Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво каза Оли Рен?

0 коментара

В началото Рен благодари на Европейския парламент за конструктивната му роля в присъединителния процес и съобщава на депутатите, че Европейската комисия ще представи на 16 май мониторинговите доклади за напредъка на Румъния и България.

“В тези доклади ще направим преглед на напредъка на двете страни от последните ни доклади през октомври 2005 и ще идентифицираме недостатъците, които остават. Също ще проучим какви мерки биха могли да бъдат взети, за да се поправят тези слабости.

В случай, че нашият анализ покаже, че едната или другата страна са демонстративно неподготвени по ред важни сфери, Комисията би могла, в контекста на тези доклади, да препоръча отлагане на присъединяването както на едната, така и на другата държава, от 2007 на 2008 година – в съответствие с предвиденото в съответния Договор за присъединяване”.

“По отношение на този последен проблем, председателят на Европейския парламент Барозо ви обеща миналия април, че комисията сериозно ще обмисли мненията на парламента, преди да отправи подобна препоръка, за да може тя да бъде напълно в съзвучие с евентуалното решение за отлагане на присъединяването. Аз съм тук, за да потвърдя поетия ангажимент.”

После Оли Рен обяснява на депутатите за подхода, използван от ЕК. Той казва, че майският доклад ще отчете какви мерки са взети от България и Румъния за преодоляване на конкретните слабости, формулирани в доклада от май 2005.

Това – по думите му – ще се прави и по трите критерия за присъединяване – политически, икономически и изпълнението на acquis communautaire.

Оли Рен казва, че докладите ще се базират на “широк спектър от източници на информация” и че те ще са обективни и честни. В доклада ще се отчетат действия, извършени до края на април.

Оли Рен продължава с предварителната си оценка, базирана на информацията, която има в ЕК досега.

От няколко години и двете страни са с изпълнени политически критерии за членство. “В редица важни области реформите трябва все още да бъдат довършени. И точно върху това ще се съсредоточат нашите доклади”, казва Рен.

РУМЪНИЯ

“Румъния постигна напредък в борбата срещу корупцията. Здрави и солидни структури бяха създадени за тази цел, започнати са разследвания на корупция на високо ниво. Това е изключително важно. Това дава сигнал на обществото, че за първи път в историята на страната, никой не е над закона.”

Оли Рен продължава: “Що се отнася до съдебната система, можем да отбележим значителен напредък в Румъния. Страната продължи да изпълнява законовия пакет от 2005 година, целящ създаването на независима, професионална и ефективна съдебна система. Трябва да се осигури по-нататъшно изпълнение. Ние вярваме, че Румъния следва пътя на реформата на съдебната система, стига да се запази сегашното темпо на изпълнение.”

Рен казва, че все още трябва да се довършват реформите в сферата на държавната администрация, в частност реформата, касаеща държавните служители. Проблем за Румъния, според него, е трафикът на хора. Ситуацията сега е много по-добра, отколкото в предишните години, и по отношение на защита правата на детето, казва още той и призовава за ускоряване на реформите за интеграцията на малцинствата в Румъния.

БЪЛГАРИЯ

“В България, напредъкът в реформата на съдебната система е ограничен.

Новият Наказателно-процесуален кодекс, приет миналия октомври, ще влезе в сила на 29 април. Важни и дълго чакани поправки в Конституцията бяха приети миналата седмица. Те представляват стъпка напред по отношение на, например, ограничаването на имунитета на депутатите. Същевременно, те (поправките – бел. прев.) оставят някои двусмислия, неясноти, отнасящи се до гаранциите за независимостта на съдебната система; важно е всички двусмислия да бъдат отстранени.”

Оли Рен продължава: “България направи първите стъпки в борбата срещу корупцията. За първи път, имунитетът на двама депутати бе свален, което позволи доказването на обвиненията в корупция срещу тях. Но съществуващите правни механизми за разследване на корупция по високите нива се използва рядко. Това трябва да бъде правено много по-енергично.” 

“България сега трябва да покаже осезаеми резултати от разследванията с конкретни резултати, като например предявяване на обвинения, присъди и оправдателни присъди, с което да демонстрира, че политическата воля и ефикасно действащите институции са налице.”

“Що се отнася до борбата с организираната престъпност в България, направени са усилия за рационализиране на организационните структури, като например обединяването на всички полицейски служби под една шапка. Същевременно, все още има твърде малък брой следствия и заведени дела.”

Като цяло, равносметката на българската съдебна реформа все още не е задоволителна. Отчетността, прозрачността и ефективността на съдебната система на България трябва да бъде подобрена. Неяснотите и двусмислията по отношение на независимостта на съдебната система трябва да бъдат отстранени. И по-нататък, структурите, борещи се с корупцията и организираната престъпност трябва да бъдат подсилени,” – казва Оли Рен и се обявява за създаване на убедително документирани доказателства за тази сфера от критична важност за страната ни.

Комисарят посочва, че България е продължила да подобрява функционирането и структурата на публичната си администрация, приемайки неотдавна законодателство, което да подобри ефективността на държавната администрация, а освен това и създавайки Министерство, което отговаря за всички въпроси на административната реформа.

Трафикът на хора “остава проблем на България”, посочва Рен и призовава за пълно въвеждане на програмата за защита на свидетели.

ДВЕТЕ СТРАНИ

Оли Рен посочва напредъка и на България, и на Румъния за acquis communautaire, за борбата с интелектуалното пиратство.

В сферата на земеделието – казва още Рен – България е приела законодателство, с което се създава разплащателна агенция за ефикасно управление на националната и европейска помощ. Румъния изостава в сектора земеделие, отчита Рен. 

Ветеринарният контрол – в тази сфера България трябва да довърши постовете си за ветеринарна инспекция.

Управлението на структурни фондове – България прилага основното законодателство и структури, докато Румъния е определила органите, отговарящи за това, и подсилва административните структури. Тези положителни тенденции трябва да продължат, казва Рен. 

България е приела актуализиран Шенгенски план за действие и интегрирана стратегия за управление на границите. Сега обаче те трябва да бъдат приложени на практика, казва Рен и допълва – Румъния продължава да изпълнява своя Шенгенски план за действие.  

ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В заключение Оли Рен декларира, че решението на ЕК дали да препоръча едногодишно отлагане на присъединяването “на България и/или Румъния” ще зависи изцяло от изводите в мониторинговия доклад. “Аз като комисар по разширяването, ще направя необходимите препоръки на Колегията, базирани на моята оценка” – подчертава Оли Рен и казва, че тази оценка – неговата – ще се съобрази и с гледните точки на ЕП.

Препоръка за отлагане на присъединяването ще бъде отправена само в случай на големи проблеми – според клаузите в Договора за присъединяване. Ако ЕК препоръча отлагане, Съветът може да вземе решение за такова през юни, в противен случай присъединяването ще се случи през 2007 – казва Рен.

И в двата присъединителни сценария – 2007 и 2008 – Комисията ще проучи дали “поправителните действия”, по думите на Рен, като защитни клаузи, ще са необходими за преодоляване на възможни недостатъци, които биха могли да останат и след присъединяването. “Комисията няма да се поколебае да задвижи тези механизми, където е необходимо” – казва Оли Рен и продължава, че при всички случаи ЕК ще оцени отново положението в двете страни наесем в следващия мониторингов доклад пред Парламента и Съвета.

“В случай, че присъединяването на една или на двете страни стане факт през 2007 г., тогава специално ще представим евентуален корективен план, от който може би ще има нужда от януари 2007 г., с цел гарантиране на стабилното присъединяване. ”

Накрая Оли Рен казва: “И за двете страни целта 2007 като дата е все още постижима, но тя изисква завършване на реформите и тяхното изпълнение. Ако защитните клаузи могат да дадат лек в някои сектори, то съдебните реформи и борбата срещу корупцията са критичните критерии. Правото на закона е устой на функционирането на цялото общество и икономика, ето защо то е от фундаментално значение за присъединяването към ЕС.”

(Портал “Европа”)

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.