Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как "Поларис медия" се ражда от "Булсатком"

Задава се нова битка за абонати на сателитна телевизия

5 коментара
Как "Поларис медия" се ражда от "Булсатком"

Целият мениджмънт на "Булсатком", основал компанията, вече е начело на нов телевизионен оператор "Поларис медия" и дава заявка за ожесточена конкурентна битка за абонати, показа проверка на Mediapool. Раздвижването на телевизионния пазар се случва близо два месеца след като "Булсатком" обяви, че е постигнал сделка с бизнесмена Спас Русев за продажбата му. Бившият основател на оператора Пламен Генчев мигновено тогава контрира, че реално сделка все още не е сключена, а Русев е само излъчен като предпочитан купувач.

Освен че "Поларис медия" се оказва пристан за мениджъри на "Булсатком", впечатление правят още и редица други сходства между двата оператора. Първо, съвпадат имената на повечето от пакетите с телевизионни канали, а също и на тези с оптичен интернет за дома, които се предлагат от двата оператора. Наред с това и при двата оператора съвпадат дори цени на пакетите. На сателитните чинии на "Поларис" с червени букви е изписано името на оператора, така както със същия цвят е изписан и "Булсатком" на неговите чинии. Сайтовете на двата оператора също имат сходства.

Как се появи "Поларис медия"

Съобщение за старт на нов български телевизионен оператор с името "Поларис медия" или накратко "Поларис" официално е публикувана във фейсбук на 14 октомври.

"Създателите на "Поларис" са хора от мениджърския екип, участвал в основаването и утвърждаването на българския пазар на първия български сателитен оператор ("Булсатком" - б.а.), които преди време се отделиха от екипа му и сега стартират новия проект – "Поларис". Това са хора с над 15-годишен опит в предлагането на сателитна и IP телевизия", пише директно в статуса във фейсбук.

Там се добавя, че в "Поларис" вярват, че българският потребител има нужда от своя "народен" доставчик на телевизия.

Кой стои зад "Поларис"?

Прелюбопитен е въпросът дали самият основател на "Булсатком" Пламен Генчев, който остро реагира на сделката със Спас Русев, стои зад новия оператор. Такава директна връзка не се открива в Търговския регистър, показа проверката на Mediapool.

"Г-н Пламен Генчев не е част от проекта за "Поларис медия" към момента", коментира пред Mediapool изп.-директор на "Поларис" Райчо Апостолов.

Той посочи, че в новия оператор заедно с него са всички мениджъри, създали преди 15 години "Булсатком".

"Всички създатели от мениджърския екип на "Булсатком" в момента сме "Поларис медия". Това сме всички ние, които създадохме "Булсатком" преди 15 години от абонат 0 до абонат 900 000", каза още Апостолов. Той уточни, че мениджърите на компанията са напуснали заедно през март 2020 г., когато изп.-директор на "Булсатком" е Макс Зиф.

"Не ни хареса неговата политика към клиентите, към служителите и всички мениджъри напуснахме анблок и една година се опитвахме да създадем новия оператор и сега се опитваме да проходим", каза още Апостолов.

Именно Зиф обяви оздравителен план за "Булсатком". Той предвиждаше в компанията да влязат Българска банка за развитие (ББР), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и лондонският фонд Blantyre Capital.

Справка в "Търговския регистър" показва, че едноличен собственик на капитала на "Поларис" от 30 март 2021 г. е Райчо Георгиев Апостолов, а дружеството е регистрирано в Панагюрище с предмет на дейност радио и телевизионна дейност. Историята на фирмата обаче датира още от 2018 г. Тя е създадена от Татяна Сотирова Стоянова на 11 юни 2018 г. и първото ѝ име е Фюжън тв ЕООД. Самата Стоянова е от Радомир, а "Фюжън тв" е регистрирана в Раднево.

На 24 ноември 2020 г. фирмата е закупена от Валентин Неделчев Делчев. Два дни по-късно новият собственик променя името на фирмата от "Фюжън тв" ЕООД на "Поларис медиа" ЕООД, а адресът на фирмата вече е в Димитровград. На 26 януари т.г. общото събрание на дружеството променя името на "Поларис медия" ЕООД.

На 24 март тази година Валентин Делчев продава фирмата на Райчо Апостолов, показва още Търговския регистър, а новият собственик е вписан на 30 март.

Конкурентна битка

Очаквано, "Поларис" вижда като свой пряк конкурент "Булсатком". Дори във фейсбук страницата на телевизионен оператор има снимка на свалена сателитна тв чиния на "Булсатком" и сложена на нейното място такава на "Поларис".

Надписът "Поларис" е в червено, също като този на "Булсатком" на част от сателитните му чинии.

Любопитен факт е, че вглеждане в пакетите на двата телевизионни оператора показва сериозни сходства. Така, например и при "Поларис" и при "Булсатком" най-малкият пакет се казва "Старт" и е с еднаква цена - 9.80 лева. Следващият пакет с канали и при двата оператора се казва - "Стандарт" и отново е с еднакви цени - 12. 80 лв.

Сходни са и останалите пакети на двата оператора. И двата се казват "Премиум", но разликата е, че при абонатите на "Поларис" цената е 14.80 лв., а на "Булсатком" - 15.80 лева. Следващият пакет при "Поларис" се казва "Премиум и пакет Cinema", а при "Булсатком" - "Премиум заедно с доп. ТВ пакети Action, Cinema, Comedy" и при двата оператора цената е 18.80 лв.

Съвпадат имената на пакетите и цените за оптичен интернет за дома на двата оператора с изключение единствено цените на пакет Макс. При някои от останалите пакети има разлика само в предлаганата скорост на услугата, показа още проверката на Mediapool.

"Тези неща в "Булсатком" ние сме ги създали преди години. Няма да откриваме топлата вода, няма да правим нещо по-различно от това, което вече сме направили, като знаем как се прави", коментира сходствата между двата оператора Райчо Апостолов пред Mediapool.

Стара слава

Още в средата на август основателят на "Булсатком" и притежател на 20% от акциите Пламен Генчев, заяви, че сделка с бизнесмена и член на управата на БТК и "Виваком" Спас Русев за продажбата му все още няма, а Русев само е предпочетен за купувач. По думите му акционерите-кредитори на сателитния оператор са извършили търга за компанията в нарушение на акционерно споразумение за обратно изкупуване на целия дял и в условията на съдебни дела. Умишлено разпространявали информацията, че сделката е факт, за да стане тя свършен факт, а това ще позволи натиск и контрол върху неудобните медии, посочи още тогава Генчев в писмо до медиите и публичните институции.

По-информация на Mediapool се очаквало до края на годината КЗК да утвърди сделката между "Булсатком" и Спас Русев.

През август Генчев призовава Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да се произнесе по внесен от него в началото на юли сигнал за концентрация в групата "Булсатком", без да е инициирано получаването на предварително одобрение от антимонополния регулатор.

Обърна се и към прокуратурата да разгледа внесените сигнали срещу изпълнителния директор на оператора Станислав Георгиев за това, че е забавил обявяване в несъстоятелност на дружеството в интерес на сделка със Спас Русев и че принудително се е разпоредил с чуждо имущество.

През 2017 г. "Булсатком" затъна в сериозни дългове покрай старта на т.нар. първи български спътник. Година по-късно кредиторите му стават акционери в регистрираната във Великобритания компания "Булсатком Инвестмънт Лимитид", в която участва дружеството "Булсатком Холдинг Лимитид", притежавано от Генчев. Така неговият дял се стопява до 20 на сто, а останалите 80 процента се разпределят между няколко дружества.

Сред тях е люксембургската "Сейнт Андрюс", която преди това е заела 93.616 млн. лв. на "Булсатком".

Фирмата "Улас Инвестмънт" на починалия преди дни финансист Владимир Каролев представлява незнайно защо Българската банка за развитие като кредитор на "Булсатком" с 24.640 млн. лв. Европейската банка за възстановяване и развитие също е акционер заради заем от 23.650 млн. лв. Останалите акционери са американските компании "Инвестмънт Партнърс" и "Сънрок Дискрешънъри Ко-Инвестмънт Фънд", които заедно със "Сейнт Андрюс" са контролирани от фондовете "Блентайър кепитъл" и "Блек рок" (Лондон).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Светлоносец
    #5
    Отговор на коментар #1

    Абсолютно вярно, това го повтарям от години. ДС във всяка икономическа група, банка, отрасъл, дъравен сектор, съдии,прокурори, министри, директори, началници, общинари и т.н. до последната чистачка се назначава, координира и ръководи извън законови структори от ДС, библиотекари, масони ... Общество от аватари на ДС.

  2. magi_gos
    #4

    Битка за клиенти?Трудна комуникация, бавна реакция при проблеми и по-скоро ще се откажеш от тях! За три месеца вече втори път по 6 дни намаме телевизия! И аварията е два пъти на едно и също място! Как ли е била отстранена първия път?

  3. roser
    #3

    Мотото на Polaris трябва да е "От Раднево до космоса" :D

  4. olele
    #2

    Я Каролев се изявяваше като голям икономист и бизнесмен в линкдин, а той завалията бил на държавна заплата..

  5. Jordan*
    #1

    "Бившите" комунисти станаха успешни капиталисти! Начело със смелите агенти на Държавна сигурност управляват успешно Родината! Израелците имаха един отряд, който издирваше такива и в най-закътаните места на планетата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.