Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калфин и социалните партньори ще чертаят дългосрочна визия за пенсионната система

1 коментар
Калфин и социалните партньори ще чертаят дългосрочна визия за пенсионната система

Правителството, работодателите и синдикати започнаха обсъждане на дългосрочната стратегия за бъдещето на пенсионната система в събота. След среща със социалните партньори вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин съобщи, че към министерството ще има работна група с участието на синдикати, работодатели, експерти на НОИ и минстерството и други, която ще предлага дългосрочни решения, които да доведат до адекватност и стабилност на пенсионната система.

В работата си експертите ще стъпят на изготвения от Консултативния съвет по пенсионната реформа план по времето на служебния министър Йордан Христосков.

”Господин Христосков ми предаде един вариант като основа на нашата работа, допълнително материали, които имат отношение към нея, включително има скорошен доклад на Световната банка и най-вече споразумение 2010-а година, подписано между социалните партньори и правителството. Там също ще погледнем, ще прегледаме към днешна дата кои от тези договорки също могат да бъдат използвани”, заяви Калфин.

От понеделник социалният министър започва консултации с парламентарните партии за приоритетите в социалната сфера в краткосрочен план с най-близка цел - бюджета за 2015-а година. За конкретните мерки, които ще бъдат обсъждани оттук нататък заедно със синдикатите и работодателите, Калфин заяви: ”Ще се спрем както на мерки за укрепване на приходната част на пенсионната система, така и на мерки, свързани с достъпа до пенсионната система, които да дадат повече адекватност и справедливост на тази система”.

”В дългосрочен план, за цялата архитектура на системата, първи, втори стълб, кой какво плаща, съотношенията на универсални фондове към солидарната система - прекалено много въпроси стоят нерешени, но не могат да бъдат решени за 20 дни. Ще отделим през другата седмица това, което е възможно да бъде решено до Коледа по повод на цялата бюджетна процедура в парламента и останалото, което не може дъ бъде решено, ще бъде предмет на работа на тази група през януари-февруари, с ангажимент да постигнем споразумение”, съобщи президентът на КНСБ, цитиран от БНР.

Вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов посочи, че са обсъждани хоризонти 2025-а година и нататък защото пенсионна система не се прави от днес за утре.
”Тя не се прави с 20 лв. минимална работна заплата и 2 месеца пенсионна възраст на година. Тя се прави в рамките на нещо, което отчита стотици фактори заедно”, посочи той.

По-рано в събота пред Дарик радио Калфин коментира, че в обозримо бъдеще възрастта, на която българите трябва да се пенсионират, е 65 години.
„Пенсията трябва да се обвърже и с продължителността на живота. Много хора в България обаче си отиват млади, има висока смъртност в предпенсионна възраст", добави Калфин.
"Ако действащото законодателство не се промени, ще настъпи един хаос в пенсионната система", каза още Калфин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Майтапчия
    #1

    Докато начертаят визията, бая пенции ще си заминат. На по-хубаво място!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.