Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каква полза има правителството да лъже за военния бюджет?

България едва ли ще вдигне разходите за отбрана и това е ясно на всички в НАТО

10 коментара
Военният министър Красимир Каракачанов, сн. БГНЕС.

"Всички ние знаем, че някои от нашите партньори в дадени моменти гледат на нас като на хора, които малко или много имитират дейност, а не толкова като на хора, които реално са се заели да изпълняват своите ангажименти като съюзници по линия на НАТО, а сега и на ЕС“. Красимир Каракачанов, вицепремиер и военен министър. 

Това признание на военния министър Красимир Каракачанов е следствие от системния отказ на България да изпълнява ангажиментите си по гарантиране на общата сигурност в НАТО. 

Всеизвестен факт е, че България е само консуматор, а не източник на сигурност. 
 
Страната ни пое ангажимент да отделя по 2% от БВП за отбрана още на срещата на НАТО в Уелс преди  четири години и оттогава не е направила нищо, за да го изпълни. Малкият бюджет сам по-себе си обаче не е най-големият проблем, а това, че разходите за отбраната почти изцяло  отиват за текуща поддръжка и заплати. 
 
Българският бюджет за отбрана се движи през последните години в рамките на 1.2 - 1.4%, но страната ни разчита на различни шашми, за да заблуди партньорите си в НАТО и собствените си граждани, че сигурността е приоритет. Последният трик е да смята в бюджета за отбрана планирани средства за модернизацията на армията, които е предварително ясно, че няма да бъдат усвоени.
 
Така миналата година разходите стигнаха 1.5%, тъй като освен бюджетът на министерството, бяха предвидени около 230 млн. лева за покупката на нови изтребители и 171 млн. лева за кораби. Както се очакваше, сделките не бяха сключени и парите останаха неусвоени. 
 
Тази година отново са планирани подобни суми за големите модернизационни проекти, като голяма част от тях със сигурност няма да се усвоят и пак ще се ползват за буфер в държавния бюджет. Има вероятност малка част да бъде пренасочена към закърпване на положението със старата съветска техника, но и това не е сигурно.
 
Бюджетът все пак е увеличен с над 100 млн. лева, като тази година ще достигне 1.193 млрд. лева. Увеличението ще отиде за изплащане на увеличените средно с 10% заплати в системата. 
 
Проблемът с нежеланието да се отделят средства за отбрана е актуален и в много други страни членки на НАТО. Влизането на Доналд Тръмп в Белия дом и отказът му САЩ да издържат целия Алианс обаче промениха коренно ситуацията. Това наложи някои страни реално да увеличат разходите, а други да обявят, че ще направят това в бъдеще. Пределно ясно е от кои е България. Правителството реагира мигновенно с план за увеличение на военните разходи.
 
Вдигаме парите за отбрана, но надали 
 
Според "Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 година", през следващите години, но най-вече след края на мандата на сегашното правителство, разходите поетапно трябва да се увеличат. 
 
И не само това - 20% от парите вече трябва да отиват за ново въоръжение и техника, а 2% - за научно изследователска дейност. 
 
Според плана през тази година за отбрана трябва да се отделят 1.55%, което е много малко вероятно, тъй като планираните за модернизация средства ще останат неусвоени. И трите големи проекти – за купуването на нови изтребители, кораби и бронирани машини са назад в подготовката си и ще е истинска изненада, ако до края на годината се стигне до подписване на сделки и някакви плащания по тях. 
 
За следващите две години до края на мандата на сегашното правителство е предвиден скромен ръст до 1.61% от БВП до 2020 година. През следващите четири години обаче процентът трябва да стигне заветната цифра 2.
 
Това, разбира се, е много съмнително, тъй като в България правителстата рядко показват каквато и да е последователност и приемственост в политиката си. Освен това в самия план има ключовото допускане, че при обективни причини изпълнението му може да се отложи. 
 
"В случай на неизпълнение на заложените в плана параметри, да се посочват конкретните причини", отбелязват авторите му, като от сега е ясно, че "конкретни причини" лесно ще се намерят. 
 
Планът обаче вероятно ще свърши работа на управляващите да отбиват номера в Брюксел, каквато е и основната му цел.
 
Къде сме в НАТО? 
 
България не е единствената страна в НАТО, която отказва да отделя достатъчно средства за отбрана. Самият процент има относителна стойност поради големите разлики в БВП на отделните страни, а и по-важният въпрос е за структурата на разходите. Освен това една армия може да функционира прекрасно и с по-малко пари, ако е реформирана и изградена правилно.
 
Въпреки това всички в НАТО са съгласни, че бюджетите за отбрана трябва да нарастват, но не го правят.
 
България се присъедини към НАТО през 2004 година. През следващите години започна да отделя все по-малко средства за отбрана от 2.3% през 2007 година до 1.2% през 2015 година. През последните няколко години има скромно покачване, но България все още е далеч от изпълнението на целите на Алианса. Има и страни, които са още по-далеч.
 
Словения, например, към момента отделя  едва 1% от БВП, а планира до 2014 г. да вдигне разходите до около 1.4%. Унгария, Италия, Испания и Холандия също отделят около 1-1.3% от БВП за отбрана.
 
Според данни на НАТО Великобритания, Румъния, Гърция, Естония, Литва и Латвия обаче са изпълнили или са близко до целта от 2 процента. Франция и Турция са сред страните, които ще я достигнат бързо.
 
15 от 28 членки на алианса имат стратегии за изпълняване на целта от 2 процента. Сред тях е и България. 
 
За да бъдат изпълнени плановете обаче поне две правителства, ще трябва да посочат отбраната като свой приоритет. Ако не го направят, имат още един вариант – нов план, нова комисия, нови срокове. 
 
Единственият възможен резултат от подобна стакмиситика обаче ще бъде армия без войници, оръжие, техника, резервни части и други. Армия, в която войниците рискуват живота си без да има война, и в която основен принцип на оцеляването е "от нищо нещо".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #10

    Най-големият успех на Кремъл е, че съумя да контролира България "да не изпълнява ангажиментите си по гарантиране на общата сигурност на НАТО".Нямало е по-агресивни проводници на руските интереси у нас от сегашният президент и военният му министър.

  2. Панта Рей
    #9

    "Каракачанчо е голям калпазанин". Туй си самонарежда хайванчето вечер пред огледалото, докато пробва новия червен чорапогащник.

  3. ivancho ivanov
    #8

    Полза няма от лъжите на Каракачанов и правителството, министър на отбраната е! Но кого лъже, НАТО знае отлично какво предствлява самият той, пък и Борисов в това отношение, който преди време беше казал, че имаме нужда повече от магистрали! Каракачанов иска Sturmabteilung, SA, ударни военни части по нацистки модел, т.е. по-специални доброволци от доброволците в националните ни военни сили! Никой не го пита кой ще ги командва, плаща, тренира и къде, дали в националнаата казарма или в Русия където ще е без наши разходи! Зле сме!

  4. Bлaдo
    #7

    и тАпия ни министер ръздъждава като тАпите ни руски тролюве - главите им са си още във Варшафския договор... :-))) ... А не е така - ние СМЕ! НАТО! ... Изречения като "даваме на НАТО" и "отношенията ни с НАТО" са бесмислени - така работят тиквите на русняците и на руските мЭкЭрЭта... Пак казвам - ни не просто "партнираме с НАТО", ние сме!!! НАТО (заедно с други, разбира се). А министърът (след като си призна, че само имитира НАТОвец) да си признае и руските зависимости и да престане да го източва тоя наш военен бюджет накъм рУсиъ! .... и не затрупвай, руски съсиреk!

  5. trezwomislesht
    #6
  6. Коментарът е изтрит в 11:21 на 27 февруари 2018 от автора.
    #5
  7. trezwomislesht
    #4

    Достатъчно е че даваме на НАТО територия и бази без наем и войници за мисии. На времето бяхме буфер за Русия срещу запада, сега сме буфер на запада срещу Русия. Само че за предишната си дейност получавахме модерно/за времето си/ въоръжение безплатно или на преференциални цени, а сега нищо.

  8. Асенов
    #3

    Чест му прави признанието, че ние имитираме, че сме в НАТО.

  9. olja501013
    #2

    От една страна България не иска да участва в общи учения с НАТО, не искат тук техни бази, а от друга искат наборна служба!? Наистина- консуматор на сигурност и източник на несигурност! Как да няма руско влияние, като министър на отбраната е...

  10. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.