Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как ще става видеонаблюдението и отчитането на резултатите от изборите на 2 април

1 коментар
Как ще става видеонаблюдението и отчитането на резултатите от изборите на 2 април

Централната избирателна комисия прие указанията към членовете на секционните комисии за това как ще се извършва видеонаблюдението и отчитането на резултатите след края на изборния ден на 2 октомври.

Вече е ясно, че самото видеонаблюдение ще става чрез мобилни устройства - Моторола Е13, като за всяко едно от тях има осигурени стойка и Data SIM карта с мобилна свързаност.

На устройствата вече е инсталиран специализиран софтуер. Би трябвало те да издържат близо осем часа и половина, при напълно заредена батерия.

Видеоизлъчване в секционните комисии

Според приетите от ЦИК методически указания след обявяване на гласуването в дадена секция за приключило, член на комисията поставя устройството за видеонаблюдение на стойката, която е предоставена с него. Устройството се поставя върху масата, на която ще се извършва преброяването на бюлетините, така че да има видимост към всички действия на комисията.

Председателят на секционната избирателна комисия обявява разпределението между членовете на комисията на дейностите по преброяване на гласовете и попълване на протокола.

Отново председателят включва устройството за видеонаблюдение, след което сканира QR код, който се намира в плик с надпис "за неделя – след края на гласуването". Работата на устройството се следи от член на секционната комисия.

В случай на прекъсване на връзката, QR кодът се сканира отново. Устройството за видеонаблюдение се изключва едва след подписването на протокола от всички членове на комисията и обявяването на резултатите от гласуването.

Отчитане на резултатите от вота

В самата процедура по отчитане на резултатите в секцията има няколко стъпки, като първо се броят хартиените бюлетини, а след това - бюлетините от машинно гласуване.

Преди да се стигне до отварянето на избирателната кутия и преброяването на бюлетините, от масата се отстраняват всички излишни книжа и материали. На нея, освен устройството за видеонаблюдение, трябва да останат само избирателната кутия за бюлетините (от хартиения вот или от вота от машина), черновата от протокола, както и бланките-чернови за преброяване на преференциите.

Гласът от хартиената бюлетина е действителен, само когато има отбелязване със знак "Х" или "V" в квадратчето пред наименованието на партия, коалиция, независим кандидат или "Не подкрепям никого".

На бюлетината от машинно гласуване е изписан номерът, наименованието на партията или коалицията, номер преференция - ако има отбелязан такъв, или опцията "Не подкрепям никого".

При отчитането на резултатите, член на комисията показва всяка бюлетина така, че да се вижда отбелязаният вот и едновременно обявява високо и ясно номера на кандидатската листа, съответно гласът "Не подкрепям никого". Бюлетините се подреждат, като за всяка кандидатска листа се прави отделна купчинка. Прави се още една купчинка – с гласовете "Не подкрепям никого". Процедурата е еднаква за вота от хартия и вота от машина.

Преброяването на преференциите се извършва последователно по листи на партии и коалиции. Член на секционната комисия взема бюлетина от купчината с действителни гласове за съответната партия или коалиция, показва я на камерата и обявява поредния номер на кандидата, за когото е отбелязано предпочитание или че не е гласувано за преференция.

При хартиените бюлетини липсата на отбелязано предпочитание (преференция) не прави гласа недействителен, същото важи и ако са поставени две преференции. Такъв глас се отчита само за партията или коалицията. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #1

    А защо няма видеонаблюдение в баш гнездото на фалшификациите ЦИК? И защо ЦИК не работи прозрачно, като обяви публичен търга за софтуерната фирма, правеща сборуванията на протоколите и крайните резултати, да видим нейното лице, собственик и прочее? Защо ЦИК не иска да бъде актуализиран избирателния списък и премахне 800 000 мъртви души( предимно на починали хора) намиращи се в него повече от 22 години, с които партиите фалшифицират изборните резултати? Много въпроси, без отговор от никъде- това са "честните и почтени" български избори!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.