Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как Кремъл превръща законите в инструмент

34 коментара

Президентът на Русия по образование е юрист. Именно този факт може би стана причина през първите месеци от управлението си той да обещае на гражданите “диктатура на закона”. Колкото и войнствено да звучеше тогава, това обещание даваше надежда, че младият президент просто е избрал подръчна формулировка на това, което другите наричат правова държава.

От тогава минаха седем години и половина. Това време стигна на Путин, за да сформира руска държава според своите си представи. “Диктатурата на закона” вече отдавна действа. Словотворчеството на Путин загуби тайнствеността си, но не и ужасния си смисъл. Правосъдието в Русия се превърна в инструмент на властта. Законите станаха нейно оръдие. Естествено развитие на събитията беше това оръдие да се използва - в края на миналата седмица - срещу бившия шампион по шах Гари Каспаров.

Заедно с други демонстранти той искаше да отиде след законен митинг към сградата на Централната избирателна комисия (ЦИК), за да предаде там съставената по-рано “протестна” нота. Накрая в залата на съда в 382-ри участък беше задействан параграф 20-ти, втора част, и параграф 19-ти, трета част от кодекса за административните нарушения на правата. Служителите на закона осъдиха Каспаров на 5 дни административен арест. Отиването до сградата на ЦИК беше съзнателно поет от Каспаров риск. Той потегли натам, за да заклейми насрочените за тази неделя парламентарни избори в Русия като несвободни и нечестни.

И наистина, Каспаров успя в някакъв момент да привлече вниманието на Запада. В същата тази Русия неговият глас е прекалено слаб, за да бъде чут. Затова още по-учудваща изглежда жестокостта на властта. По всичко личи, че руското ръководство не се страхува повече от критиките зад граница, но се притеснява от всичко, което се изплъзва от контрол вътре в страната. Путин и васалите му на практика най-малко се замислят над така често възхваляваната стабилност на системата. Те не възнамеряват да оставят всичко на самотек – още повече свободните избори.

В демократичните страни народът чрез избори решава въпроса за ръководството на страната за определен период от време. В системата на Путин, която путинските политолози кръстиха “суверенна демокрация”, суверенът не притежава власт. Тук нищо не се е променяло още от епохата на Борис Елцин. Олигарсите плащаха и задействаха всички контролирани от тях медии, за да запазят своята власт и властта на Елцин. Путин взе властта от милиардерите и я предаде на бюрократите, днешните повелители на Русия. Оглавяваната от Путин за изборите партия “Единна Русия” е клуб на руските функционери. Те отхвърлиха всякаква идеология, говорят за величието на Русия и в същото време водят разточителен живот благодарение на милиардите от продажбата на нефт и газ.

Пред избирателните урни на руските граждани ще им остане само да узаконят този съществуващ порядък. Затова кремълските пропагандисти вече не говорят за изборите. Те превърнаха изборите на Държавна дума в референдум за подкрепа на Путин. При диктатура на закона Върховният съд не вижда проблем, че президентът използва поста си за предизборна кампания на своята партия. Законите в Русия са път постлан с килимче. Той винаги води където трябва. Ако и това не е достатъчно, всичко може да се преиначи. Путин така промени изборното законодателство, че противниците му бяха лишени от всички шансове. Повечето партии просто бяха изключени от изборния процес. А нежеланието да бъдат допуснати чуждестранни наблюдатели на изборите също не обещава нищо хубаво.

Теоретично Путин остава верен на конституцията. Той заяви, че смята да спазва забраната за издигане на кандидатурата си за трети президентски мандат през март. Но на практика шефът на Кремъл продължава да работи за запазването на властта. Днес в Москва не трябва да се изключва нищо, което може да послужи на тази цел. Путин, например, може да подаде оставка и след това отново да издигне кандидатурата си, тъй като конституцията забранява да се заема поста президент само повече от 2 мандата поред. Но този трик няма подкрепата нито от буквата, нито от духа на закона. Макар че в случай на необходимост сред юристите и политолозите сигурно ще се намерят услужливи помощници, които в един глас ще твърдят обратното и даже ще превъзнасят Путин за мъдрото решение. Диктатурата на закона най-силно се нуждае от сговорчиви тълкуватели.

Според другите версии Путин трябва направо да влезе в ролята на “национален лидер”. Тази идея идва от Кремъл, където историческото съзнание е пострадало силно за годините, в които управляваше Путин. Малко вероятна, но не и изключена, значителна намеса в политическата система да може да гарантира властта на Путин. Авторитарната държава може да тръгне по два пътя – към демокрацията или още по-далеч от нея. Русия е на кръстопът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Karina
    #35

    moite bratushki! Az shte peia pesni za tiah 24 chasa v denonoshtieto! Kap-kap tra-la-la!

  2. виери
    #34

    стига с тия западни простотии. да не забравяме, че това не е каспаров,а вайнщайн. защо си крие името. и да каже кой му плаща

  3. reakzioner
    #33

    Ne im haresva na zapadnite kratunki, 4e rusnazite haresvat Putin! Te predpostaviat, 4e ruskite grazdani vkupom sa rodeni iligofreni, koito kakvoto im kazesh, tova praviat!

  4. beekeper
    #32

    Средностатистическият руснак е ужасно затъпял. Те са готови да живеят в мизерия, но Русия да се пише, че е Велика държава. Ограбвани от олигарси, начело с Путин , който ги лъже най-безсрамно. Лошото е , че Първанов и Станишев не водят по същия път и много малко хора разбират това. Според медиите , виновен е Костов.

  5. Вишински
    #31

    Да оставим настрана зрелищните глупости от статията, от рода на: " Правосъдието в Русия се превърна в инструмент на властта. Законите станаха нейно оръдие." Това са си, меко казано, глупости. А в Германия как е? Там законите не са ли оръдие и инструмент на властта? Позовава ли се властта на законите всеки ден? Позовава се. Служи ли си тях ежечасно? Служи си. Извод: законите в Германия за уред и инструмент на властта.Това е забавано, но не е основното. Основното е друго: защо руснаците не искат да

  6. Вишински
    #30

    Елцин предложи на руснаците нескончаемата война в Чечения. Предложи им гангстерски войни, различаващи се от българските само по своята наистина по руски мащабност. Предложи им олигарси, които най-нагло крадяха каквото заварят, а после се хвалеха по телевизията с ограбеното. Предложи им обезценяване на спестяванията. Предложи им финансовите пирамиди на Мавроди и банки-фантоми. А най-лошото е, че целият му икономически екип беше от средите на т.нар. "прозападно настроени демократи". Именно те най-нагло

  7. Mickey
    #29

    Aide chupka chervenite babichki!

  8. Стоил
    #28

    Не забравяйте това. Затова всички тъпаци и мракобесници го мразят, а обичат нищожното, крадливо, жестоко и злобно човече, което даже не заслужава да му се споменава името.

  9. AAA
    #27

    Chetejki statiata i oshte poweche bezumnite komentari si misluia kolko mnogo glupost ima po sweta i naj weche w BG. Ednite kato Vishinski naprimer sa ubedeni che zapada e losh - trudno im e da razberat che demokraciata si ima standarti i da kajesh che tezi standarti ne se spazwat w Rusia ne e omraza il;i personalmo otnosjhenie a FAKT. Drugarta teza e - i na zapad e taka - obiknowenno se izdiga ot promito mozachni balgari cheli Trud no ne jiwiali w istinska demokracia. Tretata teza e naj smeshnata - i e etnichska - Kasparov e evrein sledowatelno dolu. Jalka kartina e foruma i towa si e.

  10. AAA
    #26

    А в Германия как е? Там законите не са ли оръдие и инструмент на властта? Позовава ли се властта на законите всеки ден? Позовава се. Служи ли си тях ежечасно? Служи си. Извод: законите в Германия за уред и инструмент на властта.Po goliama glupost ne sam chuwal. Mislia che nerazbirate smisamla na napisanoto -0 neka wi pomogna - waprosa e sluji li si wlastta sas zakonite w smisala da sazdawa prawila i zakoni kojto obslujwat obshtestwoto a takiwa koito sa nasocheni kam zapazwane na statukwoto t.e. WLASTTA na wlastimashtite il ne. Po washata logika izliza che komunisticheskite zakoni w Balgaria sa sashtite kato tezi w Germania. Mnogo ste neobrazowan druje - imate li zawarsheno sredno?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.