Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как прокуратурата "закачи" президента Радев

21 коментара
Как прокуратурата "закачи" президента Радев

Практиката да се подслушва широк кръг странични лица по дадено разследване се прилага в България от години и поредното доказателство за това са разпространените от прокуратурата СРС-та (които според главния прокурор не били СРС-та) с участието на президента Румен Радев. Записите, които прокуратурата разпространи на 28 януари, бяха от телефонен разговор на президента с командира на Военновъздушните сили (ВСС) генерал-майор Цанко Стойков, в който двамата обсъждат как да се отговори на КПКОНПИ за назначаването на сегашната съпруга на държавния глава Десислава за пиар във ВСС през 2014 г.

От интервюто на главния прокурор Иван Гешев пред БНР на 9 февруари стана ясно, че Радев е бил "закачен" покрай ген. Стойков във връзка с разследване срещу частна компания, доставчик на армията за стотици милиони.

Офисите ѝ са били обискирани миналата година, но разследването на спецпрокуратурата и ДАНС е било прекратено именно заради имунитета на държавния глава. Поради тази причина главният прокурор е поискал тълкуване от Конституционния съд за имунитета на държавния глава.

Военният министър Красимир Каракачанов, който първоначално твърдеше, че няма информация защо е бил разпитван ген. Цанко Стойков, който бе главен герой в един от разпространените от прокуратурата записи, съобщи пред Канал 3, че въпросната фирма е "Балкантел".

Миналата година стана публично известно, че спецпрокуратурата разследва дружеството, което е един от сериозните доставчици на оборудване за Военновъздушните сили.

Засега обаче няма официална информация, дали Радев е попаднал в полезрението на прокуратурата точно по това разследване и това още повече засилва конспирацията, която главният прокурор създава волно или неволно.

Сред обществото се всява съмнение, че около президента има нещо, но институцията, чието задължение е да изясни детайлно ситуацията, предпочита да държи нещата по този начин и да подхранва почвата за всякакви спекулации и манипулации.

В понеделник стана ясно, че Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (НБКСРС) все пак е започнало проверка дали законно са прилагани СРС срещу ген. Цанко Стойков. Институцията не уточнява кога е започнала проверката, нито кога се очаква да бъде оповестен резултат от нея, съобщава "Дневник"

"Корупция и търговия с влияние"

Досъдебното производство, за което говори Иван Гешев, бе за корупция и търговия с влияние и е свързано с доставяното от "Балкантел" оборудване за нуждите на ВВС.

"Балкантел" се занимава с телекомуникационни системи във военната и в цивилната авиация, пренос на всякакъв вид информация по въздух, оптичен или меден кабел, с приложение в железопътния транспорт, отбраната, авиацията и други, интеграция на комплексни мрежови системи, мобилни решения и други. Фирмата е създадена още през 1990 година.

От информацията на прокуратурата не стана ясно какви проекти точно се разследват, но според данни от сайта на компанията тя е направила системата за мониторинг в реално време (така нар. Front Desk) на военните летища "Граф Игнатиево", "Безмер" и "Крумово".

Първите две бази се ползват съвместно от България и САЩ.

Освен това е изградила интегрирана система за централизиран контрол на основните комуникационни, информационни и навигационни системи на ВВС. По проекта се е работело от 2009 до 2017 година.

На сайта на фирмата има информации и за други проекти, от които става ясно, че тя е сред основните доставчици и партньори на военната авиация. Сред клиентите ѝ са посочени АЕЦ "Козлодуй", Национална електрическа компания (НЕК), "Булгартрансгаз", Национална компания "Железопътна инфраструктура" и други.

Скандал около външно министерство

В края на 2016 г. името на фирмата бе замесено в скандал около външно министерство, разпален от депутата от БСП и бивш външен министър Кристиан Вигенин.

Тогава компанията обяви, че ще съди Вигенин, който заподозря в корупционна схема министерството с участието на компанията. През декември 2016-та той съобщи, че е сезирал прокуратурата.

Според обясненията му редица български посланици са получили грами и фактура на фирма "Балкантел", по която трябвало да преведат по над 30 хил. евро за купуване и инсталиране на нова телефонна централа. Обяснено било, че нововъведението се прави за подобряване на комуникацията във връзка с българското председателство на Съвета на ЕС.

По сигнала на Вигенин прокуратурата обвини бившия зам.-външен министър Христо Ангеличин в безстопанственост във връзка със закупуването на 12 телефонни централи от фирма "Балкантел" без обществена поръчка. По-късно обаче Ангеличин бе оправдан от съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #21
  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #20
  3. diana
    #19

    Твърде тъпо звучи сагата "президент, съпруга, генерал и мастит председател на КПКОНПИ", раздута от главен прокурор по една банално-наивна тема, която достига кулминация с призив на бивш конституционен съдия за импичмънт на президент и то от трибуната на Парламент. Това вероятно не може да се случи в друга държава освен и само в нашата скъпа родина.Четеш и не знаеш да се смееш, да се чудиш, да цъкаш с език или да се разплачеш. Накрая се питаш, "Боже, толкова ли много затъпяха т.н. ни медии, че вкупом забравиха дертовете на държавата и клъвнаха "цацата" закачена на въдичката. Па може би и това се хонорува. Пазарна икономика, знае ли човек до къде може да стигне глупостта!

  4. Kruger
    #18

    Частната фирма си е частна фирма, но разследване за евентуално престъпление на военнослужещ, по което да се подслушва личния му телефон, може да бъде водено едиствено от военна прокуратура. Което в случая не е така. Ясно е, че не се спазват никакви закони точно от тези, които трябва да следят за спазването им. Всъщност, мафиотски простотии. Това не е правова държава, така не става.

  5. lindentown
    #17

    Безумните оправдания на Гешев, че това не били СРС-та, ами нещо друго, дойдоха след като стана ясно, че той е нарушил закона, разгласявайки данни от СРС. Ако имахме почтен министър на правосъдието, той веднага щеше да внесе във ВСС искане да се обсъди дали с действията си Гешев е уронил престижа на съдебната система. И да му поиска евентуално оставката. Освен всичко Инспектората към ВСС отдавна трябваше да е започнал проверка кой е наредил да се подслушва ген. Стойков и има ли нарушение на процедурата.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #16

    Цялата пара в свирката. НИКАКВИ резултати. За политическа употреба. В нарушение не правилата. Стилът-Борисов-с ново лице. А може ли безшумно, без нарушение на процедурите, само да чуем-еди кой си бе осъден на 1-ва инстанция, и на втора инстанция присъдата бе потвърдена? Не! Защото това е ШОУ! Това е фасада. Зад която кипи прахосничество. Над 100 млрд за 20 години. Прахосва се и вода. И природата. И всичко, до което тия се докопат! А това е прах в очите на хората. И насъскване срещу опонента!

  7. Явор от Германия Костовист
    #15
    Отговор на коментар #11

    И талибаните имаха кредитна история с военната индустрия на САЩ във войната с руснаците... Горките храбри курди бяха първи съюзници на САЩ във войната с Исламска Държава...

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  9. Нато Натов
    #13
    Отговор на коментар #11

    Кредитна история. Глупости на търкалета. Нали става въпрос за отношения със съюзна, а не с африканска държава.

  10. Коментарът е изтрит в 06:25 на 11 февруари 2020 от автора.
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.