Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как да оживее Тютюневият град в Пловдив обсъди форум за индустриална археология

0 коментара
Емануеле Курти сподели примери за индустриална археология

Как Тютюневият град да оживее и да стане връзката на различните културни и исторически пластове в Пловдив в рамките на домакинството на града като Европейска столица на културата през 2019 г., а и след това, бе обсъдено  по време  на форум, посветен на индустриалната археология. Негов организатор е Фондация "Пловдив 2019”, а домакин - инвестиционната компания "Галакси Инвестмънт Груп", която е собственик на част от старите складове в Тютюневия град, който ще стане водеща арена на културните прояви в Пловдив през 2019 г. 

Специален гост на форума беше италианският археолог и културен мениджър Емануеле Курти, които преди да пристигне в Пловдив е бил в град Матера, който ще е другата европейска столица на културата, заедно с Града на тепетата.

Курти даде успешни примери за експлоатиране на стари индустриални сгради – превръщането на неизползвана гара на Рим в съвременен пазар за местни продукти и ресторанти; изоставена обществена библиотека от Болоня е върната към нов живот, а неизползваем киносалон в Милано събира туристи и гости на града. В град Скио фабрика за платове се използва за модерни офиси, за жилища и за провеждане на изложения и събития. Това са само част от многобройните примери как публична власт и бизнес работят заедно.

"Въпросът е как осигуряваме връзки между пластовете. Как ще свържем по смисъл Античния театър с Тютюневия град. Те трябва да вървят заедно. Това трябва да се направи. Дори ние, археолозите, понякога забравяме за таза най-важна връзка между пластовете. Индустриалната археология е именно такава връзка. Тютюневия град би оживял, ако се свърже с всичко важно в града като пластове”, смята специалистът.

"Съхранявайки старите сгради, съхраняваме връзката с нас самите. Иначе ще имаме само моловете. Те са несъществуващи места. Човек отива там, за да пазарува, а не да бъде себе си или с другите", допълни Курти в лекцията си.

Всяко инвестирано евро в развитието на материалното и/или нематериалното културно наследство води печалба от приблизително 20 евро, коментираха от Фондация "Пловдив 2019".

"Виждаме, че Пловдив все повече се откроява като център както за правене на бизнес, така и за изкуство и култура. Затова сме убедени, че всяка компания, избрала да работи тук трябва да се ангажира към предизвикателствата на града и да помага с каквото може за развитието му. Нашето културно наследство и начинът, по който го съхраняваме и му придаваме стойност, са основни фактори при определянето на Пловдив и неговата  привлекателност като място за живеене,  работа и посещение ”,  посочиха на свой ред от "Галакси Инвестмънт Груп", която работи в сферата на недвижимите имоти. Последната ѝ инвестиция Офис Парк Пловдив привлече водещи аутсорсинг компании в града под тепетата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.