Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каква страна искаме да бъде България - африканска или скандинавска?

5 коментара
Каква страна искаме да бъде България - африканска или скандинавска?

Проектът на Наредба за определяне на концесионното плащане за добив по Закона за подземните богатства предвижда рекордно голям скок на концесионните плащания - както за метали, така и за всякакви други материали, които са основата на индустрията, вкл. нефт и газ.

Времето за обществено обсъждане изтича в края на месец май, а такова практически няма - медиите масово мълчат по въпроса. Изглежда, че всичко е наред и няма нужда от особена дискусия.

Разбира се, това не е вярно - страшно много може да се каже. Аз ще се опитам да дам само една по-обща картина на нещата, използвайки за пример медта - безспорно най-важният метал както за глобалния енергиен преход, така и за нашата икономика. Напомням, че България е третият най-голям износител на нерафинирана мед в света, а медта и медните изделия формират 10% от всичкия ни износ!

Графиката показва изменението на средните съдържания на мед в мините по света. Ясно се вижда как спадат от 1.6% (1990 г.) до около 0.9-1.0% днес с тенденция за спад в бъдеще. В Чили вече масово се добива от гигантски открити рудници със съдържания около 0.6-0.7%. Затова пък най-новата огромна мина на Ivanhoe Mines в Конго вади руда със 6% съдържание на метал.

България добива големи количества медна руда - най-вече в Елаците и Асарел. Нашите средни съдържания обаче изобщо не могат да се покажат на тази графика - те са около и под 0.25% и попадат под минимума на скалата. Това значи, че нашите компании трябва да бъдат около 3-4 пъти по-ефективни в работата си, за да докарат себестойност на добива, сравнима със средната за света. И това трябва да се случи в условията на рекордни енергийни цени, високи заплати и осигуровки и най-стриктните регулации за опазване на околната среда, здравето и безопасността в света.

Стана ли ясно колко безумна е идеята да си мерим концесионните такси с Африка и Латинска Америка?

На световно ниво има два базови и фундаментално различни подхода към управление на природните богатства.

Първият залага на високи преки приходи (относително високи концесионни такси) за държавата или местните общности (феодали) и преразпределението им през бюджета към конкретни бенефициенти. Този подход е характерен за страните от Африка, Латинска Америка и Азия, където има изключително богати находища, работят основно чужди компании, заплатите, осигуровките (ако изобщо има такива) и корпоративните данъци са ниски, изискванията и разходите за условията на труд, здраве, безопасност и опазване на околната среда са доста ограничени. Приходите от концесии в такива страни формират голям дял от държавните бюджети, които обаче си остават много малки като цяло. Този подход се използва и в някои богати страни, щати и провинции (Западна Европа, Източните САЩ) с изричната цел да възпрепятства нежеланото развитие на добивната индустрия и/или да я ограничи само до изключително печеливши дейности. С развитието на геополитическата обстановка напоследък дори и на такива места започва да се говори за завръщане на добива.

Вторият подход залага на ниски преки приходи (относително ниски концесионни такси) за държавата или местните общности. Този подход е характерен за най-развитите добивни икономики в света – скандинавските страни, Австралия, Канада и много щати в САЩ. В Норвегия и Финландия например концесионна такса за добив на метални руди изобщо няма, а в Швеция е 0.2% от стойността на металите. Там добивната индустрия се разглежда не толкова като източник на средства за бюджета, а като двигател на регионалното развитие и основа за тежката индустрия и цялата икономика. Освен това се смята и за гарант за енергийната и суровинна сигурност и независимост. Характерни за този подход са големият брой местни компании, високи заплати и осигуровки, тежки изисквания и големи разходи за условията на труд, здраве, безопасност и опазване на околната среда. Въпреки силната добивна индустрия, приходите от концесии в такива страни формират миниатюрен дял от държавните бюджети, но те са пълни. Далеч по-важна е ролята на този бизнес като основа на икономиката и регионалното развитие.

Към момента България прилага нещо средно между двата, но е по-близо до скандинавския подход и трябва да продължи да го прави, ако искаме поне някои от провинциалните ни региони да останат сравнително богати, а и други да се развият. Неслучайно, минните ни общини са с най-високи средни заплати, нива на инвестиции и локални приходи за общинските бюджети и изобщо с най-висок стандарт на живот извън големите градове.

Та да си дойдем на въпроса:

Защо правителството ни иска да ни направи зорлем африканска страна?

*Текстът е от фейсбук профила на автора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #5

    Авторът отрито лобира за "скандинавския модел" на концесии, да се надяваме - от идеални мотиви. Аргументите му, обаче, са неверни. Евтините концесии у нас НЕ СА основа за тежка индустрия, защото такава нямаме. НЕ СА и никакъв гарант за енергийна и суровинна сигурност на страната, понеже всичко се изнася. Няма го и "характерния голям брой местни компании". И какво остава тогава от скандинавския модел?

  2. Stamen Orange
    #4

    България е Африканска страна от 2008ма насам

  3. Коментарът е изтрит в 14:38 на 25 май 2022 от автора.
    #3
  4. Stefan
    #2

    Искат да ни направят африканска страна, защото са некадърни. Ако изобщо знаят какво правят... Има и един шеговит отговор - защото са социалисти :))) Високи концесионни такси са им се присънили :) Колкото и да му се иска на човек да възложи някаква надежда на ПП - няма как. Постоянно се дънят.

  5. Зв лалов
    #1

    По куп показатели десетки африкански страни ни изпреварват. Искаме да бъдем скандинавска, ама от преди поне 40 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.