Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как се променя картината на Covid-19 у нас от първите случаи досега

Около 1/3 са в болница, 10% от тях са в тежко състояние, 2% приключват летално

2 коментара
Как се променя картината на Covid-19 у нас от първите случаи досега

През последната седмица случаите на Covid-19 са се увеличили със 150 (75%) от 202 на 354.  Над три пъти е нараснал и броят на пациентите, които се лекуват в болници, показват официалните данни на щаба срещу разпространението на болестта и МЗ.

Достигането на първите 100 случая отне 11 дни – от 8 до 19 март. Следващите 100 случая бяха открити само за 4 дни – от 19 до 23 март. И последните 100 - също за 4 дни – от 23 до 27 март и в момента са 354, като до ден-два се очаква да минат 400.

Броят на пациентите, които се лекуват в болница и на тези в тежко състояние, също нараства. За последната седмица хоспитализираните са се увеличи 3.5 пъти от 36 на 127 според официалните данни.

Ако в началото броят на хората в тежко състояние и съответно интубирани беше по един-двама, то от края на миналата и началото на тази седмица те са около и над 10.

Около 1/3 от доказаните случаи са в болница

До днес, 30 март, под лекарско наблюдение в болнични условия са настанени 127 пациенти. От тях 13 са в интензивни отделения и са интубирани.

Три дни по-рано, на 27 март, хоспитализираните бяха 99, а интубираните 9.

Преди 7 дни, на 23 март, броят на хоспитализираните пациенти е бил 36 души и тогава интубираните са 2.

От данните дотук е видно, че около и малко над една трета от общо доказаните случаи са в болница, а от тези, които са в болница, 10% са в тежко състояние и са интубирани.

Цитираният от щаба използван математически модел допуска, че у нас откриваме двама души от 11 заразени. Ако приемем, че заразените са пет пъти повече в момента, то те биха били 1770. Според други прогнози, цитирани от инфекциониста доц. Атанас Мангъров случаите са 10 пъти повече или над 3000. При първата прогноза за пет пъти повече случая (1770), то тогава до болница стигат около 7% от тях (127), а до интензивни грижи под 1%.

Малко над 2% от доказаните случаи са починали

Според щаба ниската смъртност за момента е добър прогностичен фактор, че броят на болните не е чак толкова голям, защото "труповете няма как да се скрият". До момента имаме 8 починали пациенти. При общо 354 доказани случая до момента смъртните случаи са малко над 2%.

Статистиката на Китай беше за 2-3% случаи с летален изход; 80% прекарващи леко заболяването; 13.8% тежко и 4.7% критични случаи.

Данните у нас, които освен всичко останало са и крайно оскъдни, естествено дават само моментна снимка и пропорциите могат да се променят с нарастването броя на случаите. Затова е и трудно да се отговори на основния въпрос – ще могат ли болниците да поемат всички нуждаещи се от интензивно лечение.

Ако се запази приблизителното сегашното съотношение на стигащи до болница и тежки слуачаи, то при 1000 доказани случая около 330-350 биха били в болница, а от интензивнно лечеие биха могли да се нуждаят 35-40 души.

С все по-бързото нарастване на броя болни обаче никой не знае колко тежки случая могат да се струпат в един момент в болница и да се нуждаят от интензивни грижи, за да се направят сметки ще издържат ли болниците на натоварването.

С какъв ресурс разполагат болниците?

По данни на Министерството на здравеопазването болниците в страната разполагат със 7391 легла (във вътрешни, пулмологични, инфекциозни отделения) за лечение на по-леките и с 1324 легла в анестезиологичните отделения за лечение на тежките случаи с Covid-19. Когато се цитират легла, се има предвид, че те вървят с необходимото оборудване и персонал за обгрижването на болните, но въпреки това нивото и обезпечеността в различните болници е много различно.

Очаквано в София е концентриран най-голям брой случаи (221) и най-голям брой тежки случаи, като и занапред при критична нужда най-тежко болните от други градове ще бъдат карани в София и още няколко по-големи университетски болници като тези във Варна, Пловдив и Плевен.

Болниците в София са заявили, че разполагат с 1137 легла за лечението на по-леките случаи във вътрешни, инфекциозни и пулмологични отделения. Също така на хартия София разполага с 430 болнични легла за интензивно лечение, т.е. това е капацитетът на хората, за които могат да се полагат интензивни грижи по едно и също време.

Реално обаче най-тежките случаи са по силите само на по-големите университетски и частни болници, които разполагат с обучени екипи. Те са предложили и най-много легла за интензивно лечение. Това са бившата окръжна "Света Анна" (45), "Пирогов" (75), ВМА (55) "Александровска" (32) "Аджибадем Сити Клиник Токуда" (32), "Софиямед" (25). Пълнят списък на леглата за интензивно лечение можете да видите ТУК.

Естествено при нужда и изчерпан капацитет болни ще се приемат и в интензивнните отделения и на другите болници, въпросът е доколко подготвени са техните кадри, тъй като в нормална ситуация всички критично болни, нуждаещи се от интензивни грижи и реанимация, биват настанявани в някой от изброените големи болници.

Много беше критикувана и спуснатата директива всички болници в страната да отделят места за лечение на болни с коронавирус, тъй като така няма да останат чисти от инфекцията места и това поставя в риск от заразяване голям брой медицински персонал и пациенти с други заболяванния. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. StefanK
    #2

    Къде са парите за решаването на този тревожен проблем?Защо Главният прокурор не потърси съдебна отговорност от истинските и основните виновници за ограбване на милиардите на България,за да бъдат използвани за спасяване живота на хората,докато не е станало фатално късно?Ако не го направи,крадците ще станат национални "герои",подарявайки трохи за борбата срещу коронавируса.

  2. PETER
    #1

    Един от проблемите на възприетата стратегия е липсата на достатъчно тестове, въз основа на които да се оцени моментният брой на действително заразените, а оттам и броят на тези, които ще се нуждаят от интензивно лечение при достигане на максимума.
    А нали именно това беше целта на ограниченията - да не се задръстят болниците! Съгласно една оценка на учени от Стандорд (https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca), при липса на достатъчно тестове на един починал

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.