Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Калининград стана залог на отношенията Москва - ЕС

0 коментара

Москва беше обещала да води конструктивен диалог на тази първа голяма среща, посветена изключително на въпроса за Калининград. Руският премиер Михаил Касянов обаче не отстъпи и на сантиметър от искането на Русия милионното население на Калининград да получи специален визов режим, за да може да посещава метрополията, за което е необходимо да премине през територията на Полша или Литва.

От 1 юли 2003 г. Варшава и Вилнюс ще наложат визов режим за гражданите на Русия, Беларус и Украйна, в съответствие с изискванията на европейското законодателство, което трябва да въведат, преди да се присъединят към ЕС на следващата година. "Калининград трябва да се превърне в мост към Европа, а не в път без изход", заяви Михаил Касянов.

Според източници, близки до Кремъл, проблемът за тази територия от 21 000 квадратни километра, тоест колкото две трети от Белгия, ще бъде основната тема на срещата на върха ЕС-Русия в Москва на 28 май.

Въпросът обаче далеч не е решен въпреки "монументалния", по думите на запознат с въпроса дипломат, натиск на Москва върху Литва, Полша и ЕС. Според руския икономически вестник Комерсант Касянов се е озовал в задънена улица при опита си да "пробие блокадата" на територията.

Статията в Известия бе още по-песимистична. "Малко вероятно е Полша и Литва да запазят безвизовия режим, тъй като Брюксел няма намерение да създава прецедент, още повече че Русия е една от страните, с които ЕС поддържа най-строг визов режим", пише вестникът.

Според дипломатите ЕС търси някакъв изход, но това в никакъв случай няма да е въвеждане на специален режим, какъвто незабавно ще поискат и украинците. Изтъква се преди всичко, че превърнатият в мост към Европа Калининград ще подпомогне най-вече транзита на руската мафия и ще засили проблемите на тази по-слабо развита област.

Незаконните дейности, замърсяването на околната среда, разпространението на СПИН и туберкулоза "са заплаха за целия балтийски регион", заяви еврокомисарят по външните отношения Крис Патън на сесията на министрите от Съвета на балтийските държави.

"Трябва да потърсим обща основа, за да изпълним както искането на Русия за улеснен транзит, така и нашето изискване за сигурност. Не можем нито да нарушим нашите основни правила, включително шенгенските, нито да минираме преговорите за разширяване на ЕС", подчерта Патън.

При посещението си във Вилнюс в навечерието на срещата на балтийските министри испанският премиер Хосе Мария Аснар се обяви за повече гъвкавост в решаването на проблема за руския анклав. "Споразумяхме се върху необходимостта от по-гъвкава формула за визовия режим", заяви Аснар след срещата си с литовския премиер Алгирдас Бразаускас.

Бразаускас изрази разбиране и симпатия към Русия, посочвайки, че с разширяването на ЕС визовият въпрос става все по-остър. Варшава обаче остана твърдо на позициите си "Полша ще въведе визов режим в съответствие с определената от Брюксел политика", отсече полският премиер Лешек Милер. В същото време и той като Литва заяви, че трябва да се помогне за развитието на Калининград.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.