Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Камерън на следващата сутрин - разводът за Брекзит се заплита

2 коментара
Дейвид Камерън

Ако британците гласуват за излизане от Европейския съюз на референдума на 23 юни, министър-председателят Дейвид Камерън на практика може да връчи лично документите за развод на останалите лидери от ЕС на следващата сутрин в Брюксел.

Още не е ясно как точно той ще подреди графика си, при положение че е насрочил гласуването в първия ден от редовната лятна среща на върха на ЕС; оттам нататък процесът на "Брекзит" само ще става по-объркан, докато крайно упоритите европейски лидери се спазарят за евентуалната безпрецедентна раздяла, която може да завърши след години.

Член 50 от Договора за Европейския съюз позволява на дадена държава да напусне и определя срок от две години, в които да бъдат договорени условията. Ако до средата на 2018 г. Великобритания не се е споразумяла по въпроси като условията за търговия или статута на пребиваващите в нея чужденци, нейното членство просто ще приключи, освен ако тя и останалите 27 държави от ЕС не се договорят за удължаване.

Правителството на Камерън обаче каза тази седмица, че пренаписването на британските закони след Брекзит и предоговарянето на отношенията в търговията и други области може да отнеме десетилетие, тъй като ЕС ще е разединен от други кризи и огорчен от отхвърлянето на членството на Великобритания.

Никой няма ясна представа как ще се развият събитията, щом гласуването приключи в 22 ч. (21 ч. по Гринуич) в четвъртък, 23 юни. Първите екзитполове ще оповестят решението точно когато лидерите от ЕС приключват в Брюксел вечерята си по средата на своята двудневна среща.

Ако Камерън остане в Лондон за резултата, както очакват някои британски служители, той ще отлети на следващата сутрин или тържествуващ, или разгромен и изправен пред евентуален край на своята кариера и предстоящи преговори за излизане от блока. Той - или неговият наследник - ще трябва да свикне със своето отсъствие от срещите на върха в четвъртък, на които може да делегира гласа си на някой съюзник, евентуално от Ирландия или Холандия. Щом съобщи, че напуска, Великобритания ще бъде изключена от обсъжданията в ЕС за подхода към този процес.

Камерън, който агитира за оставане въз основа на пакет от реформи, които договори преди 10 дни, каза, че няма да се бави да уведоми Брюксел, ако британците гласуват за напускане. Не е ясно обаче дали той ще може или би направил официално това на следващия ден.

"Свършено е"

Някои поддръжници на гласуването за Брекзит предполагат, че е възможно да бъде забавено официалното уведомяване за плана на Великобритания да напусне, за да се даде време на лидерите от ЕС да предложат по-добри условия от заложените в сделката на Камерън - евентуално на нов британски премиер, ако Камерън бъде принуден да подаде оставка.

Това обаче изглежда малко вероятно, а лидерите от ЕС предупредиха, че не може да има връщане назад след гласуване за напускане, след като Лондон официално постави начало на срока по член 50. Те изключиха също така възможността британците да могат да организират втори референдум и да променят решението си, като изберат да останат, ако не им хареса резултатът от преговорите.

"Ние договорихме пакет, за да се опитаме да спасим брака си", каза висш служител от ЕС. "Ако Великобритания гласува за напускане, всичко приключва. Ще договаряме развод", заяви той.

Въпреки че нито една държава членка не е гласувала за напускане в 60-годишната история на съюза и неговите предишни въплъщения, територии като Алжир добиха независимост.

Но най-скорошното напускане, при което Гренландия се отказа от членството си в Европейската икономическа общност, което споделяше с Дания до 1985 г., беше толкова заплетено, макар търговските връзки да бяха незначителни, че първите правила за излизане бяха установени през 2009 г. с Лисабонския договор, който прекрои законите на ЕС.

"Всяка държава членка може да реши да напусне Съюза", се казва в новия член 50. Необходимо е споразумението за условията да бъде одобрено с квалифицирано мнозинство от останалите държави членки и Европейския парламент. Ако до две години не бъде постигната сделка, което опитни участници в търговски преговори смятат за неправдоподобно, членството на Великобритания в ЕС ще спре да действа, освен ако всички 28 държави не се споразумеят за удължаване.

Много евроскептици казват, че внезапно напускане няма да бъде проблем и че просто ще се прилагат световните търговски правила. Държавите от ЕС ще искат да запазят износа на британския пазар, а Великобритания ще бъде свободна да сключва свои търговски сделки с другите. Възможни са най-различни модели, включително на Норвегия и Швейцария, въпреки че повечето означават отказване от известна независимост в замяна на достъп до пазарите на ЕС.

Британските закони може да бъдат преработени там, където е необходимо, за да се запълнят празнините, останали след спиране на действието на правилата на ЕС. А правата на около 2 милиона британци, които живеят и работят в Европа, могат да бъдат гарантирани реципрочно с тези на сходен брой граждани на ЕС във Великобритания.

Правителствен документ в понеделник обаче постави под въпрос тези предположения. А поддръжници на членството в ЕС твърдят, че ЕС ще се стреми да налага тежки условия - не само за да спечели икономическо предимство, а и да обезкуражи други държави да не следват примера на Великобритания.

Други лидери са изправени пред свои собствени предизвикателства, отправяни от настроени срещу ЕС противници, не на последно място на националните избори във Франция и Германия съответно през пролетта и есента догодина, така че договарянето на британски развод до средата на 2018 г. може да бъде заплетена работа.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    За англичаните "всичко е въпрос на пари".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.