Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как Китай успява да постави под карантина многолюдни градове

Помагат му всеобхватният социален контрол и опитът от предишни епидемии

0 коментара
Как Китай успява да постави под карантина многолюдни градове

Изолирането на цели градове с многомилионно население, за да бъде спряно разпространението на нов коронавирус, е стъпка, която малко държави освен Китай биха могли да обмислят. За управляващата в Пекин комунистическа партия обаче това е възможно, благодарение на всеобхватния социален контрол и опита, натрупан от справянето с Тежкия остър респираторен синдром /ТОРС/ през 2002-2003 г., пише в петък Асошиейтед прес.

Първият поставен под карантина град е Ухан, с 11 милиона жители, индустриален център в централен Китай. По-късно беше прекратен достъпът и до съседните градове Ъджоу, Чъби, Цянцзян, Чжъцзян, Цзинмън, Сянтао, Сяоган и Хуаншъ. Общо населението им е около 33 милиона (към момента вече над 40 милиона по последни данни – бел.ред.).

Мерките включват спиране на железопътния и въздушния траспорт, шосейния автобусен транспорт на дълги разстояния и движението на фериботи. Обичайно летището в Ухан е едно от най-натоварените и всекидневно обслужва по 600 полета.

Не работят метрото и общинските автобусни линии, а леки коли и камиони са проверявани на контролни пунктове в предградията на градовете и много от тях са връщани обратно. Киносалоните, увеселителните паркове и други обществени обекти получиха нареждане да затворят.

Повечето местни жители изглежда сътрудничат на властите след призивите да си останат у дома, за да се спре разпространяването на вируса. Ако тези мерки не проработят, комунистическата партия разполага с една от най-широкообхватните системи за наблюдение и социален контрол. В градовете има множество видеокамери, а благодарение на западни технологични компании, компартията има развити компютъризирани системи за следене и наблюдение и за цензуриране на използването на интернет и потискане на протести и инакомислие.

Съоръженията, поставени за контрол на движението по железопътни гари, летища и магистрали, може да бъдат използвани за блокиране на пътуванията.

Поставянето под карантина на цели градове може да изглежда драстична мярка, но тя е в "правилна посока" за справяне с вируса, за който няма открито лечение, каза Джоузеф Куан - специалист по контрол на заболяванията в университет в Хонконг.

Управляващата компартия беше критикувана за мудната си и неохотна реакция при появата на мистериозната болест през 2002 г., наречена по-късно Тежък остър респираторен синдром. Отказът на управляващите да разкрият достатъчно информация подхрани паника и накара хората да се тълпят по влаковете, за да избягат от Пекин и други градове, в които вирусът можеше да се разпространи.

Впоследствие партията се мобилизира за противодействие на епидемията. Това включваше и специално изградена болница, но бяха нужни месеци, за да може мерките да се реализират. Китайските лидери се опитаха тогава да успокоят хората като смениха партийния секретар в Пекин и започнаха да дават всекидневни сводки за новите случаи на заболяването.

Правителството тогава създаде първата в Китай национална мрежа за регистриране и контрол на заболяванията, по образец на центровете за контрол на заболяванията в САЩ.

В момента резултатът от мерките е, че хората изпразниха рафтовете в магазините за хранителни стоки, а цените скочиха. Лекари в една от болниците отправиха по интернет призив за снабдяване с медикаменти. Камиони с ориз, зеленчуци и други храни бяха допуснати в Ухан, за да напълнят опразнените складове с хранителни стоки.

Градските власти обявиха наказателни мерки срещу храни с изтекъл срок, спекула с цените и продажба на стоки ментета или с ниско качество.

Губернаторът на провинция Хубей каза, че в Ухан има 5000 тона ориз, 4000 тона олио и над 10 000 тона запаси от свинско и говеждо месо, по съобщение на сайта sina.com.

Навсякъде в Китай властите отмениха публични прояви във връзка с честванията за Лунната нова година, които започнаха в петък. Служителите в метрото и автобусния транспорт получиха маски, ръкавици и дезинфекционни средства за ръце и им беше разпоредено да се наблюдават един друг за белези на треска.

Градските власти обявиха, че метровлаковете и автобусите ще бъдат дезинфекцирани всеки ден. Главното летище в Пекин, което е второ в света по натовареност, обособи отделна зона за полети от Ухан с отделни съоръжения за пасажерите и багажа им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.