Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какви правомощия има служебният кабинет и докога ще управлява

2 коментара
Какви правомощия има служебният кабинет и докога ще управлява

На 12 май встъпва в длъжност шестото поред служебно правителство от 1990 г. насам и второто, назначено от президента Румен Радев.

До насрочването на нови парламентарни избори и съставянето на служебен кабинет се стигна след неуспеха на 45-ото Народно събрание да изпълни конституционното си задължение и да излъчи редовно правителство.

Основната задача на служебната власт е да организира предстоящите на 11 юли предсрочни избори. Но тъй като служебните правителства обикновено идват след някаква политическа криза, довела до предсрочни избори, към тях има очаквания за ревизия на предишната власт – в случая третото правителство на Бойко Борисов.

Служебният кабинет изпълнява същите функции, каквито и редовният. Обикновено решава единствено текущите въпроси на вътрешната и външната политика на страната. Нищо обаче не му пречи да взима и дългосрочни решения, но в повечето случаи могат да бъдат отменени от следващ редовен кабинет.

Съществена разлика е, че сега няма действащ парламент, който да прави законодателни промени или да актуализира държавния бюджет.

Колко дълго ще съществува?

За разлика от обикновения кабинет, който се избира от парламента, служебното правителство се назначава от държавния глава. Освен това то е временно и съществува до избиране на ново редовно правителство.

В случая това означава, че кабинетът "Янев" ще работи поне два месеца, но е малко вероятно да са само толкова. Причината – част от стъпките за съставяне на правителство нямат конкретни срокове. Такава е ситуацията със започване на процедурата за връчване мандати за съставяне на правителство. Досегашната практика е била президентите да започнат с връчването на мандати в рамките на месец след изборите.

Съществува обаче и хипотеза, при която служебното правителство трябва да продължи да работи след изборите. Ако се стигне до още едни нови избори, но третият мандат се върне в последните 3 месеца от мандата на президента, по конституция той няма право да разпуска Народното събрание.

Досегашните служебни правителства

Това е шестото служебно правителство в най-новата история на България и второто, което е назначено от Румен Радев.

Първото - от 1990 г., е на Ренета Инджова, която става първата и засега единствена жена пример на България. Нейният кабинет съществува от октомври 1994 г до януари 1995 г. Следващият служебен кабинет е на Стефан Софиянски – от февруари 1997 г. до май същата година. После са правителствата на Марин Райков през 2013 г. и Георги Близнашки година по-късно, назначени от Росен Плевнелиев, и кабинетът на Огнян Герджиков през 2017 г. , а сега и този на Стефан Янев.

Обикновено служебните кабинети досега са съществували около 3 месеца. При последните няколко имаше очаквания за ревизия на предходната власт, но реално рядко те успявали в краткия си живот да решат съществени проблеми или да покажат сериозни злоупотреби на предшествениците си.

Правителството на Марин Райков, което бе начело на държавата 78 дни през пролетта (март-май) на 2013 г., остана в историята с една от най-успешните мерки, въведени от служебно правителство – ограничаването на помпането на КТБ със стотици милиони лева депозити на държавните фирми. Тогавашният служебен финансов министър Калин Христов, който преди това, а и към днешна дата е в управата на БНБ, написа правилата, според които държавните дружества не могат да държат над 25% от средствата си в една банка. Министерствата пък бяха задължени да се отчитат периодично и публично за спазването на правилата. Така частично бе ограничено раздуването на схемата КТБ, но въпреки всичко се стигна до затварянето и фалита на банката година по-късно. Държавните дружества изгубиха стотици милиони в източената банка, но според президентът Росен Плевнелиев мярката на служебното правителство е съхранила около 1 млрд. лв. на държавните дружества.

Сегашният служебен премиер Стефан Янев беше министър на отбраната в първото служебно правителство, назначено от Румен Радев – това на Герджиков. Тогава той обяви десетки съмнителни сделки, но от разкритията не последва нищо.

Всъщност ревизията на кабинета "Борисов 2" беше тема на цялото предишно служебно правителство. Заканата дойде още при предаването на властта."Надявам се да направите не ревизия, призовавам ви да разровите всичко, което има по министерствата, за да може тази спекулация по тази тема да се прекрати", каза тогава Борисов.

Служебният премиер Огнян Герджиков пък му отговори: "Поискахте да се направи сериозна ревизия – да се разрови из дъно. Не смятам да Ви скършвам хатъра. Ще го направим, ще го направим с надеждата, че няма много лоши неща да излязат". Ревизията откри открила забавяне на срокове, нарушения при обществени поръчки, съмнения за нагласени търгове в част от министерствата. От това обаче нямаше последствия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #2

    Почти никакви. А и те са протежета на Радев, квото каже той, тва ще правят.

  2. Контрапункт
    #1

    Само аз ли не виждам нищо писано за правомощията на Новото правителство? Моля, Медияпул - допълнете статията по подходящ начин

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.