Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калфин: В ЕС се формира нов център и това не е добре за България

0 коментара
Калфин: В ЕС се формира нов център и това не е добре за България

Евродепутатът от левицата Ивайло Калфин предупреди, че в Европейския съюз тече процес, който може да доведе до изместване на координиращи функции и решения в рамките на 17-те страни от еврозоната. Според него България и останалите държави извън еврозоната са ощетени от подобно развитие и страната ни трябва да реагира.

България трябва да заяви участие към всички механизми, които се случват в еврозоната и да поиска пълни гаранции при вземането на решения, заяви Калфин по време на пресконференция в неделя, дадена от представители на президентската формация АБВ.

Той поясни, че посещението на председателя на ЕС Херман Ван Ромпой в София е било част от обиколката му в страните извън еврозоната. Той дойде да ни успокои, но ние не се бяхме притеснили, отбеляза Калфин.

Според него в ЕС тече процес, обратен на интеграционния. Част от решенията, които досега се вземаха на общностно равнище, в институциите (Европейски съвет, Европейски парламент), се изтеглят от тези институции и се пренасят на междуправителствена основа, в различни формати в правителствата, посочи Калфин. Той допълни, че това се случва с т.нар. мини промяна в Лисабонския договор, която предлага механизъм за финансова стабилност на Европа.

В момента финансовата стабилност частично се гарантира от европейския бюджет, но тенденцията е тя изцяло да излезе от компетенциите на европейските институции и да отиде на междуправителствено равнище, каза Калфин. По думите му, консултации със страните от еврозоната се правят на основата на германско предложение за т.нар. пакт за конкурентноспособност, представено в Евросъвета. На практика това предложение пренася голяма част от координацията на икономическите политики в рамките на еврозоната, което ще се решава от 17 от всички 27 страни членки на ЕС, посочи той.

Калфин съобщи, че има и идеи в Европейския парламент за създаване на парламентарна асамблея на страните от еврозоната. Ако се задълбочи тази тенденция, все повече решения ще се пренасят в еврозоната и на практика всички страни, които не са в нея, ще бъдат изключени от вземането на най-важните решения и България е сред тези страни, заяви той.

Според Калфин това е "изключително притеснително за България" и затова трябва да има една основна цел - да се гарантира, че страната ни ще участва в процесите на вземане на решения.

Той изтъкна, че стабилността на еврото е не по-малко важна и за страните, които не са в еврозната. Ако утре еврото се провали, това ще бъде много тежък удар за българската икономика, която е изцяло свързана с еврото и еврозоната, каза евродепутатът. Той допълни, че ако България няма гарантирано участие в механизми важни за целия ЕС, то ратификацията на тази промяна в Лисабонския договор не би била обоснована.

Мерките във френско-германския пакт са по-приемливи за България

Предложеният от Франция и Германия пакт за конкурентноспособност с неговите 6 точки за икономическа стабилност е много добър и приемлив за България, много повече, отколкото мерките на Дянков в пакта на финансова стабилност, заяви Ивайло Калфин.

Икономическият експерт на АБВ Константин Проданов посочи, че ние сме във валутен борд и в момента не можем да си позволим фискален борд, защото това ще ни дистанцира още повече от другите страни в ЕС по отношение на икономиката.

Ще се наложат финансови белезници на държавата, която няма да може да влага в образование и в развитие на различните райони.

Фискалният борд не означава, че няма да харчи безпринципно, посочи Проданов.

Ще се ограничат разходите, но кои – инфраструктурни, социалните – това е готова рецепта за социална несигурност, смята той.

Експертът на АБВ припомни, че предложението на Дянков дефицитът да не надхвърля 3% вече съществува като ангажимент на страната ни към ЕК, което обаче не попречи на правителството да го наруши два пъти.

Самоцелният балансиран бюджет няма да доведе чужди инвеститори в България. Според експертите в АБВ предложеният от финансовия министър пакт гарантира висока безработица и влошаване на конкуретоспособността на страната ни. Ако едно правителство е компетентно, не му трябва финансов намордник, допълни Проданов.

Кабинетът е непредсказуем, това гони инвеститорите

Според него проблемът на кабинета "Борисов” е, че е непредсказуем и това гони инвеститорите.

"Какво впечатление прави на чуждите инвеститори това, че премиерът си позволява да уволнява и назначава в същия ден шеф на голямо държавно предприятие? Или пък, че се заявява тази идея за данъчния референдум, оттеглен след една седмица? Правят се заявки за реформи, оттеглят се след месец-два. Това създава впечатление за ниско ниво на експертност, а оттам и на непредсказуемост. А капиталът бяга от тези неща”, обясни Проданов.

Иронизирайки сегашната ситуация, той предложи да "въведем един емоционален борд, който ще запишем в конституцията, че на висши държавни мъже не им се разрешава да вземат отговорни решения без да са преброили до 100”.

Експертът разкритикува и идеята за промените на преките данъци с квалифицирано мнозинство

"Данъчната политика е основен инструмент на фискалната политика. Тя се използва и за стимулиране на определени сектори, и за обезсърчаване на определен тип вредни за обществото дейности, и за противодействие в криза. Квалифицирано мнозинство - такова нещо няма аналог в нашата 22-годишна история на прехода, такъв широк мащабен консенсус. Което означава, че веднъж като я приемем тази норма, данъците няма да мръднат. Това ни лишава в много голяма степен от гъвкавост. И то точно в момент, в който в Европа вървят инициатива за синхрон на данъчната политика”, коментира още Проданов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.