Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как да санирате блока безплатно?

6 коментара
Как да санирате блока безплатно?

Хиляди блокове чакат отварянето на програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост. Ресурсът по нея е ограничен – 1.4 милиарда лева. За да успеете да се вредите, трябва да действате много бързо, за да сте подготвени с наръча документи, който трябва да подадете. А те не са никак малко и изискват време.

Затова от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) съветват вече да започне подготовката на документите, макар програмата още да не е отворена за участие.

В момента тече общественото обсъждане на насоките за кандидатстване. Намерението е правилата да са ясни най-късно до средата на ноември и програмата да стартира, каза Добромир Василев, директор на дирекция "Жилищна политика" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) пред Mediapool.

Кой може да кандидатства?

Право на кандидатстване ще имат всички жилищни сгради - блокове или блок секции, които са проектирани и построени преди 26 април 1999 г., без значение от вида на строителството.

Сградата трябва да е жилищна (минимум 60% от площта й), с най-малко 4 самостоятелни обекта, които да принадлежат на повече от 1 собственик. Повече точки при оценяването получават големите блокове с много апартаменти.

Сградите, които са били одобрени за финансиране по Националната програма за енергийна ефективност, могат да кандидатстват по тази европрограма, но трябва да прекратят договорите си с Българската банка за развитие. Документите обаче ще трябва да ги подготвят отново, защото по-тази програма са заложени по-високи изисквания за енергийна ефективност на сградата - клас "В".

Какво трябва да направи етажната собственост?

Ако един блок реши да кандидатства, първо трябва да регистрира сдружение на етажната собственост. Това става след провеждане на общо събрание. На него трябва да се вземат две решения. Едното за създаване на сдружение на собственици при съгласие най-малко на 67% от всички собственици. Другото е съгласие на 100% на всички собственици за участие в програмата и извършване на строително-монтажните работи. След това домоуправителят нася документите в общината за вписването в регистъра и накрая трябва да вземе БУЛСТАТ на сдружението.

Следващата стъпка на етажната собственост е изборът на фирма, с която да сключи договор за изработването на енергийното и техническото обследване, архитектурното заснемане и изработването на техническия паспорт на сградата. В договора е добре да се посочи, че това се прави за целите на процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд", с финансиране по линия на механизма за възстановяване и устойчивост.

Фирмите за енергийна ефективност вече предлагат оферти, които са съобразени със заложените пределни цени в публикуваните насоки за кандидатстване. Средно изготвянето на тези документи излиза около 800 - 1000 лв. за един апартамент от около 100 кв. м, показва проучване на Mediapool. Най-добре е да съберете три оферти, за да спазите добрите практики.

За изработването на тези документи фирмите искат сметките за ток и отопление, ако има парно или газ, за период от 3 години назад. Изготвянето на тези справки отнема време. Отговорът от доставчиците идва в рамките на месец.

По груби изчисления на фирмите в най-добрия случая изработването на документите ще отнеме най-малко около месец от подписването на договора и то при условие, че етажната собственост представи всички искани от фирмата документи. Юристи съветват в договорите с фирмите да се заложат конкретни срокове за изработването им с предвидени неустойки при забава.

Изработването на всички тези документи е за сметка на собствениците на жилища. Те ще им бъдат възстановени, ако кандидатстват до 31 март и проектът е бъде одобрен за финансиране. За първия етап предвидените средствата са 1 129 881 600 лв. с ДДС , т.е. почти целият финансов ресурс.

За втория етап на програмата кандидатстването е до 31 декември 2023 г. За него остават 270 млн. лв. Другата разлика е, че по него ще се финансират само 80% от стойността на проекта, а останалите 20% е самоучастие на собствениците на жилища.

Общината ще подаде предложението до МРРБ

След като всички тези документи са готови трябва да се сключи с общината партньорски договор. Оттам нататък всичко зависи изцяло от общинската администрация. Общината е водещият партньор в реализацията на проекта и ще го управлява административно и финансово.

От общинската администрация зависи колко бързо ще внесе проекта през системата ИСУН към МРРБ. В публикуваните насоки не е предвиден срок, в който това трябва да стане.

В МРРБ смятат, че общините ще са заинтересовани да подадат максимален брой проекти (една жилищна сграда е един проект). Така обаче може да се окажат стотици проекти в големите общини и не е сигурно дали общинската администрация ще разполага с такъв капацитет.

По тази причина една от препоръките на сдруженията на етажните собствености е да се заложи срок и на общините за подаване на проектните предложения през ИСУН след подписването на споразумението.

Освен това общините също ще имат нужда от време преди да подадат проекта през ИСУН. Те ще трябва да подготвят количествено-стойностната сметка за санирането на блока, която се подава заедно с подготвените от етажната собственост документи през ИСУН, каза Добромир Василев от МРРБ.

Оценяването на проектите

Оценяването на проектите ще се прави от специално назначена комисия съгласно обявените критерии. Оценителната комисия ще бъде назначена от министъра на регионалното развитие.

Максималните точки, които може да получи един проект, са 140. В класирането ще участват всички проекти, които са получили над 72 точки. По тази причина етажната собственост трябва внимателно да види какво ѝ е заложено в енергийното обследване. То е изключително важно, защото по време на санирането нищо повече не може да се направи освен написаното в енергийното обследване.

За да получите максималните точки е задължително да има предвидено изграждане на ВЕИ за общите части на сградата. По тази програма не е допустима изграждането на ВЕИ за нуждите на собствениците на апартаменти - за отопление и осветление. Причината е, че тези мерки ще се финансират по друга програма, която минава през Министерството на енергетиката.

Вече няма да важи принципът "Първи по време, първи по право" и така няма да има гаранция, че първите собственици, които подадат проектите си, ще бъдат санирани първи, каза Добромир Василев.

Сред критериите за одобрение ще са процент енергийно спестяване на първична енергия, очаквано годишно спестяване на въглероден двуокис, ефективност на инвестицията за енергийна ефективност, брой санирани самостоятелни обекти в сградата и т.н.

Предвидени са и бонуси за сградите според нивото на ангажираност на собствениците на обекти към изпълнението на проекта, постигането на клас "А" на енергийна ефективност, внедряване на ВЕИ в сградата или допринасяне на сградата към архитектурния облик на населеното място, ако има общински наредби, изискващи определен изглед на фасадите.

План-графикът предвижда оценяването на проектите да приключи до началото на август 2023 г.

Примерен график на санирането с евросредства:

  1. Oтваряне на процедурата за кандидатстване.
  2. Първи краен срок за кандидатстване.
  3. Оценяване на проектните предложения.
  4. Втори краен срок за кандидатстване.
  5. Саниране на сградите.
  6. Краен срок за приключване на санирането.

Допустими дейности за саниране

Сред дейностите, които ще са допустими, са ремонт на покриви, подмяна на дограми, монтаж на топлинна изолация по стени, покриви, подове.

Няма да се финансира подмяната на асансьори, но ще са допустими системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми енергийни източници, ремонт или подмяна на отоплителни, охладителни и вентилационни системи в общите части на сградата.

Замяната на вертикалните отоплителни системи с хоризонтални, ремонт на електрическите системи в общите части и монтаж на енергоспестяващо осветление, системи за автоматизирано осветление и отопление на сградите, но само в общите части на сградите.

Допустими за финансиране ще са също съпътстващите строително-монтажни дейности в хода на изпълнение на мерките за енергийна ефективност и възстановяване на общите части, както и за възстановяване в първоначалния вид на собствеността на хората, която е нарушена при монтирането на дограма или други за отстраняване на локални дефекти и повреди, ремонт на пожарна техника, мълниезащитата на сградите, осигуряване на достъпна архитектурна среда и др.

Няма да се финансират дейности като вертикална планировка на сградите, като ремонт на тротоарите или градинките, освен ако не са пострадали по време на ремонтните дейности.

Няма да се финансира и ремонт и подмяна на ВиК системите в блока, обзавеждане или смяна на отоплителните уреди в жилищата на собствениците.

За всяка една дейност са определени референти цени, които трябва да бъдат следвани при подготовката на бюджетите на проектите. Те са определени на базата на сходни програми, като е отчетена и инфлацията.


Предвижда се за санирането на една сграда да се отпускат минимум 100 000 лева, а максимумът е 6.5 млн. лв.

Към момента няма официален коментар от Националното сдружение на общините и от Камарата на строителите дали посочените цени ще стигнат.

Санирането ще започне най-рано през 2024 г.

Цялата следваща година се очаква да премине в процеса на кандидатстване, оценяване, подписване на документи, избор на строителни фирми.

Отговорност на общините е да изберат фирмите, които ще изготвят инвестиционния проект на сградата и след това ще я санират. Това ще става по Закона за обществените поръчки, като все още не е ясно дали за всеки отделен проект ще се провежда отделна или ще е допустимо с рамково споразумение. Тук може би е най-слабото звено в случай, че има обжалване на процедурата, каквато е обичайната практика.

Ако няма обжалвания, в най-добрия случай реалното саниране на сградите може да започне през 2024 г.

Максималният срок за обновяването на една сграда е 30 месеца (2.5 години). Срокът започва да тече от подписването на договора между общината и МРРБ.

Крайният срок за въвеждането на обектите в експлоатация е 30 юни 2026 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roser
    #6

    Вместо саниране, което се плаща с 1 милиард държавни пари, по-добре да бяха оправили законите, улесняващи поставянето на фотоволтаици по покривите. Така не само че няма да се дават държавни пари, ами щеше чувствително да се увеличи произведената електроенергия(което да свали крайната й цена), а това от своя страна да помогне за по-голям износ и държавните електроцентрали да печелят повече. Само че това умишлено не се прави за да не се засегнат интересите на монополистите във ВЕИ сектора...

  2. Ясен от Герман Тракторист
    #5
    Отговор на коментар #2

    То и само главичката не е таковане!

  3. Human
    #4

    Добромир Василев - леле мале, леле, леле...

  4. anton nikolov
    #3

    Гениите изфабрикували тази програма да обяснят защо само блокове може да участват в нея , а не и къщи. И защо се наливат милиони за тези комунистически грозотии, докато красиви градски къщи, включително и паметници на културата се рушат и унищожават.

  5. anton nikolov
    #2

    Лепенето на стиропор не е саниране !

  6. Ясен от Герман Тракторист
    #1

    Уиуенце, стига с тия "гербаджииски" простотии за крадене! От саниране най-много се краде! Ще си стоим несанирани, може и некъпани, щото и от водата крадът!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.