Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как ЕК "оправи" проблема на ГЕРБ с прането на пари

Слабостите в разследванията изведнъж се оказаха "напредък"

9 коментара
Как ЕК "оправи" проблема на ГЕРБ с прането на пари

С безпрецедентна за последните години бюрократична операция Европейската комисия "оправи" проблема на ГЕРБ с прането на пари, като коригира собствения си официален доклад за България след намесата на българското правителство.

В края на февруари в ежегодния си доклад за макроикономическите дисбаланси, който е част от Европейския семестър, Европейската комисия за пръв път отправи сериозни критики към България заради слабата система за противодействие на прането на пари.

В доклада от Брюксел тогава се посочваше, че ДАНС и прокуратурата в България не разследват качествено потенциални финансови престъпления в страната, свързани с пране на пари от политици.

"Потенциални финансови престъпления не се разследват качествено. 2/3 от съмнителните трансакции, докладвани от финансовите институции в дирекция "Финансово разузнаване" (в ДАНС, б. р.), включват местни политически фигури, но към тези случаи не се предприемат необходимите правораздавателни действия", пишеше тогава в документа. В него се допълваше, че София няма значим напредък в изследването на пречките, които спъват подобни разследвания и превръщането им в годни доказателства на прокуратурата.

Повече от два месеца след публикуването на документа ЕК е направила официална корекция - т. нар. коригендум, на собствения си доклад след реакция на българските власти, съобщи в сряда Министерството на финансите.

В променения текст изразът "2/3" е заменен с "определен брой", хвалят се от Министерството на финансите, според което "по този начин се потвърждава напредъкът на българските институции по отношение на борбата с изпирането на пари".

"Извършената промяна е в резултат на предоставената аргументирана информация от българските власти и се отнася до текста по отношение на докладите за съмнителни сделки, изпратени от финансовите институции към Звеното за финансово разузнаване, които касаят местни видни политически личности", уточнява ведомството на Владислав Горанов.

Не за първи път българските власти влизат в сериозни бюрократични битки и процедурни хватки с евроекспертите заради текстовете на ежегодния доклад за макроикономическите дисбаланси.

През февруари 2017 г. например ЕК разкритикува българските финансови власти заради прозрачността и методологията на проведените през 2016 г. стрес тестове и проверка на активите на банковата система, които показаха, че състоянието на българската банкова система е отлично. Евроексперти тогава неофициално признаха пред медиите, че 1-2 дни преди гласуването на доклада българските власти са пратили обширно експозе на позицията си по проектодокумента в размер на около 400 страници, за да защитят стрес тестовете и да опровергаят заключенията на ЕК.

Евроекспертите се оплакаха, че за това време дори не са могли да прочетат експозето. В крайна сметка тогава Брюксел отказа да се съобразява с подхода на българските власти, защото процедурите допускали кратка реакция на държавата членка за фактически грешки, а не същински спорове по текстовете. Сега обаче ЕК е направила същинска корекция на официален свой документ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. brambar
    #9

    ГЕРБ и по-специално Борисов са се превърнали в изтривалка на ЕК, която приема всякаква кал, каквато и се лепне. За сметка на това, Комисията има за задача да не критикува много, тъй като гражданите на страните членки може и да попитат нациопналните си правителства какво точно правят в ЕС страни като Румъния и България.

  2. pepe
    #8

    Аз мисля, че е добра идея да вземем да заведем едно дело срещу ЕК, пред съда на ЕС, за лошите им доклади. :) Мисля, че никой в Съюза още не го е пробвал. Особено пък - да води дело за това, че докладите са твърде благосклонни към страната му. :) И работата е там, че за да има ефект, може би дори сериозен ефект, дори не е необходимо да спечелим делото - самия факт на завеждането на едно такова дело има добър шанс да предизвика сериозен медиен ефект, обществен интерес /не толкова в нашата страна, колкото

  3. Boris Kamov
    #7

    Във връзка с кандидатирането на Пеевски за евродепутат вече обясних че в Geiропа всичко минава, стига да падат пари. И един един който тук се именува "ген." високопарно ми обясни че пускам "фейк" новини и че ЕС щял да "оправи" Пеевски. За съжаление, по-скоро Пеевски ще "оправи" ЕС отколкото обратното. "Куцащия Мр. Ишиас" е жив пример...

  4. NervnaKletka
    #6

    Ужас!!! Корумпирал ги е!!! И тях ги е корумпирал!!! ... Е, освен ако не са си по принцип такива де. Или пък той от тях се учи ... Явно много има да учим.

  5. Ген. Иван Колев
    #5

    Изводът в крайна сметка е, че “проблемът на давещите се е проблем на самите давещи се”. Така че, драги давещи се, включете в употреба сивото си вещество и решете проблема си.

  6. o.petti
    #4

    Част сме от ЕС. Добре е да изкарвате напред кирливите ризи - и нашите и на ЕС, така че поне що-годе-свестните хора в БГ да се ориентират в ситуацията, а не да мислят че все що капе от ЕС е манна небесна. Браво, МП!

  7. Kruger
    #3

    Но не може да "оправи" последното място на БГ по БВП, доходи и какво ли още не. С оправяния не става.

  8. Какво очаквате от съюз, в който без проблем могат да отидат да коват закони лица като Дудука, Станешив и Пеевски... не се заблуждавайте истината е че по цял свят има режими нямащи нищо общо с демокрацията. При нас поради народопсихологията е толкова виден и гнусен тоталитарният разврат, но това не значи че в Германия или Франция е по-различно от към корупция. Финесът е различен и внушението че там заради доходите имат някаква свобода

  9. Дядо ми Петър
    #1

    Позор за всички "политици" в Брюксел, които продължават да толерират "управляващата" ни разбойническа банда! А за тия пияндури, които се прегръщат и целуват с нейния КАПО ДИ ТУТИ КАПИ да не говорим.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.