Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каква е цената на продължаващата пет години война в Сирия

3 коментара

Войната в Сирия, която днес навлиза в шеста година без ясни изгледи кога може да спре, е причинила досега по данни на ООН над 250 хиляди убити и над 1 милион ранени, съобщи Асошиейтед прес. Служители от световната организация обаче признават, че данните им не са осъвременявани от месеци, така че едва ли са точни.

Според информацията, с която разполага неправителствената организация Сирийски център за наблюдение на човешките права, базирана във Великобритания, убитите са над 270 хиляди. Сирийският център за политически проучвания - независим мозъчен тръст, твърди, че загиналите са близо 470 хиляди.

Почти половината от 23-милионното население на Сирия преди войната сега е разселено. Върховният комисариат на ООН за бежанците казва, че 6,5 милиона сирийци са се разселили в самата Сирия, а над 4,8 милиона са я напуснали. По-голямата част от бежанците са избягали в съседни страни - Йордания, Турция, Ливан и Ирак, откъдето огромни потоци продължават към Европа.

Големите сирийски градове Алепо и Хомс са в развалини, както и градовете около столицата Дамаск, които са в ръцете на бунтовниците - Джобар, Дума, Хараста. По предварителни оценки на Световната банка от януари само в шест града - Алепо, Дума, Хама, Хомс, Идлиб и Латакия, материалните щети до края на 2014 г. възлизат на 3,6 - 4,5 милиарда долара.

Сирия изгуби и почти цялото си културно и историческо наследство заради конфликта. Всички сирийски обекти от списъка на ЮНЕСКО за световното наследство са разрушени или силно повредени, включително Алепо на север, древният град Босра на юг, крепостта на хоспиталиерите "Крак де шевалие", археологическият обект в Палмира, където групировката "Ислямска държава" разруши повечето артефакти от римската епоха.

Липсват точни данни за икономическите последици от войната, но според доклад на благотворителната организация Уърлд Вижън и на консултантската група Фронтиър Икономикс, конфликтът в Сирия ѝ е струвал досега над 275 милиарда долара. Очаква се, че ако той продължи до 2020 г., цената ще достигне 1,3 трилиона долара.

Косвено сирийската война оказва икономически натиск и върху съседните Турция, Ливан, Йордания и Ирак. Според Световната банка пристигналите например в Йордания повече от 630 хиляди бежанци са стрували досега на бюджета ѝ над 2,5 милиарда долара годишно. Турция казва, че не може да си позволи повече да приема бежанци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #3

    За всекиго е различна цената: за САЩ е няколко милиарда, за пУтлер цената е гладуването на народа му, за Асад е главата му, за България цената беше малко мижав бизнес за нЕкви беззъби трафиканти... и т.н.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    ООН: Преследването на военнопрестъпници в Сирия не трябва да бъде отлагано 13:17 | 15 март 2016 | 0 коментара Следователи на ООН за човешките права в Сирия заявиха, че наказателните преследвания срещу военнопрестъпници не трябва да бъдат оставени за след края на конфликта, който днес навлиза в шеста година, предаде Ройтерс. "Приемането на мерки, които да положат основите за търсене на отговорност, не трябва да се отлага до постигането на окончателно мирно споразумение", заяви Пауло Пинейро, председател на Следствената комисия за Сирия, пред Съвета на ООН за човешките права.

  3. И какво от това
    #1

    Няма добър диктатор в Близкия Изток, но и Кадафи, и Садам Хюсеин баха по-добрият избор от това след тях. По същия начин и лошия Асад беше по-добре да си управлява, навместо ОТ ВЪН да се подклажда гражданска война! И защо Запада за 5 години не се намеси НА ТЕРЕН? Населението на много градове можеше да бъде спасено без огромни военни усилия! Но нямаше ВОЛЯ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.