Гениалната идея да се направи мече от плюш, тоест от мъхеста мека тъкан от лицевата страна, за пръв е хрумнала на германеца Рихард Щайф през 1902 г. Изобретател и художник, той е бил дизайнер в семейната фирма на своята леля Маргарете. Така се е родило мечето "Теди" – неизменен атрибут на детската стая, което в началото носело скучното име 55 РВ (55 см – е "ръстът" на мечето, а РВ – са първите букви на немските думи "плюшен" и "подвижен").
Каква е предисторията? Точно преди 170 години, на 24 юли 1847 г., в обикновеното германско семейство Щайф се ражда Маргарете. Когато тя била на 18 месеца, се разболяла, вдигнала висока температура, краката ѝ се парализирали и трудно използвала дясната си ръка. Три години по-късно лекар в Улм ѝ поставя неутешителната диагноза полиомиелит. Момичето било обречено цял живот да се придвижва в инвалидна количка. Тя обаче била с ведър дух, посещавала училище с помощта на другите деца в семейството и съседите. Тежкото заболяване никога не ѝ попречило да се радва на живота и да се занимава с това, което обича. А тя обичала да шие. Затова и бала записана в шивашко училище, което на 17 години завършила, въпреки непрестанните болки в дясната ръка.
През 1877 г. семейство Щайф открива в градчето Гинген собствен магазин, в който се шиели костюми по поръчка и други неща, полезни за домакинството.
През 1880 се появява парцалено слонче
През 1880 г. се случва наистина историческо събитие. Маргарете Щайф за пръв път е ушила играчка. Това бил неголям парцален слон, който се превърнал в любимец на местните деца, минаващи покрай магазинчето.
Семейният съвет решил да се започне шиенето на играчки в по-голямо количество с цел продажба. През 1886 г. били продадени над 5 000 парцалени слончета.
През 1890 г. братът на Маргарете – Фриц – е построил къща за сестра си, която била пригодена за инвалиди и на чийто първи етаж имало малък магазин.
Първият илюстрован каталог с мотото на Марагарете
През 1892 г. се появил първият илюстрован каталог с нейната продукция, която междувременно разширила асортимента. Освен слончета, се шиели маймунки, кончета, магаренца, камили, прасета, кучета, котки, зайци и жирафи. В каталога присъствало и мотото на Маргарете: "Für Kinder ist nur das Beste gut genug!" (За децата само най-доброто е достатъчно добро!").
През март 1893 г. фабриката е вписана в търговския регистър като "Margarete Steiff, Felt Toy Factory Giengen/Brenz". Играчките за пръв път са представени на търговския панаир за играчки в Лайбциг. Маргарете наема 4 шивачки и 10 домашни работници.
1902 – Ражда се мечето Теди и ...покорява света
Рихард Щайф, любимият племенник на Маргарете, постъпва в компанията през 1897 г. Той е учил в училище за приложни изкуства в Щутгарт, както и в Англия. Неговите рисунки на животни са в основата на много играчки, създадени от фирмата.
В търсене на нови идеи за нови модели, той прекарва дни наред в зоопрака близо до Генген, наблюдавал животните и правил рисунки. През 1902 г. по скица на Рихард Щайф е ушито първото плюшено мече в световната история, чийто лапи се движат, а главата се върти.
Теди – в чест на президента Теодор Рузвелт
Играчката имала фантастичен успех на международните търговски панаири. По-късно на мечето измисли име – Теди. Защо Теди? В чест на президента на САЩ Теодор Рузвелт, който обожавал да ловува мечки, но веднъж, по разкази на очевидци, видял в гората малко мече, захвърлил оръжието и повече никога не стрелял по животни.
Брандът Steiff
За да не бъдат бъркани техните висококачествени продукти и за да предотвратят многобройните евтини имитации, семейство Щайф (по-специално Франц Щайф) разработва брандиран знак "Steiff - Button in Ear". На световното изложение в Сейнт Луис през 1906 г. Маргарете получава наградата Grand Prix, а в края на същата година се основава компанията Margarete Steiff GmbH, чието име се използва и до днес.
Брандът Steiff постепенно придобива световна известност. Търсенето на плюшени мечета нараства едва ли не всеки месец.
В края на първото десетилетие на ХХ век Steiff започва да пуска над милион екземпляра годишно.
Появяват се все нови и нови модели мечета: с шапки и каскети, с кърпа на врата, с панталонки и поли, с очила, със скутери, с книжка в ръка и т.н.
Днес във фирмата Steiff работят над десет дизайнери, а асортиментът включва близо 700 различни модела.
Но както и преди, основният продукт е мечето Теди. Макар и създадена за деца, играчката става любима и на възрастните. Към момента около 60% от произведените от фирмата мечета попадат в ръцете на деца, а 40 процента – в ръцете на колекционери.
Сега по света има около 50 хиляди колекционери на плюшени мечета. Преди няколко години един от редките екземпляри бе продаден на колекционер от Корея за близо 215 хил. евро.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В статията за съжаление са допуснати някои неточности като например твърдението, че първите играчки на Щайф били "парцалени слончета". Слончетата са произведени от висококачествено вълнено сукно!
В отговор на коментара на Джо Калико:
Фирмата Щайф е основана в 1880г., а от 1893г. фигурира и официално в Търговския регистър. Когато Морис Мичъм основава през 1907г. своята фабрика за играчки, Щайф вече е произвела над един милион плюшени мечета от мохер, като по-голямата част са продадени именно в САЩ.
Вярно …
е, че след като историята за пощаденото по време на лов от президента Рузвелт мече се отразява широко в пресата(първата карикатура/cartoon е от 16.11.1902г., автор е Клифърд Беримен), жената на М. Мичъм, собственик на candy shop(!), ушива две мечета от плат, които излага заедно с карикатурата на витрината на магазинчето. Вярно е също, че след това М. Мичъм изпраща тези мечета на президента Рузвелт, официален отговор от него обаче не е получил. И ако плюшените мечета придобиват популярност като Teddy bears, то това се дължи на карикатурите или илюстрациите на К. Беримен, който след случая с пощаденото мече редовно вече го интегрира в тях. Именно широката популярност, която придобива случаят в пресата прави Теодор Рузвелт "кръстник" на плюшеното мече, а не запитването на един candy shop собственик. Щайф продава своите мечета в САЩ още от 1903г., официално като Teddy bears от 1906г. М. Мичъм основава фабриката си за играчки в 1907г. - едва след като вижда безпрецедентния успех на мечетата на Щайф.
България е първата източноевропейска страна от ЕС, в която Steiff/Щайф отвори свой магазин преди няколко месеца, в самото сърце на София. Вече функционира и българският онлайн магазин на марката.
Колекционери като непораснали деца?! У нас казармата беше инициация за мъжественост. Как влизат в света на възрастните тийнейджърите, дали този проблем не се задълбочава?!
Може и първото плюшено мече PB-55 и да е германско, но пък Теди Мечето си е американско, ушито там през 1903 год. от Морис Мичъм и изпратено на президента с молба да му даде името си. Така че горното заглавие не е съвсем вярно.