Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калифорния ще се извини за интернирането на японски американци през войната

1 коментар
Калифорния ще се извини за интернирането на японски американци през войната

Лес Учида е роден като американец, в покрайнините на столицата на щата Калифорния Сакраменто, но неговото гражданство нямало особено значение малко след като Япония бомбардирала Пърл Харбър и САЩ обявили война. Само заради техните японски предци, петгодишният Лес и неговото семейство били отведени от дома им през 1942 г. и затворени далеч, в щата Арканзас.

Те били сред 120 000-те японски американци, интернирани в 10 лагера по време на Втората световна война. Единствената им вина била, че "ние имахме неподходящи фамилни имена и неподходящи лица", казва Лес Учида, който сега е на 82 години и живее съвсем близо до мястото, на което е израснал и от което бил изселен като момче заради страховете, че японските американци могат да застанат на страната на Япония по време на войната, предава в понеделник агенция Асошиейтед прес.

В четвъртък парламентът на Калифорния се очаква да одобри резолюция, в която се извинява на Учида и на другите жертви на интернирането за ролята на щата в подкрепа на политиката на правителството на САЩ, и в която осъжда действията, помогнали на разпалването на антияпонската дискриминация.

Изпълнителният указ 9066 на президента Франклин Д. Рузвелт, с който са създадени лагерите за интерниране, бил подписан на 19 февруари 1942 г. и сега тази дата се отбелязва от японските американци като Ден за възпоминание.

Калифорнийският народен избраник Ал Мурацучи е роден в Япония и е един от близо 430 000-те потомци на японци, живеещи в Калифорния, най-голямата популация в сравнение с всеки друг американски щат. Демократът, който представлява Манхатън бийч и други крайбрежни общини близо до Лос Анджелис, внесе резолюцията, която се очаква да бъде гласувана в четвъртък.

"Ние обичаме да говорим много за това как примерно ръководим нацията. Но за жалост, в този случай Калифорния оглави антияпонското расистко движение", казва Мурацучи.

Комисия в Конгреса през 1983 г. заключи, че задържането на японците е било резултат от "расово предубеждение, военна истерия и провал на политическото ръководство". Пет години по-късно правителството на САЩ официално се извини и плати 20 000 долара репарации на всяка жертва.

Тези пари далеч не успяха да заменят онова, което беше изгубено. Учида разказва, че баща му е притежавал печеливша фирма за доставки, притежаваща 20 камиона. Той никога не успял да се възстанови от тази загуба и починал рано.

Резолюцията на Калифорния не предвижда никакви компенсации. Тя е насочена срещу действията от онова време на калифорнийския парламент в подкрепа на интернирането. Два лагера са били разположени в щата - Мансанар, в източната страна на Сиера Невада в Централна Калифория и Тъл Лейк близо до границата с щата Орегон, като това е бил и най-големият лагер.

"Искам калифорнийският парламент официално да признае и да се извини, докато оцелелите от тези лагери са все още живи", заяви Мурцучи.

Той каза, че антияпонските настроения се зародили в Калифорния още през 1913 г., когато щатът е приел Закона за земите на чужденците в Калифорния, насочен срещу японски фермери, възприемани като заплаха от някои представители на мащабната калифорнийска селскостопанска промишленост. Седем години по-късно щатът забрани на всеки с японско потекло да купува земеделски земи.

Интернирането на Лес Учида, на неговия по-голям брат и на неговите родители започнало във Фресно, Калифорния. Три месеца по-късно те били пратени в Джероум, в щата Арканзас, където прекарали по-голямата част от войната.

Тъй като по онова време били деца, много от оцелелите жертви на интернирането като Лес Учида не си спомнят голяма част от живота в лагерите. Но той помни сламените дюшеци и липсата на уединение.

В общите санитарни помещения имало редици от тоалетни без никакви прегради помежду им, казва Учида, който изнася лекции за интернирането в Калифорнийския музей в Сакраменто.

Преди последният лагер да бъде затворен през 1946 г. семейство Учида са били откарани в лагер в Аризона. Когато семейството е освободено, то взима междуградски автобус, за да се върне в Калифорния. Когато автобусът стига на спирката, близо до тяхното градче в покрайнините на Сакраменто, "още си спомням, че жените вътре започнаха да плачат", разказва Учида. "Те плачеха, защото се бяха прибрали у дома", допълва той.

Резолюцията, внесена съвместно от Мурацучи и от лидерката на републиканците в калифорнийския парламент Мари Уолдрън от Ескондино съдържа злободневна препратка към "неотдавнашните събития в страната" и казва, че те трябва да напомнят, че "трябва да се извличат поуки от грешките, допуснати в миналото".

Мурацучи казва, че този пасаж е бил вдъхновен от съдбата на децата мигранти, изпратени в центрове за задържане в САЩ миналата година.

Учида казва, че японските семейства подобно на неговото винаги са се смятали за лоялни граждани преди и след интернирането. Самият той не изпитва омраза към правителството на САЩ или властите на Калифорния, а предпочита да се фокусира върху позитивните последици, като например постоянната изложба в Калифорнийския музей, която предоставя нелустросан поглед върху интернирането.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Егати идиотщината!!!! Аз не виждам НИКАКЪВ РАСИЗЪМ тука. Дали японци или германци - шом са във ВОЙНА, са взети ВРЕМЕННИ предпазни мерки за защита на населението. Дали са правилни тези мерки или не- е друг въпрос. Но да се нарочва в "расизъм"- си е безумие. При това вече им е дадена компенсация заради неудобството(по сегашна стойност, около 60 000 долара на човек)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.