Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как зелената енергия може и да не е скъпа за потребителите

16 коментара
Ефективното управление на мрежата и балансирането на товарите намалява цените

Месец вече продължават протестите на производителите на енергия от слънце, вятър, вода и биомаса заради политиката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която с нови цени за достъп за преносната и разпределителната мрежи ограничава приходите на инвеститорите във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), за да задържа поскъпването на тока. Четвърти месец пък българите са недоволни от това, че цената на електроенергията за бита от 1 юли се увеличи с над 13 процента, 8 от които се падат на бурния ръст на произвежданата екоенергия.

Усърдната държавна политика е на път да превърне зелената енергия в нещо като обществен враг №1, още повече, че прогнозите за цените на тока догодина са още по-апокалиптични заради задължението на топлоелектрическите централи да купуват права за замърсяване на въздуха – т.нар. парникови квоти.

На целия този фон все по-натрапчив става въпросът възможно ли е да ползваме по-чиста електроенергия и то на поносима цена?

Положителен отговор на този въпрос има, поне ако се съди от практиката на други европейски страни. Например, Португалия, която със своите над 92 хил. кв. км площ и над 10 млн. жители е относително сходна на България с нашите 110 хил. кв. км територия и под 8 млн. жители.

Буферни такси и конкурси за лицензии

Докато у нас цената на тока от 1 юли 2012 г. се повиши с 13 на сто, в Португалия последното поскъпване тази година е било 3 процента. "Хората бяха много недоволни, защото това е сериозен ръст", коментира Албертино Менесеш, директор експлоатация на тамошния преносен оператор РЕН (REN). Това е еквивалентът на българския "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), с тази разлика, че не е изцяло държавен като нашия.

Менесеш е силно изненадан от българското повишение на цената на тока заради ВЕИ-ата и обяснява, че в Португалия, за да не стават такива резки скокове, има държавен фонд, в който всеки инвеститор внася определена такса, според мощността, която ще инсталира. Този фонд играе ролята на буфер и с парите в него се покрива съществена част от поскъпването на тока от възобновяемите източници, така че да е поносимо на домакинствата.

Шефът на РЕН също така дава пример как, когато през 2005 г. правителството обявява публичен търг за предоставяне на лиценз за построяването и експлоатацията на 1200 МВ вятърна енергия, определящо в избора на победителя е предоставената отстъпка в крайната цена на произведения ток. Това също задържа ръста на цените за бита.

Резултатът е, че в момента в Португалия има над 10 хил. МВ инсталирани ВЕИ-мощности, от които най-много са водните и вятърните централи, а газовите подсигуряват тяхната работа. Така се осигуряват около 40 процента от потреблението на електроенергията в страната. Има дори периоди, в които произведената от вятър енергия покрива до 75 на сто от нуждите на страната.

У нас ВЕИ-мощностите са около 3 400 МВ, от които най-много са хидроцентралите и фотоволтаиците, но слънчевите паркове произвеждат най-скъпата енергия и това рязко променя картинката. Освен това доскоро всеки можеше с минимален капитал да стартира ВЕИ-проект и да получи разрешително за изграждането му, разчитайки на бърза и гарантирана печалба от задължителното изкупуване на тока. Делът на екоенергията в общата консумация в България е около 13 на сто, по данни на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма от началото на 2012 г.. Като краен резултат в Португалия цената на общия микс от енергии е 45-46 евро за мегаватчас, а у нас – около 38 евро, при съществена разлика в доходите.

Българското енергийно министерство преди около три години също имаше идея при присъединяването на ВЕИ-мощностите към мрежата да има конкурс и да се включват онези, които предложат най-ниски цени на тока си. Идеята така и не се реализира. Вместо това се въведе плащането на гаранция от 25 хил. евро за мегаватчас за присъединяване на вятърни, слънчеви или централи на биомаса. Тези пари обаче отиват в собственика на ЕСО – НЕК, за развитие на мрежата, а не за да се удържа поскъпването на тока.

"Ако цената на навлизането на възобновяемите източници в Португалия трябваше да се плати изцяло от потребителите, това щеше да е катастрофално", посочва проф. Едуардо Фернандес от Университета в Порто. Той допълва, че в началото на проектите си производителите на енергия от възобновяеми източници са плащали и такси на общините, които също са отивали за успокояване на пазара.

И у нас инвеститорите плащат такси в общините, на чиято територия развиват проектите си. Парите обаче отиват в местния бюджет за други нужди, но не и за балансиране на цените на тока.

Паралелна работа на мрежи

В Португалия също се плащат такси за достъп за преносната мрежа. Срещу подобна тарифа у нас сега протестират ВЕИ-производителите, макар и не толкова срещу самата цена, колкото против непрозрачния и дискриминационен начин на определянето ѝ. Менесеш пък допълва, че такава такса в Португалия плащат всички производители на енергия, не само ВЕИ-атата (както е у нас), макар тяхната цена да е по-висока.

Ефектът от скъпите и непостоянно работещи ВЕИ се балансира и от това, че електроенергийната мрежа на Португалия работи в паралел с испанската. Това е една от причините през тази година португалците да са оставали без ток средно само една минута, посочва Фернандес. За сравнение, в Германия прекъсването на електроснабдяването средно е 16 минути в годината, а в България – около 200 минути за 2011 г., докато в САЩ е било 532 минути годишно.

Газово и хидро балансиране на потреблението

Като един от съществените проблеми с възобновяемите източници в България се посочва тяхната непостоянна и непредвидима работа, което и наложи въвеждането на тези такси за достъп до мрежата, като целта е събраните суми да балансират по-добре натоварването на мрежата.

В Португалия това балансиране се прави от пет газови електроцентрали и от пет помпено-акумулаторни водноелектрически централи (ПАВЕЦ), като шесто "помпено хранилище" – "Венда Нова ІІІ", се строи с европейско финансиране в единствения национален парк на страната. В същото време Португалия има само две въглищни и нито една ядрена централа.

Комбинираната газово-въглищна централа в Пего например е способна да изключи двата си газови блока веднага, когато перките и ВЕЦ-овете започнат интензивно производство на ток във вятърни и дъждовни периоди. Съответно за минута и половина може да заработи, когато системата има нужда от допълнително натоварване. На тези съоръжения се плащат такси за това, че са в постоянен режим на готовност, подобна на българската такса "студен резерв", която НЕК плаща обаче на топлоцентрали като ТЕЦ "Варна" и ТЕЦ "Бобовдол".

Хидроцентралата "Венда Нова ІІ" е едно от петте "хранилища" на произведената от вятъра и водата електроенергия. Това става когато при ниско електропотребление (най-често нощем), произведеният от перките ток се използва за захранване на разположени дълбоко под земята помпи, които връщат падналата през язовирната стена вода обратно във водоизточника за последващото ѝ използване. Водната енергия е от най-евтините и многократното ѝ връщане в язовира е много ефективно за производството на ток. След това при нужда ВЕЦ-ът "връща" на вятърната централа необходимата ѝ енергия. За всички тези операции си има цени, които покриват разходите на съответните дружества.

У нас няма нито една газова електроцентрала, въпреки множеството частни проекти в тази насока, но имаме четири ПАВЕЦ-а, които играят значителна роля в балансирането на мощностите и потреблението в България.

Ефективно управление и икономии от внос на горива

Енергийната ефективност, за която у нас повече се говори, отколкото се прави, в Португалия е имала съществен принос в разумното управление на сектора и най-вече за използването на енергийните ресурси.

"Твърди се, че Португалия е бедна на енергийни ресурси, защото няма нефт и газ, но това не е така. Имаме слънце и вятър и с възможността да ползваме алжирски газ нещата се получават", казва проф. Фернандес.

"От 2005 година насам с утрояване на хидрокапацитета, учетворяване на вятърните мощности и инвестициите в слънчеви проекти, Португалия е икономисала 2.5 млрд. евро от вноса на горива", посочва Жоао Маркеш, ръководител на енергийното поделение на германската компания "Сименс" (Siemens) в Португалия.

Фернандес допълва, че "преди да помислим за ползването на нова енергия, трябва да си отговорим на въпроса достатъчно ефективно ли ползваме тази, с която разполагаме".

На помощ в това отношение идват технологиите на компанията "Сименс", която доставя оборудването за голяма част от португалските вятърни и газови централи, както и на подстанциите за преобразуване на напрежението на енергията по време на транспортирането и доставянето ѝ.

Заради ръста на ВЕИ-проектите, РЕН трябваше да подмени голяма част от подстанциите си, да ги увеличи с 30 процента, а линейната си преносна мрежа – с 20 на сто, обяснява Менесеш, чиято компания е оператор на над 8 хил. км електропроводи.

"Предизвикателството да се опазва околната среда и да се приложи европейската политика и цели 20/20/20 (до 2020 г. Европейският съюз да ползва 20 процента зелена енергия и да увеличи енергийната си ефективност с 20 на сто – бел. авт.) може да се постигне с комбинираното действие на икономични съоръжения и ефективно управление на мрежите", посочва от своя страна Андреас Юрген, който отговаря за енергийния бизнес на "Сименс" в седем европейски държави. "Това се постига с модернизация, ефективно производство и икономии при преноса и преобразуването на енергията", допълва той.

В същото време у нас ДКЕВР системно орязва намеренията на електроразпределителните предприятия да инвестират в нови технологии и въобще в нови мрежи – отново с цел да се натиска ръстът на цените. В последната година и половина на прицел пък са възобновяемите източници, където политиката също е за намаляване на цените и ограничаване на възможностите им за големи печалби.

В това по принцип не би имало нещо лошо, ако ставаше с някаква дългосрочна мисъл, а не като метод за временно успиване на общественото недоволство. Ако се правеше прозрачно и с участието на инвеститори и потребители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    А каква е ползата за хората на България , от работата на Козлодуй.
    Те не купуват енергия от тази централа , на нейните ниски цени.
    Фактически държавната Козлодуй се използва , за да се получават средни цени , от неговата ниската и голяма по количество енергия , и , високата и вече не толкова малка по количество енергия от ВЕИ и другите централи на частниците.
    Това е източване на държавната централа , преливане на капитали от нея към частните ,прикриване и принудително заплащане от хората на неизгодната

  2. Анонимен
    #15

    perekly-До 14
    И 100 да бях написал , пак щеше да е вярно-имаш срокове за изпълнение, въвеждане в експлоатация, тестове.После има вътрешен и външен пазар-вътрешният не е фактор от него не може да се печели достатъчно, външният е силно конурентен, не само ние ще имаме АЕЦ ,съответно ,за да се продава трябва да има цена,достатъчно ниска .Е, аз не съм икономист, но у нас под дългосрочна инвестиция се разбира -днес влагам двайсет лева , а утре искам да са две хиляди.Не се получава.Енергийните политики

  3. Анонимен
    #14

    "Нов АЕЦ ще почне да печели- унас, след около 90 години," що не написа направо 100? По изчисления за Белене - печалба след 20 години. Е да - не е както с вятърните и слънчевите преди няколко години - след 4-6 заради надутите цени. Сега са ги прецакали и излизат на печалба вече след над 10 години, а това не е инвестиция за бизнеса - той иска печалба след 2-3 години.... За инфо - в Германия от следващата година такса зелене енергия става 5 цента на кв.ч. Красота на евтината енергия, каквато ни казват, че е тази от вятъра и слънцето лобистите във ВЕИ.

  4. Анонимен
    #13

    perekly-До 11 АЕЦ е по-екологичен, докато не дойде време за смяна и консервиране на отработеното гориво.Ако искаш да си сложиш една касетка в хола?Освен екологично, трябва да е и икономически опрравдано.Т.Е. да носи печалба.Нов АЕЦ ще почне да печели- унас, след около 90 години, до тогаво ние ,всички ще му покриваме разликите. Това е същото любимо занимание -купуваш апартамент и го изплащаш цял живот , накрая откриваш , че си пропуснал почивки ,екскурзии, празници ит.н ,за да изплащаш нещо , дето никой вече не го иска , а бащината ти къща се е срутила и никой вече не си спомня чия е.

  5. Анонимен
    #12

    " От вятърничави и слънчасали ВЕИ може да стане евтина само ако се преустанови работата им." 1

  6. Анонимен
    #11

    Зелената енергия е евтина само от ВЕЦ. От вятърничави и слънчасали ВЕИ може да стане евтина само ако се преустанови работата им. И какво зелено има в това да ги нацвъкаш навсякъде, включително по горски поляни и по билото на Стара планина. Един ядрен реактор е много по-зелен, ама Б.Б., Иван Костов и разни други пропаднали политици са против АЕЦ"Белене", защото ще им спре далаверата от т.н. ВЕИ. А крайният потребител нека плаща, мислейки си че опазва природата.

  7. Анонимен
    #10

    Абсолиутно безотговорно за постъпили хората,които са жкарали ел=тока от ВЕИ да се плаща от абонатите.Кдпример Компиутрите работят на 15 волта и имат трансформатори от 220 волта.Акомулаторите работят на 12 волта= Така це има приложение и такъв ток.няапример за алармени инсталации.

  8. Анонимен
    #9

    Да не забравяме географското положение на Португалия на брега на Атлантическия океан. Там проблеми с постоянно духащите ветрове няма. У нас само 3% от територията са подходящи за това. Това което недостатъчно е разработено са геотермалните източници на енергия , които имаме достаъчно. Топлинната мощност само на каптираните термални извори в Южна България по данни от 1989 ге се равнява на мощността на един от малките реактори на АЕЦ Козлодуй. И Кюстендил, и Златоград,и Велинград и даже Гълъбово биха могли да се отопляват с практически безплатна енергия.

  9. Анонимен
    #8

    Я прегледайте колко ще става "такса зелена енергия" в Германия от другата година - държава с малко по-близък до България климат от Португалия.

  10. Анонимен
    #7

    Няма цени , тук и там.Пропуснато е главното , там битов и промишлен товар са разделени чрез мрежите.Топъл и студен резерв в енергетиката въобще не означава това което е написано в публикацията.От техническа гледна точка , анализът е фалшив.Освен това , цената в България е подпряна от държавни производители , от които се изкупувана свръх ниски цени , което е източване на капитали и тяхното преливане в един тенденциозно и целенасочено подбрани капиталисти , произвеждащи зелена енергия на невероятно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.