Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво се случва, когато президентът на САЩ е прекалено болен, за да работи?

6 коментара
Какво се случва, когато президентът на САЩ е прекалено болен, за да работи?

Съобщението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че има коронавирус, дойде съвсем малко повече от месец преди следващите избори и след като той месеци наред омаловажаваше рисковете.

Какво се случва по-нататъкк с функционирането на страната? Отговор на въпроса дава агенция ДПА.

Процедурите за ръководенето на американското правителство, когато президентът е прекалено болен, за да работи, са изложени в 25-ата поправка на Конституцията на САЩ, прибавена през 1967 г.

Какво се случва, ако президентът Доналд Тръмп стане прекалено болен, за да изпълнява задълженията си?

Както е описано в 25-ата поправка, ако бъде преценено, че президентът е медицински неспособен да изпълнява задълженията си, властта се прехвърля на неговия вицепрезидент, Майк Пенс. Прехвърлянето може да бъде за ограничен период от време или докато президентът поиска обратно правомощията.

Прехвърлянето на властта е използвано много пъти, откакто е вписано в конституцията, често когато даден президент е подложен на медицинска процедура, изискваща той да бъде в безсъзнание. В такива случаи прехвърлянето на властта се организира предварително.

Прехвърлянето на властта обаче рядко е било изпробвано в извънредни обстоятелства. Даже през 1981 г., когато Роналд Рейгън бе прострелян, тя така и не беше приложена, въпреки че екипът беше подготвил необходимите документи. Рейгън продължи да взема решения от болничното си легло, според неговата президентска библиотека.

Ако вицепрезидентът сметне, че президентът е неработоспособен, а президентът откаже да предаде властта, има механизъм, който позволява вицепрезидентът да принуди президента временно да се откаже от властта, стига мнозинството от членовете на кабинета да са съгласни. Това никога не е било прилагано на практика.

Какво означава това за предизборната кампания на президента?

Засега има само предположения. Щом Тръмп е карантиниран за две седмици, той ще трябва да не участва физически в кампанията. Опонентът му Джо Байдън вече премина онлайн част от кампанията си тази година, като си стоеше у дома поради опасение от коронавируса. Следващите дебати между двамата са насрочени за 15 октомври, което съвпада точно с двусемичния период на карантината.

Вече се обсъждаше възможността да бъде променен форматът на дебатите заради острите реакции по повод липсата на цивилизованост между Байдън и Тръмп на първия дебат. Все още предстои да видим дали дебатите ще бъдат отложени, отменени или изместени във виртуален формат.

Има ли други рискове?

В съвременната история няма прецедент за това как да се процедира, когато и президентът, и вицепрезидентът едновременно са извън строя. При най-лошия сценарий - ако президентът и вицепрезидентът починат - властта преминава у председателя на Камарата на представителите. В случая това е Нанси Пелоси от Демократическата партия. Трудно е да си представим какъв ефект върху състоянието на обществото в САЩ би имало подобно предаване на властта между партиите малко преди изборите.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #6
    Отговор на коментар #3

    Тръмп не е в карантина, а в изолация. Отделен е въпросът какъв е смисъла. Сега, може и аз да греша, но май БНТ не са разбрали и всички преписват от тях. Разликата е, че в САЩ карантината е 14 дни и е за хора, които са били в близък контакт с доказан положителен за този специфичен вирус, нямат симптоми и имат отрицателен тест. Те могат да живеят със семействата си. Изолацията е 10 дни и е за хора, които имат положителен тест. Ако на 11-тия ден продължава да има симптоми, започват нови 10 дни. Така че Д.Тръмп може да се върне в офиса си на работа най-рано на 12 октомври сутринта, а не след две седмици.

  2. Real ''Mickey''
    #5

    Благодарим, за актуалната информация! Много загрижена за САЩ и иформиране на читателите тук, статия.....непреубедена!

  3. kosta
    #4

    Въпросът е много актуален за Байдън, който е толкова зле, че едва ли ще е президент повече от 6 месеца, ако не дай Боже, спечели. Камала вече спомена за "администрацията на Харис", явно се вижда не като вице

  4. Един препатил
    #3
    Отговор на коментар #2

    Поставяте много интересен въпрос. Горната статия изчерпателно ни обяснява кое как става, но наистина не е ясно какво става ако нещо се случи с кандидат-президент. Карантината е четиринадесет дни, но днес научихме, че Тръмп е проявил леки симптоми. Какво ще се случи ако болестта се задълбочи и - не дай си Боже - Тръмп не успее да се пребори с нея? Ами ако успее да се справи - което всички му пожелаваме - но лечението и възстановяването отнемат повече време и продължат за период след изборите?

  5. ефрейтора
    #2

    Интересно би било да се препечата статия , която анализира какво става ако нещо се случи с кандидат-президент...

  6. Владимир Павлов
    #1

    Тъй, тъй! Ако на Тръмп и Пенс им се случи случка и се пита кой го направи, запитайте се: "Кому е изгодно?".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.