"От доктрини в предизборната кампания се премина към викторини – кой и къде ще предложи повече". Такава обобщена прогноза на предстоящата предизборна кампания направи пред Mediapool социологът от агенция "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. Според колегата ѝ от "Галъп" Първан Симеонов "моден" за предизборния сезон ще е "национал-социализмът", защото "БСП винаги са имали такъв уклон", а и напоследък "ГЕРБ става БСП".
"Очевидно наддаването започна от социалния сектор, където БСП иска да си осигури стратегическо предимство. От доктрини се премина на викторини – кой къде ще предложи повече? За избирателя е трудно да проследи цялата амалгама от обещания и в крайна сметка ще избере онзи, който вдъхва по-голямо доверие", смята Боряна Димитрова.
Първан Симеонов отбелязва засилващата се тенденция към национал-социалистическа риторика. "БСП винаги си е говорила национално и социално – консервативно, националистически от една страна, а от друга социално. Сега обаче това стана много по-енергично. ГЕРБ пък става БСП – отказаха се да говорят за строителство и започнаха да говорят за доходи, здравеопазване, заплати", аргументира се той. Той обърна внимание на обстоятелството, че партията на Борисов е взела "целия дневен ред на патриотите – пенсиите, битовата престъпност, полицай във всяко населено място, военната служба, тридетния модел". "Това са теми от арсенала на "здравата ръка", иначе казано националистически", заключи Симеонов пред Mediapool.
И допълни, че при Веселин Марешки посоката е социално-национална от самото началото. "Дори ДПС опитва да разкаже себе си като българска патриотична формация, в противовес на Анкара. А иначе ДПС винаги е била странен социален синдикат на маргинализирани общности", според анализа на социолога. Той акцентира и върху факта, че дори Реформаторският блок е залитнал в тази посока, както става ясно от поредица консервативни изказвания на Петър Москов и Даниел Вълчев.
Разпределението на силите
Въпреки новите "консервативни" нюанси и щедри обещания, обаче, политическият терен не е кой знае колко променен.
"С малки изключения, разпределението на силите днес напомня силно ситуацията от предсрочните парламентарни избори през месец май 2013г. Близки позиции на ГЕРБ и БСП, висока поляризация, елементи на истеричност в похода на левицата към властта, активиране на обичайните ѝ мрежи под прикритие – този път не след, а преди изборите", коментира съотношението на силите между БСП и ГЕРБ Боряна Димитрова.
Според нея Марешки е заел мястото на Бареков. Картината се допълва от раздробената десница (както беше на изборите през 2013 г.).
Новостите, които Боряна Димитрова очертава, са обединението на националистите и разделянето на ДПС.
"Основната линия на кампанията се очертава по разлома ГЕРБ – БСП. По-малките партии вляво, дясно, или центровете около тях ще се борят за оцеляване и привличане на отчупващите се периферии от този разлом", смята тя.
По думите ѝ "конформистко-популистките нагласи в левия спектър правят трудна задачата на "дисидентите“ от партията-майка - АБВ и Движение 21". "Евентуална тяхна ниша би било разширяването на лявото с надеждата за бъдещо съвместно управление с БСП, но самото това вече снижава критичния им потенциал спрямо нея, твърди социологът.
От друга страна пък са отслабените позиции на ГЕРБ след президентските избори. Това от своя страна засилва вниманието към предлагането в дясно. "В този смисъл, макар и ядрото на избирателите на "Нова република" и "Да, България" да е извън ГЕРБ, те ще се борят за гласовете на част от неговия високообразован електорат в големите градове", казва Боряна Димитрова.
Обединението между НПСД и ДОСТ (две партии, отцепили се по различно време от ДПС), засега не заплашва хегемонията на ДПС, но във всички случаи позициите на движението ще бъдат по-сериозно накърнени, отколкото при предишни отцепвания, коментира тя.
Димитрова отбелязва, че национал-популистката вълна в Европа и обединението на българските националисти ще позволи по всяка вероятност "първия им по-сериозен пробив във властта, с всички неизвестни пред възможната взривоопасна смес".
Вътрешно-нишови опозиции
Първан Симеонов коментира, че в момента наблюдаваме развитие на процеси, започнали преди години: "Преди наблюдавахме раздробяване на различните ниши, около президентските избори настъпи леко прочистване на терена и сега виждаме, че в повечето сектори има отново опит за вътрешно-нишови опозиции".
"Дончева и Първанов ще се опитват да бъдат алтернатива на БСП; НПСД и ДОСТ намериха сходства и са опозиция на ДПС; а в нишата на ГЕРБ все пак са и Реформаторите, които разказват себе си като конкурент", казва Симеонов. Конкуренцията в либералната ниша според него ще е между платформата "Нова република" и коалиция "Да, България".
"Единствените, които се опазват от тази болест, са "Патриотите". Затова пък тях с фалшиви новини се опитват да ги разцепят. Засега само в тяхната ниша няма дубликати", допълва социологът.
Анализът му, както и този на Боряна Димитрова сочи, че партия "Воля" на Веселин Марешки е "текущият нов" проект, който в този парламент ще замени Николай Бареков. "Еквивалент му е и Яне Янев от предишните години", допълва Симеонов.
Ролевите разновидности или коя партия към кого апелира
За да се разбере съставът на следващия парламент, трябва да бъдат анализирани профилите на самите партии, коментира пред Mediapool политологът Евгений Дайнов.
"Като образ, най-модерни (бидейки и най-"нови”) са събралите се в коалиция "Да, България". Те са модерни по облик (затова някои ги наричат "хипстъри”), по начин на комуникиране (постоянно онлайн), по начин на внезапно масово действие (на принципа на "флашмоб”), както и по оптимизма си, доста освежаващ в общата мътна обстановка. Много отдавна социолозите наричаха такива хора "нова средна класа”, заяви той по повод новата формация на Христо Иванов.
Дайнов поставя много близо до тях хората от "традиционната средна класа”, събрали се предимно в "Нова Република". "Ненапразно посланията на двете формации са почти идентични, подхранвайки широкото очакване за коалиране между тях. Тъй като профилът на членската маса на БЗНС е много близък до този на "Нова Република", остава напълно необяснимо (поне – със средствата на политическия анализ), какво търси БЗНС в РБ-2", допълва той.
Според него "РБ-2 са очевидни представители на типажа чиновници-кариеристи, каквито бродят из общинските структури на средните по размер общини”.
"Обединените патриоти” той вижда като формация, която си оформя облика на представител на разярените "малки хора”, обвиняващи за своите несгоди различните от тях, по тертипа на ранната Национал-социалистическа германска работническа партия.
"ГЕРБ и ДПС са представители на подземието, БСП и ДОСТ – на чужди държави, като БСП допълнително се позиционира в носталгичните дрехи на дребна номенклатура тип - председател на ТКЗС (погледнете отново костюмчето на Корнелия Нинова на конгреса) отпреди 30 години", коментира още той.
"Марешки играе "свинаря Ивайло”, появил се, за да накаже изедниците и да даде благини на изстрадалия народ", допълва политологът.
От тук следват и посланията."Партиите се научиха поне да напасват облик и послания. "Да, България" предлагат модерна и леко либерална България, докато "Нова Република" добавят към това щипка консерватизъм и щипка републиканизъм. РБ-2 предлагат да подкрепим личните им кариери. "Патриотите” предлагат решение на проблемите чрез репресиране на различните. ГЕРБ и ДПС предлагат феодална структура на обществото, в която всеки човек да си има господар-бащица. БСП прави същото, като добавя, че най-добре такава идилия може да бъде постигната в тесен съюз с най-феодализираната страна в света, Русия. Какво предлага ДОСТ ние не знаем, защото засега те не говорят на нас, а само на своите си", заключи Евгений Дайнов.
Как би изглеждал следващият парламент
Според Дайнов, ако приемем, че на изборите ГЕРБ и БСП вземат по около 65 депутати, това оставя пространство за наместване на поне още 7-8 партии в парламента.
Анализът на Първан Симеонов пък показва, че от днешна гледна точка следващият парламент най-вероятно ще бъде по формулата 5+1 – т.е. "пет ясни (БСП, ГЕРБ, "Обединени патриоти", ДПС и "Воля"), а РБ има шанс да влезе при много сериозна работа". "За по-малките формации, които сега се обединяват и създават тяга, ще трябва тепърва да наблюдаваме", допълва той.
Боряна Димитрова смята, че прогноза към настоящия момент е трудно да се направи, но "при двете възможни хипотези излъчването на управленско мнозинство ще е проблемно". "При четири -партиен парламент – ще трябва да се съвместяват несъвместими платформи. А при фрагментиран – несъвместими персони", смята тя.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
30 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Не бих могъл да коментирам нивото на знания и научни достижения на проф.Дайнов,защото това с което се занимава не е от моята компетентност.Г-жа Червенкова също не дава оценка ,а само коментира меркантилната посока в действията на професора.Не съм срещал опровержение ,а тишината не помага.
До № 25. Драги Спасов,не се знае чия легенда,пардон,биография за какво точно е създадена и за какво - ползвана. Действайки на принципа "По делата им ще ги познаете",всеки наистина мислещ човек ще си направи преценката. А който си е "мислил" и говорил с клишета,не би се впечатлил особено,защото необходимото клише вече му е задействано ...
До № 11. Винаги е имало! Сега - също. Даже се забранява да коментирате и оценявате коментарите ми от години.
Открито писмо до Евгений Дайнов
с. Миндя
България
Драги Генчо,
Сигурно помниш драги ми Генчо, че в далечната 1989-90 и ти, и Румен Димитров (а и много други) нахълтахте в новата ситуация от позициите на експерти, идващи от различни институции, но със сходната амбиция да се държите като интелектуалци, тоест да произвеждате независими критически съждения за процесите, протичащи в променящото се наше битие. Много бързо обаче, и не без помощта на такива като тебе, от съжденията ви отпадна …
първо критическото, а веднага след него и независимото…. …..Да видим какво се случи с тебе, драги Генчо. Ти, допускам, също не си бил очарован от обстоятелството, че "независимото критическо говорене" се отлага за неопределено време (докато победи демокрацията!), затова за известно време се пресели в Лондон. Какво се е случило там - не знам, но вероятно не е било особено приятно, след като доста бързо се завърна в родината. Докато ти обаче се трудеше на английска територия, тук нещата се развиха доста бързо, при това в зададената изначално посока. Ето тази ситуация ти свари, като се върна от Лондон, скъпи Генчо, и много правилно се ориентира, затова се усука около най-престижната тогава институция - президентството. Не помня вече какъв беше - съветник, местен имиджмейкър или продавач на образи в чужбина. По-важното е, че когато титулярът на тази така престижна институция се "деактуализира", нищо не ти попречи да участваш в елиминирането му, както и в подялбата на печалбата от сделката…..
Някои по-сръчни от тебе момчета доста по-рано се бяха преориентирали, но затова пък ти се постара да наваксаш. И в голяма степен успя.На фона на тази мила картинка как мислиш се чувстваха останките от онази академична общност, за които свободното критическо говорене беше ценност? Ами ужасно се чувстваха, Генчо. Чувстваха се измамени, потиснати, унизени. И с основание. На фона на парите, които вие преразпределяхте в битността си на "независими политолози", тяхното независимо академично съществуване беше (и продължава да е) жалко и недопустимо мизерно….. ….Вие и лично ти, драги Генчо, развратихте, купихте (за жълти стотинки) и в крайна сметка унищожихте т. нар интелектуална общност, подлагайки на строги санкции всеки опит за независимо поведение или говорене. Обявихте себе си за единствените "политически правилни" и внушихте у хората панически страх от "политическата неправилност". Как, ще попиташ. Финансово, скъпи, финансово. Запушихте чак с телата си каналите до всяко външно или вътрешно финансиране за дейности, неодобрени от вас. Въведохте най-отвратителната норма за успех - нормата на политическото лакейство. И така убихте всяко желание за свобода, за независим поглед……Сега и малкото, дето е останало като независимо мислене, искате да го убиете. Защо бе, Генчо? Или може би си изненадан, че някой може да напише нещо, без да те пита дали е в правилната линия? Че все още има хора, дето не са купени. И не искат да бъдат купени. Това ли ти е мъката? …..Младите също знаят за какво се плаща в тази държава. Знаят и кой разпределя парите. Така че не се тревожи…..
... И още имам какво да ти пиша, приятелю, още имам какво да ти кажа, ама има ли защо? Ние с тебе вече сме пътници. Тези, дето идват след нас, хич не се трогват нито от вашите политологически брътвежи, нито от морализаторските проповеди …..Затова дай ние двамата да отидем в някоя кръчма, да "отметнем" по две мастики, да боднем някой и друг набран от нас домат и да се разберем на четири очи. Става ли?
15 октомври 2001 г.
Твоя Копринка Червенкова –
Копринка Червенкова е родена на 18 октомври 1947 г. в София. Завършва Френската гимназия в родния си град и Висшия театрален институт (ГИТИС) в Москва. От 1975 г. работи във в. „Култура“. Заради участие в Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в края на 1989 г. е уволнена от вестника (а на 24 декември 1989 г. изключена и от БКП). От 1990 г. досега е главен редактор на вестник „Култура“.Присъства във френското посолство в София на закуска с тогавашния френски президент Франсоа Митеран . --
На срещата участват 12 водещи интелектуалци - Дайнов не е там.Не можах да намеря сведение да е изключван от БКП.
Сближаването на цифрите за ГЕРБ и БСП всъщност ни казва, че хората, които са интервюирани за този резултат, не харесват изцяло нито една от двете, а им допада по нещо от програмата, действията, историята на двете партии. Най-крайните и критични мнения за политиката ще се компенсират от избора на "допълващите" малки партии.
Цветан Тодоров: "Слепият страх от варварите ни превръща във варвари."
Представям си как двете афганчета се връщат в Широка лъка като туристи, вадят пачка долари и ония селяци се размазват от пословично гостоприемство. Това си е сюжет за филм, но нямам пари да го направя