Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как се стигна до очертаващия се фалит на Аржентина

7 коментара

Едва преди няколко дни, на 30-ти юли, Аржентина изпадна в технически фалит. Така, благодарение на усилията на различните правителства, страната е на път да банкрутира за втори път само в рамките на тринадесет години.

Важно е да се разгледа как "социалните“ политики и държавната намеса в иначе изключително стабилни и конкурентоспособни в световен мащаб отрасли са на път да доведат Аржентина до нова катастрофа.

Историята накратко

Генезисът на проблемите, сред които е манталитетът на управляващите, не е от днес. Тъй като в началото на 90-те години Аржентина въвежда банкова система на валутен борд, страната вече не може да "се спаси“ от политическите кризи чрез печатане на пари и хиперинфлация, без срещу тях да разполага с щатски долари (или дълг в същата валута). Затова, политиците прибягват до финансиране на социалната държава чрез емитиране на дългове на международните пазари.

Точно както и хиперинфлацията от 80-те години (инфлацията само за 1989 г. е почти 5000%, а при най-големия пик, достигнат през 1990 г., тя е повече от 20 000%, според данните на Instituto Nacional de Estadística y Censos, не след дълго задълженията на страната достигат астрономически нива – и в абсолютна стойност, и спрямо БВП.

Външен дълг на Аржентина (в млн. долара)

Източник: Instituto Nacional de Estadística y Censos

Тъй като през 90-те Аржентина вече е била в окаяно състояние – естествено следствие от всяка хиперинфлация и твърде раздути социални разходи – властите не са могли да емитират продаваеми (т.е. с ниска лихва) държавни облигации. Затова решават да емитират дълг под юрисдикцията на Ню Йорк, задължавайки се да приемат всяко решение на местните съдилища, ако се стигне до съдебни спорове с кредиторите.

Договорите с кредиторите имат две отличителни черти – страната се задължава да третира всички кредитори еднакво, а самите кредитори не са длъжни да приемат реструктуриране независимо дали тези, които искат да получат 100% от дължимото (лихва + главница), са мнозинство или малцинство.

Това павира пътя към последните два фалита – очертаващият се тази година и този от 2001 г. – както и към безкрайните съдебни дела и очертаващата се поредна икономическа катастрофа.

До битки в съда наистина се стигна – NML Capital и Aurelius Capital не приемат споразумението за преструктуриране на дълга (мнозина от другите инвеститори се споразумяват да получат 33 цента за всеки отпуснат долар) и наскоро съдът отсъди в тяхна полза, принуждавайки страната да им изплати всички дължими 1,5 млд. долара (лихви + главница).

Тъй като Аржентина трябва да третира кредиторите си по един и същи начин, т.е. да изплати главницата и лихвите на всички, ако дори един не желае да преструктурира отпуснатия заем, южноамериканското правителство може да се окаже задължено да изплати около 120 млрд. долара. Именно това е поводът за сегашния технически фалит – Аржентина не е изплати задълженията си до 30 юли (разбира се, причината остава политическата безотговорност и самото съществуване на политическа система, което я позволява).

Ако не се стигне до споразумение до края на август, страната ще изпадне в същински фалит.

Политическата воля да се увеличават правителствените разходи на всяка цена доведоха Аржентина до катастрофа в началото на XXI в. – това се случва рано или късно, когато централен орган преразпределя средства, които няма. През 2001 г., когато страната реално фалира, БВП спадна с 4.4% само в рамките на годината и с още 10.9% през следващата. Същевременно безработицата се изстреля до 22%.

Въпреки че според номиналните данни икономиката на Аржентина се е възстановила от този катаклизъм, местните политици нанесоха трайни щети на икономиката, а, изглежда, има вероятност апетитите от миналото да доведат до нова криза, която ще бъде платена от аржентинските данъкоплатци и идните поколения; т.е. от хората, които имат най-малка вина за случилото се, но които винаги изплащат с труда си политическата безотговорност.

 

___________________________

 

*Авторът е икономист, редактор в     блога ЕКИП   
 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #7
  2. Ivan Mitev
    #6

    Аржентинският държавен дълг е последица от техен негоден за Аржентинско песо начин на държавно управление. Ако я нямаше тази държавна грешка, Аржентина ще е без сегашните дългове.

  3. ловец
    #5
  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. Kiril Kovatchev
    #2

    Ами работата е много проста - не може да се харчи повече отколкото се изкарва, или поне не за дълго. Това обаче е неразбиераема концепция за левичарите. Хубаво са се съласили на валутен борд, след като не могат да се въздържат сами, борда да го прави. Ами защо са заобикаляли борда и са вземали нови заеми с висока лихва? Сега кредиторите им били виновни и били лешояди защото си искали парите обратно както е по договора за заем. Само дето след този фалит и пари за хапчета няма да могат да си заемат защото лихвата ще е още по-висока. Време е аржентинците да се запитат ако тези които ги окълвават са лешояди, това какво ги прави тях?

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.