Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво означава недостигът на боеприпаси за Украйна

10 коментара
Какво означава недостигът на боеприпаси за Украйна

Съюзниците на Украйна са все по-загрижени за намаляващите доставки на боеприпаси и недостига на продукция, тъй като боевете срещу Русия в Бахмут се засилват. Поради тази причина ръководената от САЩ контактна група за отбрана на Украйна, която включва около 50 държави, организира виртуална среща в сряда, за да обсъди как да се гарантира, че украинската армия получава достатъчно от необходимите ѝ боеприпаси.

Западните официални лица бият тревога от месеци. През февруари генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви: "Сегашният темп на разходите на Украйна за боеприпаси е многократно по-висок от сегашния ни темп на производство. Това поставя под напрежение нашата отбранителна промишленост".

До момента САЩ са доставили на Украйна повече от един милион 155-милиметрови снаряди - стандартния артилерийски снаряд на НАТО. Армията на САЩ планира да увеличи сегашния темп на производство от около 14 000  гаубични снаряди на месец до 20 000 до тази пролет и до 90 000 до 2025 г.

От своя страна страните от ЕС са предоставили на Украйна общо около 350 хиляди 155-милиметрови снаряда.

Но тези доставки са извършени на цената на собствените доставки на боеприпаси както от САЩ, така и от Европа.

"Те трябва да преценят колко са готови да пожертват от собствените си запаси и отбранителна способност, за да помогнат на Украйна", казва Тревор Тейлър, почетен професор в университета Кранфийлд във Великобритания. Той ръководи изследователска програма за отбрана и индустрия в мозъчния тръст Royal United Services Institute.

Въпреки тези опасения западните официални лица призовават за по-големи доставки.

"Най-важният и неотложен въпрос днес за украинската армия е да има непрекъснат поток от боеприпаси", заяви миналия месец ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел. "Ако се провалим в това отношение, реално резултатът от войната е застрашен", допълни той.

Борел заяви, че руските сили изстрелват около 50 000 артилерийски снаряда всеки ден, в сравнение с около 6000 - 7000 от Украйна - и тази разлика трябва да бъде преодоляна.

Естония, която има обща граница с Русия, настоява ЕС и съюзниците от НАТО да осигурят 1 милион артилерийски снаряда.

Изглежда, че ЕС се приближава към сделка на стойност 2 млрд. евро (2.12 млрд. долара) за възстановяване на доставките на боеприпаси за Украйна, а също и за попълване на запасите на страните.

Половината от тях ще бъдат предназначени за частично възстановяване на разходите на държавите, които вече са в състояние да дарят боеприпаси от своите запаси. Другата половина ще бъде предназначена за съвместно закупуване на нови боеприпаси от страните, които купуват в голям мащаб, което ще позволи по-евтини общи разходи.

Експертите обаче казват, че опасността за Украйна не е в това, че ще свършат боеприпасите, а в това, че запасите им ще бъдат намалени до степен, която ще ограничи подхода им на бойното поле.

"Армиите не изчерпват боеприпасите си, те самите намаляват, а с намаляването им армиите трябва да стрелят по по-приоритетни цели и да не стрелят по по-нископриоритетни цели", казва Марк Ф. Канчиан, пенсиониран полковник от запаса на морската пехота и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Силните офанзиви често изискват огромни запаси от боеприпаси. "През Първата световна война армиите прекарват месеци в складиране на боеприпаси около определен район; обикновено изграждат железопътни линии, за да започнат да вкарват артилерия", казва Иън Уилямс, заместник-директор на проекта за противоракетна отбрана на CSIS.

Експертите обаче добавят, че Украйна все пак би трябвало да е в състояние да се защитава ефективно. "Да задържиш територия е по-лесно, отколкото да я спечелиш", казва Тейлър.

В момента Украйна удържа руския напредък в източния град Бахмут, който се е засилил от януари насам. Макар че Украйна е изгонила руските сили от Херсон, тя все още е изправена пред интензивен обстрел от танкове и артилерия там. Удари продължават и по Харков.

"Най-голямото препятствие в момента е производството", казва Уилямс от CSIS. Обикновено отбранителната индустрия не е в състояние да увеличи производството си толкова бързо. Тя често работи, за да отговори на изискванията на правителствата на страните си. Столтенберг от НАТО отбеляза, че някои поръчки, направени днес, могат да отнемат две години и половина, за да пристигнат.

В САЩ, например, "частните компании няма да произвеждат неща, ако някой няма да ги купи, а военните бюджети са под напрежение - независимо колко големи са те; винаги има конкуриращи се интереси", казва Уилямс.

Много държави биха избрали да инвестират в по-леки видове сили, безпилотни летателни апарати, методи за разузнаване и наблюдение или ракети, обяснява Уилямс. "Ние нямаме отбранителна индустрия в съветски стил, при която просто продължаваме да произвеждаме снаряди, независимо дали имаме нужда от тях или не", коментира той.

Въпреки че танковете, ракетите и бойните машини са от ключово значение за Украйна, за да устои на руските офанзиви, основните боеприпаси са също толкова важни, ако не и повече, отбелязват експертите.

"Това до голяма степен е война с доста статична фронтова линия. При този вид бойни действия обикновено това води до много интензивен вакуум на боеприпаси", казва Уилямс.

Превод БГНЕС

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #10

    Paдeв е kpeтен. Новичокът няма да му се размине. Кремъл почиства винаги след като е използвал агентите си докрай. Ако пусне производството на боеприпаси за Украйна и потърси убежище за себе си и децата си в САЩ, ще отърве кожата си агентурна. Ама де толкоз решителност у пробития зелен чорап. Чака го съдбата на отровения Рамзан Кадыров.

  2. полк. Дрангов
    #9

    Давайте по скоро химарсите с 300 км обсег на Украйна да започват да пържат руските фашисти!... Върнете на Украйна ядреното оръжие дето им го взехте и Кремълското джудже бързо бързо ще се изтегли в кочината!

  3. Ianko74
    #8
    Отговор на коментар #1

    Не става с лозунги ала Работническо дело. Смешник. Колко трябва да са тъпи, тези които ти плащат за подобни патетични слова.

  4. Milanova Magda
    #7

    Никакво оръжие за войната в Украйна от наша страна! Ако Украйна не се снабдява с оръжие от САЩ, Запада и ЕС , войната ще спре утре. Загиват войници и от двете страни, никой нормален човек не го иска.Оставете РФ и Украйна да се разберат сами.

  5. MP_reader
    #6

    Означава две неща: (1) Рано или късно, потока от оръжие ще намалее или престане. Руснаците получават запаси от Китай и Иран, те няма да свършат. Тогава Украйна ще капитулира. (2) Няма да има оръжие за Тайван, когато Китай го нападне, а Тайван е много по-важен за САЩ отколкото Украйна.

  6. Srandev
    #5

    Призивите към пРезидентина Радев за предоставяне на оръжие и боеприпаси на Украйна са като задаване на въпроси на гръмнала селска радиоточка, толкова и ще ти отговори... Тоя руската разведка го е стиснала за топките, а навярно и генерал Деси го чука с чехъла по кухата кратуна, та нищо няма да даде!?

  7. mikava.trd
    #4

    Не бяха ли препълнени складовете с армейски запаси? Не трябва ли да се обновяват периодично?

  8. anton nikolov
    #3

    Голямо умуване и мъдруване. Или даваш сега ,това което е нужно на Украйна за да воюва, или утре ти ще воюваш с рашистките орди.

  9. The Rock
    #2

    Отваряйте военните заводи в България и бълвайте продукция, навремето комунистите ни проглушиха ушите че имаме най-великия ВПК, действйте! Радев, не се ослушвай!

  10. Keyser Söze
    #1

    Давайте необходимите оръжия на Украйна и не се мотайте.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.