Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Какво твърдят САЩ и Иран, че са договорили в меморандума за прекратяване на войната

Тръмп остави най-трудното за по-късно, всеобхватна сделка е малко вероятна

0 коментара
Доналд Тръмп

САЩ и Иран, както и посредникът в преговорите между тях - Пакистан, съобщиха за постигната сделка за прекратяване на войната. По този повод агенция Ройтерс се спира върху основните изявления, направени от представители на трите страни.

Как ще се осъществи споразумението:

* Пакистанският премиер Шехбаз Шариф заяви, че и двете страни са обявили незабавно и трайно прекратяване на всички военни операции.

* Всички страни заявиха, че меморандумът за разбирателство за край на войната ще бъде подписан в Швейцария в петък. Иранският заместник-министър на външните работи Казем Гарибабди заяви, че меморандумът след това ще бъде публикуван.

* Иран и САЩ заявиха, че Ормузкият проток ще започне да се отваря отново, а американската блокада на иранските пристанища ще започне да се вдига веднага след подписването на меморандума.

* Двете страни заявиха, че преговорите по по-трудните по-нататъшни спорни въпроси – по-специално ядрената програма на Иран и американските санкции срещу Иран – ще се проведат през следващите 60 дни.

Ормузкият проток и блокадата на иранските пристанища

* Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Ормузкият проток ще бъде отворен отново в петък и че е наредил вдигане на блокадата на иранските пристанища.

* Високопоставен ирански представител заяви, че Ормузкият проток ще бъде отворен отново "за всички търговски кораби", веднага след като меморандумът бъде подписан.

* Полуофициалната иранска информационна агенция Фарс съобщи, че съгласно меморандума морският трафик през протока ще бъде регулиран от Иран в координация с Оман.

Ядрената програма на Иран

* И двете страни заявиха, че Иран се съгласява да не произвежда, нито да придобива ядрени оръжия – обещание, което Техеран прави многократно от десетилетия насам.

* Високопоставеният ирански представител заяви, че до сключването на окончателно споразумение Иран ще замрази ядрената си дейност, като се въздържа от по-нататъшно обогатяване на уран или разширяване на ядрените си съоръжения.

* Високопоставеният ирански представител заяви, че САЩ са се съгласили, че Иран може да разреди чистотата на запасите си от високообогатен уран в Иран в рамките на бъдещо всеобхватно споразумение.

* Тръмп заяви в събота, че не е спешно изтеглянето от Иран на запасите от ядрен материал и че САЩ ще ги изтеглят, "когато всичко се успокои".

* Тръмп заяви, че "ще има строг режим на инспекции" за Иран, но не даде конкретни подробности.

* Американският сенатор Линдзи Греъм заяви, че всяко окончателно споразумение относно ядрената програма на Иран ще трябва да бъде разгледано и одобрено от Конгреса.

Санкции и финансово въздействие

* Високопоставеният ирански представител заяви, че САЩ са се съгласили да не налагат нови санкции срещу Иран, докато не бъде постигнато окончателно споразумение.

* Той добави, че САЩ ще отменят петролните санкции срещу Иран за определен период и че след окончателното споразумение всички санкции на САЩ и ООН ще бъдат отменени съгласно договорен график.

* Високопоставеният ирански представител заяви, че САЩ са се съгласили да освободят 25 млрд. долара от замразените активи на Иран, включително чрез директни парични преводи, сътрудничество между страните от региона и финансови кредитни линии.

* Вашингтон, в сътрудничество със своите регионални съюзници, ще изготви план за възстановяване и развитие на Иран, който да бъде договорен и съгласуван с Техеран в рамките на 60 дни, добавиха те.

* Тръмп заяви, че на Иран няма да бъдат предоставени пари в брой, но че санкциите биха могли да бъдат отменени.

Ливан

* Шариф заяви, че незабавното и трайно прекратяване на всички военни операции ще включва и Ливан.

* Секретариатът на Върховния съвет за национална сигурност на Иран заяви, че военните операции ще бъдат прекратени трайно в понеделник вечерта, включително и в Ливан.

* Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че трябва да има пълно прекратяване на израелските атаки срещу Ливан и че САЩ носят отговорност за изпълнението на рамковото споразумение.

* Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че израелската армия ще остане в зоните за сигурност, които е превзела в Ливан, Сирия и Газа, и че израелският премиер Бенямин Нетаняху е изяснил това на Тръмп.

Експерти: Всеобхватна сделка е малко вероятна

Основното постижение на преговорите между САЩ и Иран, продължили след обявяването на прекратяването на огъня на 8 април, стана споразумението за отваряне на Ормузкия залив. За малко повече от два месеца Доналд Тръмп около 40 пъти заявяваше, че сделката е почти сключена (почти веднъж на ден и половина). Сега за нея официално е обявено, но конкретните договорености по основните точки тепърва предстои да бъдат постигнати. За това са отделени два месеца, но експертите се съмняват в успеха, особено предвид практически нулевото ниво на доверие между страните.

Според Тръмп сегашното споразумение бележи началото на процес, който ще доведе до установяване на мир в региона. Това, за което страните със сигурност са се договорили, е постепенното отваряне на Ормузкия проток за корабоплаване, докато Иран го разминира в рамките на 30 дни. САЩ ще премахнат морската блокада на иранските пристанища, а Иран в продължение на 60 дни няма да събира такси за преминаване на кораби.

Що се отнася до останалите точки, според експерти споразумението може да се окаже не повече от временно отлагане, тъй като не е ясно дали страните са готови на компромис по най-острите въпроси — размера на икономическата помощ за Иран, ядрената и ракетната му програма, пише Bloomberg. "Не е изключено да имат временно споразумение за възобновяване на корабоплаването в пролива — каза пред агенцията Майкъл О’Ханлън, директор на изследванията по външна политика в Института Брукингс. — Но освен това сключването на всеобхватна сделка сега е малко вероятно."

Допълнителен неизвестен фактор в това уравнение е Израел, от който Техеран изискваше да прекрати ударите по Ливан (тоест — по подкрепяната от Иран групировка "Хизбула"). Израел продължи бомбардировките до неделя сутринта, което предизвика гнева на Тръмп, отбелязва Деймиън Палета, директор на вашингтонското бюро на The Wall Street Journal. Ще се откаже ли сега Тел Авив от действията си, още повече че в споразумението между САЩ и Иран няма нито дума за това Иран да укроти подкрепяните от него бойни групировки, за да не нарушават мира в региона? Напротив, "обсъжданията на иранската ракетна програма и подкрепата за групите на съпротивата окончателно са изключени от дневния ред", се казва в текста на споразумението от 14 точки, публикувано от иранската агенция Mehr.

Макар че в момента се усеща значително облекчение както от страна на САЩ, така и на Иран, предстои още много неща да се наредят, за да има настоящата договореност шанс да прерасне в пълномащабно и устойчиво споразумение, отбелязва Палета.

Иран заяви, че САЩ ще отменят петролните санкции, ще размразят резерви за 24 милиарда долара и ще представят план за възстановяване на страната на стойност 300 милиарда долара.

"Ястребите" във Вашингтон твърдят, че Иран ще търси всяка възможност да подкопае споразумението. Конгресмени вече заявиха, че всяко значително облекчаване на санкциите трябва да бъде одобрено от Сената. "Ще следя внимателно предстоящите преговори по иранската ядрена програма и други въпроси — написа в X сенаторът републиканец Линдзи Греъм. — Притеснява ме, че вижданията на Иран за това споразумение изглежда се различават от това, за което говори американската делегация."

Ирански представители от своя страна посочват, че САЩ два пъти са нанасяли удари по страната по време на преговорите, а в резултат на американско-израелските бомбардировки е загинала значителна част от висшето ръководство на страната, включително върховният лидер аятолах Али Хаменей и членове на семейството на неговия наследник. Заместник-министърът на външните работи Казем Гарибабади заяви:

"Имаме работа с врагове, които няма да пропуснат нито една възможност да нанесат удар по Ислямската република. Дори ако 60-дневните преговори доведат до окончателно споразумение, страната ще остане готова за всякакви заговори от страна на своите врагове."

подкрепете ни

Свободата има цена

Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.

Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията