солсбъри.
Британският разследващ сайт Bellingcat съобщи, че ръководителят на екипа, извършил нападението с "Новичок" срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солсбъри, е заснетият в подземния паркинг на компанията "Емко" в София в деня на покушението срещу оръжейния търговец Емилиян Гебрев.
Тупкане на топката и шумни шпионски скандали
От "Емко" призоваха да бъде възобновено разследването и въпросът да бъде поставен в дневния ред на ЕС и НАТО, но това така ѝ не стана.
Вместо това българската прокуратура разкри като руски шпионин Николай Малинов, председател на сдружението "Русофили", а после откри руска шпионска мрежа сред настоящи и бивши висши военни. За година и половина от страната бяха изгонени осем руски дипломати.
Случаят с Николай Малинов не стигна доникъде, като се изключи, че междувременно той бе награден с орден от Владимир Путин. Две седмици преди изборите прокуратурата и специалните служби обявиха безпрецедентен успех срещу престъпна група от действащи и бивши военни разузнавачи, шпионирала в полза на Русия, но съдебното дело предстои, а именно то ще изясни с какво точно са се занимавали заловените пенсионери.
Изгонването на руски дипломати пък едва ли е трогнало особено Москва, чийто персонал в България не страда от липса на кадри.
Все още обаче няма никаква официална информация какви мерки са взети недопускане на подобни пробиви, ако бъдат доказани, в натовска служба, като българското военно разузнаване.
Подобни случаи със сигурност се отразяват в доверието и споделяната с България информация от страна на НАТО.
В същото време страната ни отново е във фокуса на вниманието заради чешко-руския шпионския скандал и отново е "пас", сякаш не е била мишена на ГРУ.
Отделно от това, мобилизацията на цялата държавна машина срещу Емилиян Гебрев през последните две-три години, в синхрон с интересите на офшорна фирма, свързана с Делян Пеевски, съмнително съвпада с дейностите на ГРУ срещу Гебрев.
Как точно стоят нещата, обаче, може да разкрие едно независимо разследване, подкрепено от експертизата на партньорите в НАТО, но досега това не се е случило.
Липсата и на ясна, политическа реакция, каквато в Чехия дойде лично от премиера, предоставя на ГРУ благодатна почва за действие и следите към България стават все по-ясни и логични.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
25 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Какви "натовци" сме ние,гдето ни треперят гащите от страх,че всеки път когато решим да съборим МОЧА, руският мечок реве застрашително!
Време е за Аугусто Пиночет Угарте!
Наздраве , "докторе" ! И се оглеждай , защото ДС продължава да те следи .По твоите думи- с розови "Жигулита"...
Ефрейторе, За колко лева се продаде на ГЕРБ, честно? Или за служба си даде д-то? Интеригентно момче си, не се излагай повече да защитаваш бити каузи! Като красавица на Околовръстното си. От ГЕРБ.
Крайно време е да се вземе общо решение на Европейския съюз за реципрочност на дипломатическите представителства с Русия, по чешкия образец. Колкото членове на дипломатическа мисия има дадена страна в Русия, толкова да има и Русия в съответната страна.
След 30 години "Мирен преход" без Лустрация България още е милиционерска държава с милиционерска прокуратура. 12 години милиционерът Борисов краде поне по 10 млрд всяка година и като вече не е на власт - свобода! Чеше си кучето, пиарката го снима. После ще начеше и нея, защото мъжът и го няма - той си седи в къщата за 1 млн, паднала от небето... И да не забравяме, че бащата на пиарката е полковник от МВР... Мръсна сган милиционерска! За пари и дъщерите си продават...
По повод чешкия въпрос, българското правителство начело с тиквеника смята да си начешка кученцето. За друго не ги търсете тиквите - тях руснаците са ги купили отдавна. Най-много още някой паток да построят
Ефрейторче, ти да не си отишло да метеш плаца на полка в Одрин?