Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Камен Ситнилски е пред уволнение от Висшия съдебен съвет

1 коментар
Камен Ситнилски

Членът на Висшия съдебен съвет Камен Ситнилски е предложен за уволнение за уронване на престижа на съдебната власт, съобщи в. "Преса" в понеделник. Дисциплинарният състав, който е взел решението да предложи уволнението на Ситнилски, е от трима членове на ВСС – Галя Георгиева, Магдалена Лазарова и Васил Петров.

Ако кадровиците на Темида решат в четвъртък да уволнят своя колега, това ще е безпрецедентен случай от създаването на ВСС. След скандала с "Красьо Черния" двама членове от съвета бяха принудени да подадат оставки – Стойко Стоев и Иван Димов, защото тогава нямаше ред, по който те да бъдат отзовани. Веднага след този скандал подобна възможност бе предвижена. Сега Ситнилски стана първият член на ВСС, срещу който бе задвижена тази процедура.

За да бъде уволнен, е нужно квалифицирано мнозинство от 17 гласа (от общо 25 членове на ВСС), докато за отстраняване на редови магистрат са необходими едва 13 гласа (обикновено мнозинство). Уволнението на Ситнилски ще доведе до ново общо събрание на прокурорите в страната, които да излъчат член на ВСС на неговото място.

Няма показания за директно въздействие

Решението на дисциплинарния състав се базира основно на показанията на шестима от общо 36 разпитани свидетели в това производство, съобщава сайтът "Правен свят". Оказва се, че вяра е дадена на показания само на тези, които подкрепят тезата, че Ситнилски е уронил престижа на съдебната власт. Според дисциплинарния състав останалите 30 са разказвали само общи неща.

Освен това нито един от шестимата свидетели не твърди за наличието на пряко въздействие от страна на бившия заместник-главен прокурор върху подчинените му с цел да бъде избран.

Гласуването е обяснено единствено с йерархичната зависимост на прокурорите от началниците им, което е стара практика в държавното обвинение.

Основните свидетели, според решението, са четирима прокурори от Софийската районна прокуратура – Антон Ефтимов, Любка Кабзималска, Светломир Хиков и Силвия Соколова. Те твърдят, че през 2012 година са имали разговори с Руси Алексиев, по онова време зам.-районен прокурор на София, който им "указал" за гласуват за Ситнилски.

Любка Кабзималска споделила, че Руси Алексиев ѝ поставил условие – тя ще бъде избрана за делегат само ако подкрепи Камен Ситнилски. От мотивите не става ясно защо например за нея е особено важно да бъде избрана за делегат, доколкото това не носи допълнително заплащане или други облаги.

Четвъртата свидетелка - Силвия Соколова, също разказала, че Руси Алексиев приканвал и призовавал делегатите от СРП да гласуват за Ситнилски "като човек, който милее и е радетел на СРП". Другите двама "основни свидетели" на дисциплинарния състав – Георги Асенов и Снежана Георгиева, прокурори от ОП-Плевен, пък разказали, че техният началник Иво Радев в разговор им споделил, че се знае предварително кои ще бъдат избрани за членове на съвета от квотата на прокурорите.

Самият Руси Алексиев обяснил, че действително е водил такива разговори с част от делегатите, но нито ги е натискал, нито им е въздействал, а просто ги е уведомил защо ще подкрепи Ситнилски.

Любопитни са били думите на Борис Велчев, който също бе свидетел по делото. Към 2012 г., докато е все още главен прокурор, той е бил запознат със записите от разговорите, но не е предприел мерки. Знаел е също така, че срещу Ванчев и Христов има досъдебни производства, същевременно те бяха и делегати на събранието на прокурорите.

Изводът за пряка намеса и въздействие на Ситнилски върху делегати от събранието дисциплинарният състав прави само и единствено от записите на разговорите. Други преки доказателства не са събрани. Някои свидетели говорят по слухове, други с факти, но нито един от тях не споменава, че има пряко въздействие от Ситнилски.

"В цялостната дейност на привлечения, така, както се установи, че е извършена с цел да бъде избран за член на ВСС от квотата на прокурорите, е свързана с тайнственост, задкулисие, уговорки, манипулиране на вота на редовите прокурори, използване на йерархичната зависимост на по-долните прокурори от съответните административни ръководители", се казва в извода на дисциплинарния състав.

Ситнилски иска отвод на 10 души

Междувременно Камен Ситнилски е депозирал искане до ВСС за отвод на 10 члена на съвета. Той иска отвод на трима от кадровиците на съвета, които са били свидетели по дисциплинарното производство срещу него - Румен Боев, Елка Атанасова и Михаил Кожарев. Отвод иска и за петимата вносители на предложението за образуване на дисциплинарно производство срещу него – Галя Георгиева, Ясен Тодоров, Каролина Неделчева, Димитър Узунов и Даниела Костова.

Бившият заместник-главен прокурор настоява и тричленният дисциплинарен състав също да се отведе поради предубеденост. Това са Васил Петров, Магдалена Лазарова и отново Галя Георгиева.

Съмнения за разчистване на сметки

Случаят със Ситнилски предизвика много съмнения за разчистване на сметки във ВСС покрай смяната на властта в прокуратурата. На 26 юли миналата година кадровиците на съдебната власт образуваха дисциплинарно производство срещу него и още двама прокурори. Причина станаха изтеклите месец по-рано стенограми от техни подслушани разговори, свързани с изборите за членове на ВСС от прокурорската квота.

От разговорите се разбира, че група прокурори са работили в полза на избирането на Ситнилски и на прокурора Румен Боев във ВСС. В записите няма доказателства за извършено престъпление. Точно това постави въпроса защо стенограмите на подслушаните разговори са били приложени от прокуратурата по досъдебно производство срещу друг прокурор – Емил Христов, който е разследван за длъжностни престъпления. Една от вероятните възможностите е за да бъдат запазени тези записи и да бъдат използвани за дискредитиране впоследствие.

Румен Боев обаче се отърва без дисциплинарка, въпреки че неговото име също протече в скандала. А той започва от анонимка, с която записите бяха изпратени на медиите, а след това бе подета и кампания за отстрелването на Ситнилски, в която активно участваха ТВ7 и бившият ѝ директор Николай Бареков, сега политически лидер. Именно тази обстоятелства създадоха усещане за вътрешни интриги и уреждане на сметки между старото и новото ръководство на прокуратурата.

Самият Камен Ситнилски отрича да че да е натискал когото и да било и призова прокурорите да защитят своя избор, но това не се случаи. В края на 2013 година той подаде жалба в Европейския съд по правата на човека за нарушена презумпция за невиновност. Ситнилски твърди, че членове на ВСС предварително са го обявили за виновен. Той допълва, че дисциплинарното му дело е образувано само на базата на стенограми от подслушвания, което е недопустимо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ivan Jontchev
    #1

    Сега един друг ще си разкриват престъпленията,ето защо правосъдието в България не върви

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.