Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как подмамени с лесно следване на медицина в Кьолн са всъщност измамени

Подробности от кухнята на изнесеното обучение на Медицинския университет -София в Германия

5 коментара
Посредникът Хендрик Лол

Който иска да стане лекар трябва да е всестранен талант. Добър по математика, по чужди езици, история и природни науки. Защото, който има диплома за средно образование със средна оценка по-лоша от 1.1 (бел. ред. 5.89-5-80) и въпреки това иска да следва медицина,трябва да е с нагласата, че ще чака дълги години.

Затова предложението е звучало доста примамливо: да се следва медицина без загуба на време в една шикозна, нова учебна база. Единствено условие за прием: диплома за средно образование, оценката е без значение. Разпределянето на местата се случва на принципа, който дойде първи на масата, той се храни, който дойде първи е приет. И това не в някой горско-ливаден университет някъде далече, а в Кьолн. Това обещавала рекламата на интернет страницата. До първия държавен изпит можело да се следва в сътрудничество с “Медицинския университет (МУ) София на Рейн“.

100-те места за следване, които се предлагали за този зимен семестър, били раздадени бързо, въпреки сочните учебни такси от 13 600 евро за първата академична година плюс още 13 600 Евро "посредническа такса" (бел. ред. В Медицинския университет в София постъпват само 1000 евро учебна такса от изнесеното обучение).

Парите отиват за МУ София и за една кьолнска агенция, носеща името ЩудиМед, която се е специализирала в посредничеството за немски абитуриенти в университети в Източна Европа, измежду тях - Унгария, България, Румъния, Сърбия и прибалтийските държави, където изискванията за прием са по-ниски.

Обаче с обещаното начало на следването през октомври засега няма да стане изобщо нищо. Защото новата учебна база все още няма никакво разрешение за дейност.

Хендрик Лол, 25 г., е управителят на ЩудиМед, следвал здравна икономика, който още на 14 годишна възраст, както той казва, е търгувал в Ebay с употребявани части от компютри.

Сега той има да обяснява много. Лол ни приема във функционална тухлена сграда в индустриален квартал на Южен Кьолн, където на два етажа над едно фитнес студио всъщност студентите точно сега трябваше да учат.

Рекламната табела на фасадата ни дава информация за някогашния наемател, Западнонемската академия за комуникация. "Скоро тук, естествено, ще стои нашето име", казва Лол.

Вътре мирише на гума, "каучуковият под за нашите лаборатории точно се поставя", казва Лол.

Медицински лаборатории, които отговарят на високи хигиенни и проветрителни стандарти? "Да, със сигурност", казва Лол.

В аудиторията двама занаятчии точно монтират типичните аудиторни седалки, но с тапицерия. "Който плаща такива високи такси за следването си, трябва да седи удобно", коментира управителят. "Ще изглежда много шик, когато е готово."

През изминалите години всякакви висши учебни заведения от Източна Европа развиха следване на медицина на немски и на английски език, пригодени за готовите да плащат клиенти от Германия. Приемен изпит или добра диплома за средно образование изискват много малко от тях - затова пък изискват високи такси за следване в средния петцифрен диапазон.

Който издържи първите четири семестъра до първия държавен изпит, може дори да се премести в немски университет, ако е изпълнено условието в по-горен семестър да се освободи място.

Новата учебна база за медицина в Кьолн би трябвало да отиде още една стъпка напред.Идеята е колкото проста, толкова и гениална: вместо желаещите да следват и да плащат да ходят в чужбина, те да са записани да следват в българско висше учебно заведение, но лекциите и изпитите да се състоят в клона в Кьолн.

Чуждестранни висши учебни заведения могат да отварят клонове в Германия. Според Закона за висшето образование на Северен-Рейн-Вестфалия, чуждестранното висше учебно заведение трябва да "заяви", че иска да отвори клон и да предостави цяла поредица от документи от държавата си на произход. Провинцията издава след проверка на всички документи формално решение, което дава правото на висшето учебно заведение да извършва дейност с немския си клон.

Такова едно заявление Хендрик Лол в действителност е подал, като пълномощник на МУ София в Министерството на науката. Положително решение обаче все още не е пристигнало, защото е липсвало дадено разрешение от България, твърди Лол. МУ София вече има центрове за следване в Европа, в Кипър и в Италия. Кьолн би трябвало да е следващият.

Всъщност разрешението от България е отдавна налице, казва Лол. Като доказателство показва протокол от заседание на Академичния съвет от март тази година: "Разрешава се от Академичната година 2016/2017 да се открие център за предклинично обучение в Кьолн, Германия", пише в него. "Ние разчитахме на това", казва управителят.

Сега, кратко време преди започване на следването, се е включило българското правителство - и е осуетило започването на дейност на кьолнското си звено, обяснява Кристиан Бирнбаум, който Лол е довел за разговора със себе си. Изведнъж вече не ставаше дума за "център", а за "клон".

А той има нужда от акредитация от Министерския съвет, което не е било налице. "Да се получи акредитация, принципно, не е нищо сложно", твърди Лол. "Но може да продължи много месеци".

През това време следването на медицина в Кьолн е замразено. Сега са ужилени кандидат-студентите, които като за начало ще имат право да следват не в Кьолн, а в най-добрия случай в България. Те трябва да си признаят, че са се доверили на един човек, заблуждаващ с външна ефектност или поне на един грубо небрежен млад предприемач.

Преди няколко дни Щуди Мед покани на информационна вечер в южната градска част - и разкри горчивата истина: през зимния семестър 2016/2017 няма да има следване по медицина в Кьолн. Вместо това, според "щедрото предложение" на МУ София, кьолнчаните биха могли да дойдат в България или да чакат половин година. Защото до тогава ще има акредитация за Кьолн веднъж завинаги. Финансово, естествено, ще се прояви разбиране.

Разочарованите абитуриенти показват яда и отчаянието си в един онлайн-форум: "На нас това ни се стори доста съмнително, но се оставихме да бъдем убедени и пропиляхме голяма сума пари", пише един с потребителското име tommy387. "София била огромна дупка". Една друга пострадала: "Супер тъжна и потресена съм.

Какво трябва да правя сега? Нямам място за следване в никой друг университет, защото се доверих на ЩудиМед. Никога не съм искала да ходя в София."

Дали, ако се откажат от договора за следване могат да си получат парите обратно не е ясно. "Ние сме само посредник", казва Лол.

Заблудил ли е младите хора? Обещал ли им е твърде много? Лол вижда себе си като жертва. "Щях ли да инвестирам всички тези пари, ако не вярвах в това нещо?" За преустройствените дейности фирмата му е извършила големи предварителни плащания. Догворът за наем за помещенията е подписан за десет години.

"Ако скоро не започнем дейност, интригантите са победили", казва Лол. И тогава за ЩудиМед може да стане финансово тясно.

Един конкурент от Хамбург, който също ръководи агенция за посредничество за места за следване е изплашил българите, това е обяснението на Лол. "Тук идва някой с нова идея и всички го замерят в краката с препятствия." “Но това е съдбата на много старт- ъп-предприемачи“.

Въпреки че започването на следването в Кьолн е временно спряно Хендрик Лол не иска да се признае за победен. Заявлението за отваряне на клон в Министерството на образованието в Дюселдорф е оттеглено. В следващите месеци той би желал да направи нов опит, вече с акредитацията от България. "През март ще започнем, наистина", твърди младият предприемач. Тогава иска да приеме още 100 студенти.

Може би дотогава ще се е решил и проблемът с анатомията. Ако зависело от Лол, студентите в Кьолн би трябвало да правят и дисекция на трупове. Затова обаче наемодателката трябвало да получи разрешение от Община Кьолн, за да може в нейната сграда да се работи с трупове. Но тя не иска. Ако това не стане, Лол вече е измислил нещо:

"Познавам един погребален агент в Бергиш Гладбах, той е много иновативен, можем да правим това при него."

Труповете щели да се получават или от МУ София от България или от САЩ. "Те струват само няколко хиляди евро."

Статията е публикувана в сайта на германското списание “Шпигел“. Заглавието е на Mediapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преподавател
    #5

    Преподавател съм в МУ от дълги години. С прискърбие трябва да кажа, че такова нещо никога не е имало. Такова падение.
    Това мое мнение се споделя от ВСИЧКИ преподаватели. Не преувеличавам. Няма да намерите преподавател, който да каже друго.
    Има и умни деца, има и МНОГО умни. Но те са единици и са предимно от западните страни, и от Индия.
    Основната маса може да се окачестви с една дума - ОТВРАТ. Това особено важи за набираните турски студенти. Разбира се и между тях има съвестни, и умни но те са

  2. Gerry
    #4

    Това е позор...
    Приемът да се учи медицинска специалност винаги е бил труден и са се приемали само най-подготвените хора, които са решили да се отдадат на доживотно учене и грижа за хората, а сега е превърнат в шир-потреба, подгодвяща нискокачествени кадри...
    От такива лекари, освен калпаво лечение за много пари, защото трябва да си възстановят студентските такси, друго не може да се очаква...
    Престижът на медицинските професии е тотално разклатен, а и работодателите ще започнат да питат как е приет

  3. BLM
    #3

    Тежко и горко на пациентите на такива лекари, които не могат гимназия да завършат прилично. Студентите ще си подремват на меките седалки над залата за фитнес и ще създават връзки с погребално бюро, където пациентите им ще са с предимство.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. Калико Джо
    #1

    "Бизнес, бизнес, шир-потреба" както се пееше в една песен...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.