Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Камерън чака икономическото възстановяване да му донесе "златото" на изборите

0 коментара

Британският премиер Дейвид Камерън едва ли би могъл да си пожелае по-добри икономически данни преди тежките избори през май. И все пак той и неговата Консервативна партия нервно чакат да видят дали могат да разчитат на положителния обрат в икономиката да им донесе "златото" от изборите.

Всичко изглежда съвсем розово. Тази година растежът би могъл да е най-силният от близо десетилетие, инфлацията е рекордно ниска, а заплатите нарастват на фона на спад на безработицата.

Водещият борсов индексът FTSE 100 достигна рекорден максимум. Министърът на финансите Джордж Озбърн дори бе обсипан с похвали от ръководителя на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Анхел Гурия който във вторник му каза: "Основното ми послание към теб е: дотук браво (...), но довърши работата".

Макар обаче някои неотдавнашни допитвания да показаха, че консерваторите изпреварват левоцентристката опозиционна Лейбъристка партия, повечето все още сочат, че изборите ще бъдат с твърде близки резултати. Това може да е защото повечето гласоподаватели все още са по-зле, отколкото по времето на предишните избори през 2010 година, след най-дългия и силен натиск върху доходите поне от средата на 19-и век, както го определи Bank of England.

Миналата година британският икономически растеж бе най-силният сред богатите страни в света. В края на 2014 година обаче заплатите, коригирани спрямо инфлацията, останаха с около 10 % под равнищата си от периода преди избухването на финансовата криза през 2008 година.

"Икономическият растеж ли гледате или лирите в джоба си? Никога преди не е било толкова отчетливо разграничаването между тези два фактора", коментира Катрин Пийкок, управляващ директор на социологическата компания ComRes. "Никога преди хората не са усещали толкова силно, че посоката на страната и тяхната собствена посока са много много различни", допълва тя.

Разделена Великобритания

Предизвикателството пред Камерън и Озбърн да убедят избирателите, че възстановяването настина работи за тях бе допълнително затруднено от очерталите се два лагера - на победители и губещи от икономическото възстановяване - нещо, на което лейбъристите наблягат в кампанията си.

Проучване на организацията за човешки ресурси CIPD, публикувано този месец, показа, че две пети от работниците са получили значително увеличение на заплатата миналата година, но на също толкова хора възнагражденията са останали без промяна.

Критици на правителствената статистика за заетостта се позоваха на данни, оповестени в сряда и отчитащи увеличение на броя на хората, наети на договори за "нулев брой часове" (или работата на повикване - бел. прев.), които не дават гаранция за количество работа и заплащане.

Разцепването по въпроса за икономиката се откроява в допитванията до общественото мнение. Проучване на социологическата компания Opinium показа, че 67 % от гласоподавателите, които вероятно ще подкрепят Консервативната партия, определят сегашното състояние на икономиката като добро; само 22 % от потенциалните поддръжници на Лейбъристката партия споделят това мнение.

Също толкова значимо за Камерън е, че едва всеки пети, които вероятно ще гласуват за антиевропейската Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП), приема икономиката като добра.

ЮКИП изглежда ще струва на консерваторите някои места на изборите, което ги прави голям фактор за този, който се окаже победител на изключително трудно предвидимия вот.

Социолози твърдят, че способността на правителството да спечели още признание за възстановяването навреме за изборите остава голямо предизвикателство.

"Интересното е, че най-новите данни отново започнаха да се подобряват и ако тази тенденция продължи, може да не е твърде късно", коментира Чарлз Дейвис, директор на анализаторския център за икономическия и бизнес изследвания.

"Само че когато се излиза от толкова дълъг период на доходи под натиск, вероятно ще отнеме доста време преди да се увеличат реалните доходи, за да усетят хората, че икономиката наистина е в подем", допълва в заключение Дейвис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.