Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво се крие зад идеята за частна АЕЦ "Белене"?

Всеки може да печели от всичко, когато друг поема разходите

35 коментара
Какво се крие зад идеята за частна АЕЦ "Белене"?

Колкото и на пръв поглед да е странно, АЕЦ "Белене” може да бъде печеливша за частен инвеститор.  Но при няколко условия, чиито общ смисъл се свежда до косвено субсидиране на дейностите по изграждане, експлоатация и закриване на централата.

По-конкретно става дума за следното.

- Кръстосано субсидиране би било поемането на разходите по включване на новата мощност в енергийната система на страната. Поддръжниците на проекта имат предвид, че тези около четири милиарда евро разходи са разликата между оценката на Института за пазарна икономика (ИПИ) и банка HSBC, и сметката, оповестената по-рано тази седмица. Това е опит за възкресяване на неправилната идея, че всяка АЕЦ е само остров в общата енергийна среда.

- Кръстосано субсидиране биха били и осигуряването на вътрешен пазар за централа, междудържавните договори за продажба на електроенергия и други подобни действия, които, както и при субсидиите по т. 1 са по закон и традиция задължение на държавните органи.

- Субсидиране на експлоатацията на ядрени централи е и неосигуряването им (или поне непълното им осигуряване) срещу възможните рискове. Такъв е случаят не само с "Козлодуй” (която не е застрахована за дълъг период от началото на експлоатацията), но с всички в момента действащи атомни централи. (Покрай дебата за затварянето на атомните централи в Германия стана ясно, че средната стойност на застраховането на тамошните реактори е около 20 милиона евро.) Това ще рече, че, първо, цената на електроенергията от атомни централи е изкуствено занижена и второ, покриването на щетите по непредвидени събития е за нечия друга сметка, понеже не съществува "продуктова отговорност” на операторите.

- Извеждането от експлоатация на атомните централи е също косвена субсидия, тъй като някой трябва да поеме отговорността за складиране на отработеното ядрено гориво за непредвидим като продължителност срок.  Поради тази непредвидимост не е възможно да се пресметне и цената на субсидията.

Този списък на възможни изгоди не е пълен. Той обаче важи както за частни, така и държавни инвеститори в атомни централи. По-внимателният преглед на начина на управление на ядрената енергетика навсякъде по света би показал, че тя навсякъде е непряко субсидирана.

Промяната на цените на електроенергията през тази година също е следствие на неуспелия проект "Белене”, макар на пръв поглед за невнимателното население да е истинен аргумента, че другите елементи на енергийната система били скъпи. (ИПИ ще обясни този механизъм на подмяна на едно с друго с отделно становище.)

В този смисъл, твърдението, че АЕЦ "Белене” може да печели, е вярно в класическия смисъл, че всеки може да печели от каквото и да е, стига някой друг да поема разходите.

Нищо чудно, че тези, които изпълняваха поръчки и се надяваха да бъдат доставчици по несъстоялия се проект "Белене”, сега искат той да бъде продължен или отново възобновен и откровено показват откъде произтича ползата за тях.

Обстоятелството, че някой ще печели при посочените условия, още не означава, че проектът АЕЦ "Белене” е необходим за енергийната система на страната.

Ако интересът на сегашните и потенциалните доставчици на услуги за новия стар проект "Белене” е очевиден, не е такъв случаят с интересите на държавните служители и новия директор на АЕЦ "Козлодуй” от участието в тази кампания. За първите би трябвало да важи становището на правителството, че проектът е губещ. А задачата на директора е да удължи живота на сега действащата централа.

*Становище на групата на ИПИ за оценка и наблюдение на проекта АЕЦ "Белене”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Аууу! Някой иска да спечели от проекта Белене. Скандално господин Станчев.
    Да видим кой може да спечели. На първо място това са инжинеринговите компании в ,които работят високо квалифицирани специалисти.Това са няколкостотин на брой висококвалифицирани специалисти работещи в няколко фирми в България.На следващо място проектанти по всички части на проекта -няколко хиляди.След това машиностроители,строители,монтажници няколко десетки хиляди.Пропускам юристи,икономисти,банкови служители и т.н.Всичко

  2. Анонимен
    #34

    Докато България е русофилска, заплатките ще са като в третия свят. И като в руските провинции Белорусия и Украина. Това е, друго няма. Полша и Чехия защо са добре? Защото ненавиждат всичко руско! Даже румънците ненавиждат руснаците, защото са им яли попарата!

  3. Крум С.
    #33

    За 25 "По времето на социализма не е имало руски войски у нас - защо сега ще има?" Предполагам, че това е реторичен въпрос, но за всеки случай ще му отговоря. По времето на социализма нямаше нужда от руски войски, защото всичко беше под пълния контрол на руските слуги от БСП. Сега, въпреки че те все още са на ръководни позиции, положението не е такова. Хората имат достъп до информация, все повече българи проглеждат и руските войски стават необходими. Като казвам необходими, имам предвид за руските имперски интереси. Надеждата ми е, че българското ще се събуди в достатъчно хора, за да теглим шута не само на руските войски, но и на българските им слуги.

  4. Анонимен
    #32

    Aма , нали някой трябва и да чете?! Ето: В този смисъл, твърдението, че АЕЦ "Белене” може да печели, е вярно в класическия смисъл, че всеки може да печели от каквото и да е, стига някой друг да поема разходите.

    Нищо чудно, че тези, които изпълняваха поръчки и се надяваха да бъдат доставчици по несъстоялия се проект "Белене”, сега искат той да бъде продължен или отново възобновен и откровено показват откъде произтича ползата за тях.

    Обстоятелството, че някой ще печели при посочените условия, още

  5. Анонимен
    #31

    21, 22 браво, и да ги няма парите, нали ще си ги дръпнат през договорите за цената на тока. И така за години напред. Поддръжниците на проекта лелеят евтин ток. Не могат да проумеят, че на нас цената на тока ни се определя монополно. Нали Турция купува ток от нас, случайно тяхната икономика да е фалирала от това. Българина е русофил и това проклятие го закопава. Факт е инстинктивно имаме нужда от за*д*ник който да цунем. Така че, почина е - във всяко мазе едно БЕЛЕНЕ.

  6. Анонимен
    #30

    След 40 години ще намалее и стадото от западни верноподаници. Процесът е двустранен.

  7. Анонимен
    #29

    Дулу крадзите от Белене! Стига.

  8. Анонимен
    #28

    Всички руснаци и всичко руско, тук включвам и техните червени слуги, както и еничарите им от Лукойл - вън от България! Да жижее ЕC! Само те ни дажат !

  9. Анонимен
    #27

    24, Лукойл е собственост на Ротшилд. А частникът, който ще строи АЕЦ Белене, се казва Рокфелер.

  10. Анонимен
    #26

    21, референдум у нас няма да има докато не минат 40 години и не намалее стадото от руски роби

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.