Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Каквато и да е ядрената сделка Тръмп-Ким, очаквайте и двете страни да обявят победа

0 коментара

Докато американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун се готвят за историческата си среща на върха във вторник, анализатори казват, че независимо от това, което ще се случи при закрити врати в Сингапур, и двете страни вероятно ще претендират, че са удържали победа.


Какво ще означава "победа" може да се окаже въпрос на гледна точка.


Тръмп дълго настояваше за "пълно, проверимо и необратимо преустановяване" на севернокорейската ядрена програма като предпоставка за каквато и да било сделка с Ким.
Преди срещата с южнокорейския си колега Мун Дже-ин в Белия дом миналия месец обаче Тръмп даде знак за възможна гъвкавост по този въпрос, като отбеляза: "Разбира се, ще е по-добре, ако [прекратяването на ядрената програма се извърши] в една-единствена стъпка".


Според анализаторите по-вероятно е двете страни да се споразумеят за поетапно ядрено разоръжаване на Северна Корея и сключване на меморандум за ядрените ѝ опити и изпитанията на балистични ракети.


Това би дало възможност и на Тръмп, и на Ким да си тръгнат от срещата, претендирайки, че са защитили интересите на страната си така, както никой лидер преди тях не е успявал, казват политическите наблюдатели.


"За Северна Корея ядреното разоръжаване е процес, бавно и постепенно освобождаване от ядрените ѝ оръжия в продължение на дълъг период", каза Бубиндар Сингх, доцент в Училището за международни изследвания "С. Раджаратман" (RSIS) в Сингапур.


И ако пълното ядрено разоръжаване на Пхенян е в интерес на САЩ, Китай, Япония, Южна Корея и Русия, "то не е в интерес на Северна Корея", допълни той .


В замяна на отказа дори от част от програмата си за ядрени оръжия Северна Корея почти сигурно ще поиска гаранции за сигурността си и уверения, че не се обсъжда смяна на режима, каза Сингх.


Пхенян може да се съгласи също - засега, като проява на добра воля - да прекрати програмата си за междуконтинентални ракети с ядрен заряд, включително "Хвасон-14" и "Хвасон -15", тествани в края на миналата година, отбеляза Греъм Онг-Уеб, научен сътрудник също в RSIS.


"Можем да очакваме [Северна Корея] да не се съгласи да се освободи напълно от ядрените си оръжия, най-малкото толкова бързо, колкото очакват САЩ", каза Греъм.


"Най-реалистичният сценарий е Северна Корея да протака с поредица от срещи след тази на върха и да предприеме частични и постепенни усилия за "премахване", като тези, на които станахме свидетели миналия месец на полигона за ядрени опити Пунгери", допълни той.


На 25 май Северна Корея извърши контролирани експлозии на ядрения си обект в Пунгери пред журналисти, но там не бяха поканени независими наблюдатели.


Според Греъм входовете на тунелите са били засипани при взривяването, но лесно биха могли да бъдат отворени отново.


Анализаторката Ким Дуйон, старши научен сътрудник от Форума за бъдещето на Корейския полуостров, смята, че Тръмп може да е склонен да се опита да омае Ким Чен-ун на срещата им, без да се втурва към каквато и да било сделка.


"Дори ако Тръмп и Ким не успеят да постигнат споразумение на 12 юни, резултатът пак ще е добър, ако се разберат да се срещнат отново и запазят положителна атмосфера [помежду си]", допълни Ким.


"До момента изглежда и Тръмп, и Ким са по-заинтересовани от доброто си представяне и възможността за пиар, отколкото от договаряне по едно важно решение, което засяга и двете страни", подчерта тя.


Тръмп обаче е под силен натиск, защото в предизборната си компания се представяше като човек, ненадминат в сделките.


"Тръмп вече разби всички обичайни и общоприети дипломатически стандарти, така че не бива да очакваме от него да бъде (или да се опитваме да го вместим в такъв шаблон) - типичен главен преговарящ по ядрена сделка", изтъкна анализаторката Ким.


"Ким Чен-ун е много по подготвен за тази среща на върха, отколкото президентът Тръмп. Той ще преговаря умело и ще има за цел да постигне максималистичните си искания, като запази ядрените си оръжия възможно най-дълго", добави тя.


За лидера на Северна Корея даже възможността за среща на четири очи с действащ американски президент на практика само по себе си е победа - постижение, с каквото никой от предишните севернокорейски ръководители не може да се похвали.


"Определящият момент" за Ким може да е просто "ръкостискането на равна нога с лидера на най-могъщата държава", каза Ху Чу-пин, експерт по Северна Корея в Националния университет на Малайзия.


Ху обаче също смята, че вероятният изход от срещата на върха ще е споразумение, при което и двете страна ще претендират за победа.


Според експерта най-добрата сделка за Тръмп ще е Ким да се съгласи да допусне ядрени учени и инспектори от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) да посетят ядрените съоръжения в Йонбьон, Северна Корея.


За постигането на това обаче от САЩ вероятно ще се иска да направят значителни отстъпки, а не е ясно доколко Тръмп ще е готов на отстъпки в преговорите.


По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.