Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво следва от ценовия таван за руския петрол

Русия заяви, че ще продължи да намира купувачи за своя нефт

11 коментара
Какво следва от ценовия таван за руския петрол

Русия ще се сблъска в понеделник с ценови таван за нейния петрол в размер на 60 долара за барел, след като Европейският съюз, Г-7 и Австралия се споразумяха да ограничат приходите на Москва, използвани за финансиране на конфликта в Украйна, съобщи Франс прес.

"Г-7 и Австралия... постигнаха консенсус за максимална цена от 60 щатски долара на барел за руския суров петрол, транспортиран по море", заявиха вчера страните в съвместно изявление.

Министърката на финансите на САЩ Джанет Йелън приветства съобщението, което по думите ѝ "е кулминацията на месеци усилия от страна на нашата коалиция".

Споразумението стана възможно благодарение на консенсуса, постигнат от 27-те държави от Европейския съюз.

В началото на септември министрите на финансите от Г-7 се споразумяха за този инструмент, който има за цел да лиши Русия от финансови ресурси.

По-конкретно, определената цена трябва да бъде достатъчно висока, за да поддържа интереса на Русия да продължи да продава петрол на тези страни, но по-ниска от пазарната цена, за да ограничи приходите, които може да получи от него, пише БТА.

Механизмът ще влезе в сила в понеделник "или много скоро след това", уточняват Г-7 и Австралия. В понеделник влиза в сила ембаргото на ЕС върху руския петрол, транспортиран по море.

Доставките могат да продължат само на петрол, продаван от Русия на цена от 60 долара или по-ниска. При надхвърляне на този таван на дружествата ще бъде забранено да предоставят услугите, които позволяват транспорта по море (превоз на товари, застраховане и др.).

Страните от Г-7 предоставят застрахователни услуги за 90 процента от световните товари, а ЕС е основен играч в морския транспорт - следователно това е надежден възпиращ фактор, но също така и риск от загуба на бизнес в полза на конкурентите, отбелязва АФП.

Русия, вторият по големина износител на суров петрол в света, предупреди, че няма да доставя повече петрол на страните, които са приели ограничението.

Без този таван би било лесно да се намерят нови купувачи на пазарни цени. Цената на руския петрол (суров петрол от сорта "Урал") в момента е около 65 долара за барел, което е малко над горната граница на ЕС и предполага ограничено краткосрочно въздействие.

"Ще бъдем готови да преразгледаме и коригираме максималната цена, ако е необходимо", се казва в изявлението на Г-7 и Австралия. Трябва да се намери и таван за руските петролни продукти от 5 февруари 2023 г.

Европейското ембарго идва няколко месеца след това, което САЩ и Канада вече наложиха. "ЕС остава единен и солидарен с Украйна", заяви в Туитър чешкото председателство на Съвета на ЕС.

От началото на войната в Украйна Русия е спечелила 67 милиарда евро от продажбите си на петрол в ЕС, а годишният ѝ военен бюджет възлиза на около 60 милиарда евро, казва Фук-Вин Нгуен, експерт по енергийните въпроси в института "Жак Делор".

Предложеният от Брюксел инструмент предвижда добавяне на лимит, определен на 5 процента под пазарната цена, в случай че руският петрол падне под 60 долара.

Някои експерти се опасяват от дестабилизация на световния пазар и се питат каква ще бъде реакцията на страните производителки от ОПЕК, които ще се срещнат утре във Виена.

"Този таван ще помогне за стабилизирането на световните енергийни пазари... и ще бъде от пряка полза за нововъзникващите икономики и развиващите се страни", тъй като руският петрол може да им бъде доставян на цени под тавана, заяви в Туитър председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

От понеделник ембаргото на ЕС върху руския петрол, превозван по море, ще намали с две трети покупките на суров петрол от Русия. След като Германия и Полша решиха да спрат доставките по тръбопроводите до края на годината, това ще засегне повече от 90 на сто от общия руски внос, твърдят европейците.

От друга страна, "таван на цените на петрола не е имало никога досега. Намираме се в неизвестност", казва Фук-Вин Нгуен и подчертава, че реакцията на страните от ОПЕК или на големи купувачи като Индия и Китай ще бъде от решаващо значение.

Според него единственото сигурно нещо е, че един таван, дори и при висока цена, ще изпрати "силен политически сигнал" на руския президент Владимир Путин, тъй като веднъж въведен, този механизъм може да бъде затегнат.

Русия заяви, че ще продължи да намира купувачи за своя нефт, въпреки "опасния", по думите ѝ, опит на западните правителства да въведат таван на цените на суровината, която тя изнася по море.

"Установените от САЩ и техните партньори тавани на цената на руския нефт на практика означават прекратяване на базовите принципи на функциониране на свободните пазари, което води до по-голяма несигурност и по-високи цени за потребителите", се казва в коментар на руското посолство в САЩ, цитирано от ТАСС.

"Независимо от заиграването с опасни и нелегитимни инструменти, сме убедени, че нашият нефт ще продължи да бъде търсен", допълва дипломатическото ведомство.

Коалиция от западни страни, предвождани от Г-7, постигна вчера споразумение за налагане на таван на цената на превозвания по море нефт в размер на 60 долара за барел. Целта на тези страни е да се ограничат възможностите за Русия да финансира войната си в Украйна.

"Ще постигнем нашата цел и икономиката на Русия ще бъде унищожена, Кремъл ще си плати и ще понесе отговорност за всички престъпления", написа днес в Телеграм началникът на президентската канцелария в Украйна Андрий Ермак. "Въпреки това трябваше (таванът) да бъде свален до 30 долара, за да бъде унищожена по-бързо", каза още той.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #11

    За какви "свободни пазари" на петрол говорят тези руZнаци? Те в ред ли са? Никога не е имало "свободен пазар" на петрол. Има един Мегакартел - ОПЕК, и няколко други "големи играчи", между които Русия и САЩ, и те определят практически еднозначно цената на база споразумения помежду си... "Свободен пазар", как ли пък не. :)

  2. sloth
    #10

    А междувременно цените на петрола на американските борси паднаха под нивата отпреди началото на спецобосрацията.

  3. борбътъ
    #9

    Изказванията ми напомнят за когато се въвеждаха първите санкции през 2014-та. Руснаците ще реагират по силно предвидим начин. Ще се правят че нищо им няма. Ще вложат цялата си изобретателност и целия си агентурен ресурс в заобикаляне на режима с ограниченията. Реално обаче, петролната им индустрия ще е с поне 20-30% на минус, с нулеви инвестиции и със силен спад в развитието за следващите 5-6 години. Ефекта от този спад ще се пренесе на цялостната им икономика, на валутния им режим и стандарта на живот. Режима е достатъчно силен за да оцелее и в много лоша икономика, но живота на поне едно поколение руснаци оттича в канала. Позната история от близкото минало.

  4. xa_poznai
    #8
    Отговор на коментар #6

    Абе мишок, какъв нула ефект! Взел е парите на 0.8% лихва и печели по 5-6% на година! Това нулев ефект ли е? Искаш ли да поговорим за ефектите на последните две години и за какво се ползват заемите? Знаеш ли тяхната възвръщаемост каква е? А колко работни места са отворили? Колкото и да си куха лейка все има някаква надежда да прозреш истината - водят те към дъното с щедри обещания! Ама така и няма да станат истина, защото действията са явни - раздава се на калпак и се задлъжнява ударно... Като ти вдигнат данъците догодина друга песен ще запееш ама отсега си знам чугуна ще намери всякакво оправдание само не и в некадърниците дето е гласувал за тях!

  5. полк. Дрангов
    #7

    Това е четвъртит за Путин!....И тъжно за купувачите на руски газ чрез ПОСРЕДНИЦИ и дерогиран нефт от "това е моят президент" и самият президент, дето си го избрахте.

  6. .tеxt
    #6
    Отговор на коментар #5

    Най-руските проксита са бай Х от банкя и льотчик-президента. Единият наля милиарди на путлер с НУЛА ефект за България. Другия защитава руZZките интереси и в момента реставрира диктатурата на първия.

  7. xa_poznai
    #5
    Отговор на коментар #1

    Забравил си най-руските проксита, а именно тези които избраха "моя президент", издействаха дерогация за Лукойл и надплатиха стотици милиони за руски газ, размотаваха сума време обявяването на военна помощ за Украйна и цяло година се правят на слепи за това, че Лукойл печели ДЕСЕТОКРАТНО повече (Колкото за последните 10 години, само че само за една). Така след победоносното обявяване, че Лукойл платил 10млн данък скоро получиха прозрението, че всъщност печели по милион чиста пара на ден от 2 милиона

  8. Калико Джо
    #4

    Тия, които ще намерят, няма да им дадат повече от $60, ако и толкова им дадат. Това е държава, подобно на Венецуела, Нигерия и близкоизточните диктатури, която от десетилетия се изхранва от продажба на горива (основно в Европа). Венецуела е нагледен пример, какво става когато кранчето до основния пазар се врътне.

  9. бай Сандю
    #3
    Отговор на коментар #2

    Ще, ще, Magde, Ще ти се наложи да смучеш от пресъхнал чеп...

  10. Milanova Magda
    #2

    Това са политически глупости. РФ ще си намери купувачи, икономиката няма да им пострада

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.