Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как Турция ще се дистанцира от Ал Каида

5 коментара

Не беше тайна, че Турция си затваряше очите, когато бойците на Ал Каида използваха турска територия, за да преминат в Сирия и да се сражават срещу режима на сирийския президент Башар ал Асад. Дори някои медии съобщиха, че Националната разузнавателна организация (МИТ) е помагала на тези групи да преминават в Сирия. Може би дори тези информации са били истина.

Когато обаче реакциите срещу присъствието на Ал Каида доминират световната политика и когато международни организации започват да обвиняват Турция, че подпомага Ал Каида, турските представители разпалено отхвърлят твърденията. Неправителствените организации, които също бяха споменати, че помагат за поддържането на връзки между Ал Каида и МИТ, също отхвърлят тези твърдения.

Когато обаче четеш изявленията на турските официални представители, забелязваш един интересен нюанс. Макар силно да осъждат дейността на Ислямската държава в Ирак и Леванта, която смятат за Ал Каида, те не реагират по отношение на Джебхат ан Нусра. Тази подробност изпъква, когато прочетеш изявленията на онези неправителствени организации, обвинявани за предполагаемото им подпомагане на Джебхат ан Нусра.

В този случай човек се чуди дали има различие по отношение на дефиницията на Ал Каида между турските и западните представители. Явно е, че западните агенции за сигурност ясно определят Джебхат ан Нусра за организация на Ал Каида.

Въпреки всичко добър знак е, че турските власти открито се разграничават от дейността на Ал Каида. Не е вече толкова лесно обаче Турция да се дистанцира от Ал Каида. Да се дистанцира означава да не позволява на членовете на Ал Каида да влизат в Сирия, когато на турско-сирийската граница няма контрол. Не е невъзможно Турция да попречи на членовете на Ал Каида да пресичат границата между двете страни.

Какво обаче ще направи Турция, когато ранен боец на Ал Каида бъде докаран в турска болница? Ще му откаже лечение, ще го арестува?

А има и друго. Ако Турция реши да откаже определена помощ на членовете на Ал Каида, като например логистична подкрепа, медицинско обслужване и пр., тя лесно би могла да се превърне в мишена на терористите. Всъщност, когато турските представители открито заявиха, че ще се дистанцират от Ал Каида, групировки в Сирия заплашиха Турция. В такъв случай това превръща Турция в потенциална цел на нападения на Ал Каида.

При подобни обстоятелства Турция се оказва забутана в една яма, където е изправена пред заплахата на Ал Каида, собствения ѝ провал да види режимът на Асад свален от власт и неуспеха да осъзнае, че не може да се измъкне от цялата тази бъркотия.

Истина е, че Турция се провали в политиката си към Сирия, защото не успя да сметне правилно каква е устойчивостта на режима на Асад. Това е пълен провал за МИТ и турското министерство на външните работи. Турция щеше да успее да се измъкне от неразборията, ако тя беше ограничена до неправилните изчисления за способността на Асад да оцелява. Бремето на този неуспех е нещо, което Турция можеше да плати. Или поне тази грешка не подлагаше турските граждани на сериозна заплаха.

По-големият провал на Турция е това, че се свърза с дейности на Ал Каида. Така Турция попадна в задънена улица, от която излизане няма. Ако Турция каже "не" на бойците на Ал Каида, които използват територията ѝ като мост, за да влизат в Сирия, тези бойци ще набележат Турция за цел и може да избият турски граждани. Това, че си затваряше очите пред тяхната дейност, постави Турция в ситуация, при която Западът пък може да включи страната в списъка с държави, подкрепящи тероризма.

И най-лошото, без значение какво прави Турция, режимът на Асад остава на власт. Докато той управлява в Сирия, Ал Каида ще продължи да се бори срещу него и следователно ще се нуждае от Турция, за да продължи със своите операции.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Браво че САЩ и Русия сеспоразумяха да избегнат войната в Сирия. Обама накрая се усети в каква игра го забъркват: Франция, Турция, Катар, Саудитска Арабия. Добре, нека сега САЩ и Русия си стиснат ръка за общ удар по позициите на ислямистите джихадисти в Сирия? Нека помогнем на Асад да си възстанови държавата.

  2. Анонимен
    #4

    Ислямизма методично и целенасочено руши светските устои на Турция. Тава е изключително опасно за европейските и съседи, Европа и за целия свят.

  3. Анонимен
    #3

    Ген. Аугусто Пиночет: Не само с политиката спрямо Сирия се провали сегашното правителство на Турция , но и с политиката по отношение на Египет. Ердоган ръсеше големи хвалебствия по адрес на Морси и си затваряше очите пред изстъпленията на последователите на Морси в християнски градове като Александрия, даже бих казал , че Ердоган насърчава такава политика на подтискане на православните християни и в Египет , и в Сирия и в собствената си страна. Слава на Бога, че мнозина от нашите конгресмени в Америка

  4. Анонимен
    #2

    не всичко "трябва" да става "на всяка цена".

  5. Анонимен
    #1

    Проблема на турчалята беше, че си мислеха, че Обама иска война поради неизвестни причини. Обама играе на друга игра, мого по-дългосрочна. В Сирия няма чужди войски директно поддържащи режима. Няма и непреки национални интереси, като в Залива например. Обама играеше за промени на ниво химически и биологически оръжия. Игра, в която клекна Русия. А и никога не е късно след това да се влезе с войска там, където вече има невоенни специалисти. Турция никога не е имала избор, освен да е с НАТО. Другото с Джебхат ан Нусра са дребни пергишески игрици а недалновиден човек. Или на човек неконтролиращ ситуацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.