Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калифорния в очакване на резултата от ключов вот

1 коментар
Гавин Нюсъм

Калифорнийците са призовани днес да се произнесат на референдум дали да отстранят губернатора си и кой да бъде негов заместник, предаде Франс прес. Подобна процедура е предвидена в 20 американски щата, но е малко позната, допълва Асошиейтед прес. Ето как протича тя:

На референдума днес са поставени два въпроса. Първият е: "Трябва ли губернаторът Гавин Нюсъм да бъде отстранен от длъжност?". Ако на този въпрос над 50 процента от гласувалите са отговорили с "Не", то нещата продължават както обичайно и демократът Нюсъм продължава останалата част от мандата си, изтичащ след 18 месеца. В противен случай обаче, ако надделее отговорът "Да", то тогава идва в ход втори въпрос: "Кой трябва да замени на поста Гавин Нюсъм?" В този случай кандидатът, събрал най-много подкрепа на вота, печели.

Самият Гавин Нюсъм естествено няма право да се кандидатира. А неговата Демократическа партия отказва да посочи официален кандидат за негов заместник. Повечето от 46-те кандидатите са иначе от Републиканската партия. Фаворит е Лари Елдър, афроамериканец, адвокат, радио звезда, отличаващ се с консервативния си популизъм. Сред аутсайдерите са бившият кмет на Сан Диего Кевин Фалконър, бизнесменът Джон Кокс, който се бореше за губернаторския пост преди три години, Кейтлин Дженър, златна медалистка от Олимпийските игри в Монреал през 1976 г. и член на клана Кардашиян. Сред по-странните кандидати са влиятелният влогър в ЮТюб Кевин Парфрат и "кралицата на рекламните билбордове" Анджелин.

Гавин Нюсъм спечели изборите за губернатор на Калифорния с категорична преднина пред опонента си Джон Кокс през 2018 г. Той получи 62 процента, а републиканецът Кокс едва 38 процента. Мандатът на Нюсъм би трябвало да свърши през 2023 г. Тогава защо се налага днешният вот.

Калифорния разрешава на недоволните от работата на губернатора избиратели да организират подобен референдум, известен още и като "вот за отзоваване" с цел смяна на губернатора. През последните петдесет години всеки губернатор е преживял поне един подобен опит за отстраняване, който редовно се е провалял. За да се стигне до днешното гласуване, трябваше да има петиция, под която да се подпишат 12 процента от избирателите - тоест трябваше да бъдат събрани 1,5 милиона подписа, което е доста нисък праг.

Досега имаше няколко опита за отстраняване на Нюсъм, но те се провалиха. Този път обаче коронавирусната пандемия и наложените от Нюсъм ограничения, които бяха много непопулярни особено сред собствениците на малки бизнеси, доведоха до днешния вот. Противници на губернатора бяха подразнени особено много, когато той беше уловен да вечеря без маска в ресторант, пренебрегвайки всички ограничителни правила, за които не преставаше да говори всеки ден. На мнозина тогава Нюсъм се стори като елитарен лицемер, който се подиграва на обикновените хорица.

Според Демократическата партия става дума за организиран от републиканския лагер процес за заграбване на властта. Републиканците твърдят, че става дума за независима от тях инициатива, подета от скандализирани от Нюсъм граждани.

Но по един въпрос всички са на едно мнение - организирането на референдума излиза много скъпо - близо 280 милиона долара.

В предизборната кампания за вота днес беше засегната и горещата тема за пожарите. На около 200 километра западно от столицата на Калифорния Сакраменто бушува пожарът Калдор, заради който населението на цял курорт на брега на езерото Тахо беше принудено да се евакуира. Малко по на север пожарът Дикси е напът да стане най-големият в историята на щата. Той избухна на 14 юли, прекоси вече над 3750 квадратни километра и продължава да се разширява. Според критици на Нюсъм тези пожари са резултат от неспособността на калифорнийските власти да направят нещо много просто - да се грижат за горите си.

В предизборната кампания снощи се включи и американският президент Джо Байдън. На предизборната проява в Лонг Бийч той припомни, че резултатите от вота днес ще бъдат усетени в цялата страна и призова днес демократите чрез вота да изпратят послание към цялата нация, че "лидерството е от значение".

Извън сериозната част на кампанията се позиционира кандидатката Анджелин, който се прочу като знаменитост още преди Парис Хилтън и Ким Кардашиян. Пищни деколтета, кичозни прически и тоалети, силен - това отличават Анджелин от останалите кандидати. Нейната предизборна кампания предвижда въвеждане на специален ден за купонясване. В миналото Анджелин е обиколила конкурсите за красота, после е била в рок група. Според изданието "Холивуд рипортър" Анджелин всъщност се казва Роня Голдбърг. Родена е в Полша през 1950 г. и родителите ѝ са евреи, оцелели от нацистките концентрационни лагери. Израснала е в ултраортодоксална среда в Израел, после като тийнейджърка се озовава в банално предградие на Лос Анджелис. Решила е да се утвърди в живота просто като стане известна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #1

    Лари Елдър - черният бял супремасист, както го нарича неомарксистката, пардон либералната пропаганда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.