Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как ОДС загуби изборите?

0 коментара

Какво се случи на 17 Юни? И защо? И как? Тези въпроси могат да се окажат по- интригуващи от това какво предстои да се случи в следващите 4 години.

Интерпретации

Още преди изборите се появиха твърдения за разпадането на двуполюсния политически модел, за негативния вот, за третия път и други подобни интерпретации. Други обяснения свързват изборния резултат с обедняването на народа, корупцията във властта, безработицата, ниските заплати, данъчната система и т. н.

NET IS SAT - Your Internet Partner

Вероятно всички тези твърдения са част от обяснението на изборния резултат. Но има и друго, по-просто обяснение - сериозните грешки на СДС в маниера на общуване с избирателите. О тази гледна точка икономическите причини, корупцията или динамиката на националните и глобални политически модели изиграха значително по-малка роля от тази, която им се приписва.

Миналото

Нека се върнем малко назад към онези дни на 97-ма, когато хората излязоха на улицата, за да свалят законно избраното управление. Протестът беше достатъчно категоричен, за да смъкне от власт социалистите и да предаде властта на СДС. Стана ясно, че българинът, когато му дойде до гуша, е готов да излезе на улицата и да отстоява правата си.

Сделката

Необичайната смяна на властта обаче изискваше и необичайно поведение на новото правителство спрямо човека от улицата. Пряката акция на гражданския гняв изискваше и значително по-пряка отчетност на новото правителство. Гневният гражданин очакваше да бъде включен в това, което предстоеше да стане, а голямото мнозинство български избиратели се идентифицираха с онези малцина, които хвърляха камъни по Народното Събрание или бяха бити от полицията.

Усилена работа

След изборите правителството запретна ръкави и независимо от забавянията и неуспехите, свърши добра работа: левът се стабилизира, икономическият растеж надхвърли 5 % (което е много), износът значително се увеличи, визите за пътуване в Европа бяха отменени, влиянието на редица съмнителни финансови групировки беше силно потиснато. И това стана по време на Косовската криза, която би могла да бъде прекрасно оправдание за икономически упадък и международна изолация.

Отплатата

Въпреки всичко, обаче, СДС беше безцеремонно изхвърлено от властта. Защо? Да се твърди, че ОДС загуби заради забавената приватизация на БТК и Булгартабак или защото не изработи перфектно сделката с Балкан, не би било особено сериозно. Съмнително би било дори да се смята, че корупцията е пряката причина за загубата (в крайна сметка това правителство изхвърли Майкъл Чьорни от страната, изгони трима руснаци, обвинение в шпионаж - все неща, които би трябвало да подклаждат гордостта и убеждението на българина, че страната се измъква от дружбата на най-опасния възможен корупционен източник - докато Симеон прекара по време на предизборната кампания цял ден в задушевната компания на Илия Павлов).

Маниери

Едно друго обяснение за драматичната загуба е позата, която СДС зае. "Ние правим много за вас, вие трябва да сте ни благодарни." Един народ, който е доказал способността си на демократичен гняв, трудно приема подобно послание. По време на преговорите за безвизовия режим из средите на СДС се говореше: "ако махнем визите - печелим, ако останат - губим". Подобна нагласа не би могла да бъде по-пагубна за предстоящите избори. Идеята, че избирателите могат да бъдат купени (дори и с нещо, за което те всъщност са гласували), работи само частично и то обикновено в по-примитивни страни. Българският избирател не очакваше просто икономически растеж, отмяна на визите или двуцифрено нарастване на износа. Той очакваше прозрачност и близост на властта, той очакваше, ако можем да се взрем в буквалния смисъл на този израз, народна власт.

Огорчение

СДС обаче не можа да изгради и защити подобна репутация, вероятно защото се ограничи в технологията и очевидните измерими постижения на управлението - както на партията, така и на държавата. Но не тази очевидност очакваше избирателят. Той се чувстваше отхвърлен, той беше обиден (едно много нашенско чувство), в него растеше недоверие и апатия. Ако СДС беше провел повече проучвания с фокусни групи или просто беше влязъл в по-пряк контакт с обезверени или агресивни избиратели (вместо да се предоверява на най-твърдите си поддръжници), щеше да чуе изрази, в които се изливаше нарастващата враждебност на избирателите: "оядоха се", "същите са като другите", "сложиха свои хора навсякъде", "децата им все в чужбина учат", "возят се в Мерцедеси с пуснати перденца". Тези критики са прекалено неопределени и може би в доста случаи неоснователни, но с избирателя не се спори!

Диалогът

Появи се предизборната кампания на СДС, чийто венец беше лозунгът "Воля да продължим". Представете си този диалог:

Избирателят: "Не ви ли е срам, оядохте се!"
ОДС: "И занапред пред нищо няма да се спрем!"
Избирателят: "Навсякъде назначихте свои хора"
ОДС: "Не се съмнявайте в твърдата ни воля да продължим!"
и т. н.

Към тази размяна на реплики се прибави и апелът на една олимпийска шампионка към избирателя, който беше убеден, че прекалено много е понесъл, да не хленчи, а да се държи и той като олимпийски шампион и когато не са му останали никакви сили, да се изправи и бодро да побегне.

Ако гневният избирател зададеше въпроса "Вие разграбихте държавата, а за нас какво остана?" предизборен плакат простичко отвръщаше "Работа и Сигурност". Звучи почти като Белене.

Защитна позиция

Усещайки апатията, недоволството и заплахата, ОДС зае защитна позиция, а защитната позиция само засилва агресивната нагласа на избирателя. И колкото повече аргументи ОДС привличаше за своите заслуги - а основателни аргументи и заслуги имаше в изобилие - толкова повече се настървяваше отсрещната страна. СДС започна да прилича на отхвърлен любим, който усилено обяснява колко много е направил за своята любима, колко пръстена ѝ е купил, как я е завел в Европа и т. н. Всеки, който е гледал глупави сантиментални филми или има малко житейски опит знае, че тази стратегия е пагубна.

Много критики се отправят към негативната кампания на ОДС. Всъщност няма нищо лошо и неефективно в негативната кампания.

Точно 10 дни преди българските избори лейбъристите във Великобритания постигнаха историческа победа над консерваторите с кампания, която оприличаваше постиженията на Маргарет Тачър (които те на практика стриктно доразвиват) с филм на ужасите, заядливо подхвърляха намеци за хомосексуализъм сред ръководството на Консервативната партия и дори експлоатираха плешивостта на консервативния лидер в своя полза, като разпространиха из цялата страна огромен плакат с главата на Уилиям Хейг (лидера на консерваторите) с прическата ма Маргарет Тачър и текст: "Страхувай се, много се страхувай!". А англичаните минават за добре възпитани.

Проблемът не беше в негативността, а в отбранителната позиция, която ОДС зае. Критиките към НДСВ бяха обагрени от чувство за несигурност, което пораждаше по-скоро оправдателен изказ вместо самоуверена атака. Така привижданото от много избиратели арогантно поведение на правителството/СДС, се комбинира с агресивна неувереност към новопоявилата се политическа сила.

Напразни очаквания

Какво очакваше избирателят? В последните месеци или година онова, което избирателят очакваше от ОДС беше вероятно по-близо до откровението, разкаянието или изповедта, отколкото до себеутвърждаването (независимо колко основателно беше то). Избирателят искаше да види хора, които по-скоро казваха "извинявай, сгреших, забравих те", отколкото "какво ли не направих за тебе". Подобен подход би могъл да върне някои от разочарованите избиратели. Комбиниран с очевидна подмяна на хора със съмнителна репутация, той вероятно би дал добър резултат.

И другото което избирателят очакваше беше нещо ново, нещо различно - нови теми, нови лица (не само отстраняване на няколко стари), нови идеи. "Воля да продължим" не предлага нищо ново. За онези, които са обхванати от безразличие, "воля да продължим" не е особено вдъхновяващ призив. След като неотдавна един безсъдържателен комик събра на президентските избори 17 % от гласовете, не е трудно да си направим заключението, че 15 - 20 % от гласоподавателите спокойно биха могли да гласуват за нещо напълно нелепо, но просто ново и различно. Нови лица и нови теми обаче не се появиха и дори такива очевидни ходове като демонстративно включване на повече жени в листите или издигането на здравеопазването или образованието като първостепенен приоритет не бяха експлоатирани.

Тематика на кампанията

По отношение на основните предизборни теми поведението на ОДС беше объркано и неубедително. Преди изборите се появиха проучвания на общественото мнение, според които най-острият проблем за българина бил безработицата (80 % от отговорилите). ОДС взе че повярва на тази цифра и набързо обяви програма за заетостта, допълнена от лозунг "Работа и сигурност". Много е съмнително, че в отношенията между избиратели и правителство именно безработицата е основният проблем. Освен това не звучи особено искрено политическа сила с дясна ориентация, която храбро прокарва последователни пазарни икономически реформи и твърди, че има "воля да ги продължи", да обещава в същото време просто откриване на работни места. Избирателят не е глупав, а когато се чувства изолиран от политическата партия, за която е гласувал преди, е и много чувствителен към противоречиви обещания.

Алтернативата: "Ето, Симеон пристига…"

Какво противопостави на това предизборно поведение НДСВ? Реално непозната, но митологична фигура, зад която се наредиха: насъбран в суматохата екип, който наред с неколцина безспорно способни хора (макар повечето без политически и парламентарен опит) включва маса случайни хора, които нито се познават помежду си, нито пък лидерът им ги знае; набързо написана програма, която тепърва трябва да се пише наново; тясна асоциираност с фигури от типа на Стоян Ганев; поток от противоречиви твърдения за членството на България в НАТО, за икономическата програма, за административната реформа (кога прибързани, кога некомпетентни, кога на развален български); заклинанието "800 дни", което звуча като песен на Емил Димитров (певеца); и, разбира се … мълчание. Но НДСВ предложи също нови лица, твърдение, че всичко ще бъде различно и лозунг "почтеност във всичко". Това на практика е една много рехава оферта към българина, която обаче обедини някаква странна коалиция от въображаеми партии: партия на наказателния вот; на разочарованите седесари, които никога няма да гласуват за БСП; на разочарованите бесепари, които никога няма да гласуват за СДС; на безразличните, на които изведнъж им стана забавно (17-те процента!); на крайните носталгици, които все още се намират в парадигмата "този сервиз е от преди Девети" - с две думи коалиция на националния комплекс за малоценност, която очаква, че спасението може да дойде само от вън (поне този път, да се надяваме, не става дума за Дядо Иван).

И още нещо

Не бива да пропускаме, че НДСВ имаше невероятен късмет. Отхвърлянето на Симеон като потенциален кандидат за президент, неуспешната регистрация и затрудненията около включването на НДСВ в изборите - каквото и да е обяснението за това - без съмнение значително допринесоха за героизацията на движението. Вероятно дори отстраняването на доносниците от листите на НДСВ се е привидяло на мнозина като саможертва, а не като доказателство за "от кол и въже" принцип на подбор.

И сега какво?

Ако сега СДС може да се упреква или да бъде упрекван в нещо, това е маниерът на общуване, а не мащабът на икономическите или политическите му постижения - които според всеки нормален критерий надхвърляха необходимото за получаване на втори пълен мандат.

Какво следва оттук нататък? Ще успее ли СДС да преобразува своето поведение и да убеди българина, че това е партията, която представя и която се отчита пред онези, които излязоха на улиците през 1997 година? Ще успее ли партията да изгради образ, който да заговори на прагматичния, но и обидчив и гневящ се българин? Това съвсем не е лесно. Антикомунизмът и спасението на страната от действително катастрофална икономическа криза (тази от 1997, а не от 2001) са вече теми на далечното минало. Не бива да се разчита и на това, че народния гняв ще се обърне след година-две към победителите в сегашните избори и отрезвения избирател ще си каже: "леле, какво направих" и ще поправи грешката си.

Организационното укрепване на СДС може и да помогне, но няма да има решителен ефект. Мъчителна задача. Единственото успокоение е, че състоянието на опозиция по принцип е много ползотворно за определяне на силна и печеливша идентичност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.