Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как в Иракски Кюрдистан поемат нелегално към Европа през Беларус

0 коментара
Как в Иракски Кюрдистан поемат нелегално към Европа през Беларус

Въпреки рисковете да се окажат блокирани в Европа или да загинат по пътя натам, стотици жители само на един единствен град в кюрдския регион на Ирак са избрали да опитат да достигнат незаконно страни от Европейския съюз през Беларус, казват местни контрабандисти и представители на властите.

Местен иракски кюрдски контрабандист казва, че е уредил пътуването на около 200 души, желаещи да напуснат град Шиладзе - първо законно, със самолет до беларуската столица Минск, а след това незаконно по суша.

Според него бизнесът му е отбелязал рязък ръст през късната пролет на тази година, когато броят на мигрантите, опитващи се да влязат в ЕС през Беларус нарасна значително, макар че признава, че фактът, че някои са загинали при опит да достигнат страни от ЕС, е притеснителен.

"Но те искат да напуснат. Какво друго могат да направят?", пита мъжът, който желае да запази анонимност.

Иракски мигрант умря миналия месец след като влезе в Полша през границата с Беларус, един от множеството скорошни смъртни случаи в граничната зона, съвпадащ с резкия скок на нелегалната миграция през източната граница на ЕС.

Полша, Литва и ЕС обвиняват Беларус, че насърчава мигрантите, идващи предимно от Ирак и Афганистан, да пресичат границите им, като начин да окаже натиск върху блока заради санкциите, наложени от Брюксел на Минск заради нарушенията на човешките права.

Шиладзе, град с около 40 000 жители, е една от главните отправни точки, според местни жители и контрабандисти.

Градът се намира в относително стабилния регион Иракски Кюрдистан. Но проблеми като високата безработица и ниското заплащане, както и геополитическото напрежение заради турските военни операции в Ирак, насочени срещу базирани там кюрдски бойци, от много време подтикват хората да потърсят убежище - и по-добър живот - на Запад.

Но бежанският поток нарасна рязко, откакто беше отворен беларуският маршрут, тъй като мигрантите вярват, че той им предлага по-добър, по-безопасен изход.

Бившата съветска република е една от малкото дестинации, за които иракчаните могат лесно да получат туристически визи. След като мигрантите достигнат веднъж Минск със самолет, тяхното пътуване обикновено се поема от трафиканти на терен.

Регионалното правителство на Кюрдистан, базирано в Ербил, не отговори веднага на исканията за коментар. Иракското вътрешно министерство в Багдад заяви, че трафикът на хора е престъпление и се вземат мерки, когато това се случи, но не предостави уточнения в отговор на искането за коментар.

12 000 долара за незаконно прехвърляне в ЕС

Трафикантът от Шиладзе заяви, че партньорът му в Европа е мъж, когото срещнал в съседна Турция.

"През последните 5 месеца съм помогнал на около 200 души да заминат за Европа", заяви той, макар че не се знае дали всички са достигнали територията на ЕС. Той добави, че познава най-малко още трима контрабандисти, работещи в района.

Представители на местните власти не можеха да съобщят конкретни цифри за броя на мигрантите. Местен журналист заяви, че може да става дума за до 400 души от Шиладзе и други градове в региона от пролетта на тази година, и броят им нараства.

"Много от роднините и приятелите ми напуснаха по този начин. Много други искат да направят същото", заяви Абдула Омар, 38-годишен бръснар. "Някои хора продават домовете или колите си, за да могат да си платят".

Пътуването може да струва до 12 000 долара, включително полетите и незаконното прехвърляне по суша след пристигането в Европа, според контрабандиста и местни туристически агенции, участващи в уреждането на превоза по въздух.

През август Ирак спря преките полети от Багдад до Минск, под натиска на ЕС. Сега мигрантите летят през Дубай или Турция, според контрабандисти, местни жители, туристически агенции и почетния консул на Беларус в Ербил.

Иракският анализатор Амин Фарадж заяви, че макар че Иракски Кюрдистан е по-стабилен и смятан за по-проспериращ от останалата част на Ирак, продължаващата икономическа криза, заради която властите се оказаха неспособни да изплащат заплатите в обществения сектор, е подложила на натиск много обикновени кюрди. Освен това жителите на Шиладзе обитават планински регион в близост до турската граница, където сигурността може да е нестабилна. Турция нанася въздушни удари в Северен Ирак срещу кюрдската екстремистка група ПКК, която използва района за база.

Кюрдското регионално правителство заяви тази година, че хроничният конфликт "е довел до засилване на несигурността и е принудил хиляди жители от стотици села да избягат от домовете си и да изгубят средствата си за препитание".

"Нашият район е обсаден, той е в ръцете на ПКК и турците. Регионът е хубав, но се страхуваме и не вярваме, че е безопасно да останем тук", заяви Халкафт Мохамед, жител на Шиладзе, който добави, че 19-годишният му син е достигнал Германия миналия месец.

"Селата ни са пусти, вече не можем да ходим в овощните градини", заяви Ибрахим Махмуд Ибрахим, 27-годишен служител на органите на реда.

Той получава 400 долара на месец - напълно стандартна в Ирак заплата за неговата длъжност - и казва, че също обмисля да емигрира.

Азиз Абдула, собственик на магазин и баща на две деца, казва, че би емигрирал дори ако това значи да се окаже в лагер в Европа, чакайки да получи статут на бежанец.

Абдула продава сватбени рокли на градския пазар, но казва, че практически няма клиенти. "Защо да харчат 10 000 долара, за да се оженят, когато могат да ги дадат, за да се измъкнат от тук?"

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.