Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Камерън насрочва референдума за 23 юни, след като получи от ЕС "специален статут"

Великобритания ще има "най-доброто от двата свята", ако остане член на ЕС при новите условия, твърди британският премиер

14 коментара

Британският премиер Дейвид Камерън насрочва референдума дали Великобритания да остане в Европейския съюз за 23 юни, след като успя да договори с европейските лидери споразумение за промяна в условията на членството ѝ - ”специален статут”, с който да се противоопостави на исканията за излизането ѝ от Общността- т.нар. ”Брекзит”.

След заседание на британското правителство в кратка реч премиерът посочи, че Великобритания ще бъде "по-силна, по-сигурна и по-благоденстваща в един реформиран Европейски съюз“.

Камерън определи референдума като "едно от най-големите решения“ на цяло едно поколение.

"Вие ще решите. Каквото и да решите, ще направя всичко по силите си да го изпълня”, заяви Камерън.

"Аз не обичам Брюксел, аз обичам Великобритания", каза той и допълни, че страната ще може да има "най-доброто от двата свята", ако остане член на ЕС при новите условия.

Привържениците на Брекезит определиха сделката с ЕС като ”куха”, а социологическите проучвания дават много близки резултати.

Това ще е второто такова допитване за европейското членство на страната. През юни 1975 британците подкрепиха оставането си в тогавашната Европейска икономическа общност.

Безпрецедентно обаче е разделението в самата управляваща партия, като според британските медии няколко министри от кабинета на Камерън ще се включат в кампанията за излизане на страната от ЕС.

Сделката с ЕС

Споразумението между Великобритания и Европейския съюз бе гласувано след два дни напрегнати преговори с пълен консенсус от 28-те държавни и правителствени ръководители.

Камерън постигна механизъм, с който Лондон ще може да спира някои социални плащания към мигрантите от ЕС за период от седем години. Освен това детските надбавки за имигранти във Великобритания или друга страна, които те пращат към родините си, ще бъдат съобразявани със стандарта на живот в съответните държави, а не с тези на приемащите ги.

Предвижда се това правило да влезе в сила от 1 януари 2020 година.

Източноевропейските страни успяха частично да ограничат орязването на социалните помощи - само за новодошлите, вместо за всички над 1 милион работници - европейски имигранти, които вече живеят в кралството. Освен това ограниченията ще са в сила седем години, а не 13, както настояваше Камерън.

Така в крайна сметка и двете страни получиха нещо, с което да се похвалят, отбелязва Ройтерс.

Освен това Великобритания няма да бъде задължена от водещия принцип за "все по-задълбочена интеграция" между държавите в ЕС и ще получи гаранции, че няма да бъде изключена от процеса на вземането на решения в Еврозоната, въпреки че не е член на валутния съюз. Лондон обаче няма да има право на вето върху решения, касаещи Еврозоната.

Toва позволи на Камерън да заяви в събота, че Лондон никога няма да се присъедини към еврото или към програми за отпускане на средства за закъсали държави от Еврозоната.

"Сделката не означава, че всички проблеми на Лондон с блока са решени", призна Камерън, но предупреди, че избирателите трябва да са предпазливи към онези, които твърдят, че Великобритания ще бъде по-добре без ЕС.

ЕС не е съвършен, има нужда от допълнителни реформи, но отвътре Обединеното кралство ще е в по-добра позиция да ги постигне, заяви Камерън, цитиран от АФП.

Фундаменталните ценности на ЕС не са засегнати

Дейвид Камерън заяви, че в понеделник ще направи изявление пред парламента за начало на процеса по насрочване на референдум за членството в Европейския съюз.

”Договорите ще бъдат променени в бъдеще така, че споменаването на ”все по-тесен съюз“ да не се отнася за Обединеното кралство. Накратко казано – Великобритания никога няма да бъде част от европейска супер-държава… Също така веднъж завинаги постановяваме, че националната сигурност е изцяло отговорност на британското правителство. Така, ние никога няма да бъдем част от обща европейска армия”, заяви Камерън.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск заяви, че постигнатото споразумение отговаря на всички опасения на Лондон, но в същото време не засяга фундаменталните ценности на ЕС.

"Изпратихме ясен сигнал, че сме способни да жертваме собствените си интереси в името на общото благо. Вярвам, че Великобритания се нуждае от Европа, а Европа се нуждае от Великобритания", каза Туск.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер припомни, че Великобритания винаги е имала специален статут в ЕС, което не ѝ е пречело да играе положителна роля в общността, която се състои от 28 страни членки, а не 27 плюс една.

Споразумението е факт след дълги преговори и серия от компромиси, като някои от исканията на Лондон не залегнаха в проекта.

Европейските лидери се споразумяха за "справедлив компромис" с британския премиер, коментира германският канцлер Ангела Меркел.

Тя е убедена, че на Камерън е даден пакет от реформи, с които той може да води кампания за оставането на Великобритания в Европейския съюз.

Дейвид Камерън се натъкна на неочаквано твърда съпротива от Франция относно финансовата регулация. На пресконференция след срещата президентът Франсоа Оландизрази задоволство, че в споразумението няма отклоняване от европейските правила.

Великобритания и сега има специален статут в Европа, винаги го е имала - тя не е в Шенген, не е в еврозоната, не е в Хартата за правата, каза той.

Важното е, че няма нарушаване на правилата на единния пазар, не е предвидено преразглеждане на основополагащите договори, нито право на вето на кралството върху еврозоната, което за Франция е много важно, подчерта Оланд.

Компромис, общо взето благоприятен за Великобритания, бе намерен за френските опасения от диференцирано третиране на лондонските банки извън еврозоната, както и за недоволството на Белгия, че Лондон поставя прецедент и за други държави да загърбят европейската интеграция.

Няма сделка при Брекзит

Белгия постигна и т.нар. клауза за самоунищожаване, според която цялата сделка ще бъде невалидна, ако на референдума Великобритания гласува да напусне ЕС.

Това изключва повторно предоговаряне. Камерън също искаше да обезвреди аргумента на някои британски евроскептици, че вот за "брекзит" ще доведе до по-добра сделка. "Идеята, че вот за излизане от ЕС би довел до цяло ново договаряне е пълна глупост (is for the birds)", каза той.

Рисковете за стратегията на Камерън бяха демонстрирани вчера, когато социологическо проучване показа, че кампанията за напускане на блока има два пункта преднина - подкрепа от 36% срещу 34% желаещи оставане, 7% нямащи намерение да гласуват и 23% нерешили как да гласуват.

Може би най-голямата заплаха за кампанията на Камерън може да дойде от кмета на Лондон Борис Джонсън, който още не е казал чия страна ще вземе в битката, която може да се окаже съдбоносна за Камерън.

Привържениците на Брекзит отхвърлиха сделката

В Лондон евроскептичните привържениците на Брекзит бързо отхвърлиха сделката като слаб документ без покритие. Прехвалената "сделка на Дейв" не струва дори хартията, на която е написана, заяви Найджъл Фараж, лидер на ЮКИП - Партията на независимостта на Обединеното кралство.

"Това е наистина жалка сделка. Ние сме достатъчно добри, за да бъдем независима, самоуправляваща се нация извън ЕС. Референдумът е златната ни възможност. Искат от нас да останем в съюз, който сега прилича на горяща сграда. Има спасителен авариен изход, предлагам да го използваме", каза Фарадж, цитиран от ДПА и АП.

Матю Елиът, лидер на друга евроскептична група "Vote Leave", нарече споразумението на Камерън "куха сделка".

"Той сега ще тръби победа, то това е напълно куха победа. Най-важното, тя не е юридически обвързваща и може да бъде развалена от европейските политици или неизборните съдии на ЕС, така че няма да има по-голяма сила от един договор без подпис", бяха неговите думи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Schopenberg
    #14

    Сън в лятна нощ и мечти момински. С известна погнуса, евролидерите подхвърлиха 4 текстчета на най-слабия британски МП, да мирясат провинциалните национал-социалисти в мухлясалата английска провинция. Накрая най-много Лондон да излезе от кралството. Хаха.

  2. Тео
    #13

    Цветков, тази мисъл завечните интереси е на Дизраели, а не на Чърчил

  3. Свети Тервел
    #12

    Новината не е от най-добрите.
    Прави тежко впечатление за британската сегрегация на европейците на източни и западни. Компромисът пак е за сметка на изтока. Чърчил,Труман и сие ни оставиха в ада, пак като компромис. После направихме компромис с плодовете на адските мъки, промишленост, ядрени централи и всичко дадохме само и само да сме в Европа.
    Сега обаче е отвратително че британския шантаж съвсем издребня. Хванаха се за детските. И то на кого на работещия румънец, българин, поляк, балтиец, които

  4. Zlatan
    #11

    Уиндзорската династия, аристокрацията на Европа, Северна Италия, Ротшилд, са против Трансатлантическия договор САЩ-ЕС.Де Факто Британия излезе от ЕС.Известно е, че държави с различно развитие на производителните сили не могат да имат обща валута-евро.Това противоречие е заложено още при приемането на общата валута.Резултатът ще бъде естествено разпадане на ЕС и оттам НАТО

  5. Mina
    #10

    UK доста нагло използват своя рефлекс (и комплекс) на колониална империя, само че в днешно време в ЕС нещата не стоят така. Да видим докъде ще стигнат с това отношение...

  6. Знайко
    #9

    Действително, не ми е ясно защо толкова се драматизира т.н. Брекзит. UK са някакъв бамбашка член на ЕС.

  7. Десен бесен
    #8

    ЕС няма да се разпадне, ако Великобритания излезе от него. Те и без това са полуотвън. ЕС може да се разпадне единствено, ако Германия каже баста. Дано баба Меркел не ни докара дотам.

  8. Свети Тервел
    #7

    До Quo:
    Новината не е от най-добрите.
    Прави тежко впечатление за британската сегрегация на европейците на източни и западни. Компромисът пак е за сметка на изтока. Чърчил,Труман и сие ни оставиха в ада, пак като компромис. После направихме компромис с плодовете на адските мъки, промишленост, ядрени централи и всичко дадохме само и само да сме в Европа.
    Сега обаче е отвратително че британския шантаж съвсем издребня. Хванаха се за детските. И то на кого на работещия румънец, българин, поляк, балтиец,

  9. Boriana Boneva
    #6

    "Камеран искаше"... да ама не разбира кое от това което "искаше" е получил. Или по скоро се подразбира че не го е получил и Англия ще продължи да издържа децата на имигрантите в родните им страни което означава че Англия Е ПРИНУДЕНА да прави инвестиции в чужди страни за хора които с нищо не допринасят за нея самата. Защото какво са тези детски напр. за България. Нарочно ли така е поднесена информацията.

  10. Boriana Boneva
    #5

    Quod licet Iovi non licet bovi.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.