Канада оглави класирането с рекорден брой златни медали

В последния ден на 21-те зимни олимпийски игри във Ванкувър домакините от Канада спечелиха може би най-престижната титла на игрите – в хокея на лед – и оглавиха класирането на нациите с рекорден брой златни медали.

Със своя драматизъм финалът срещу САЩ бе истинско украшение за може би най-силния в историята хокеен турнир. Още преди средата на втората третина канадците поведоха с два на нула и мачът изглеждаше решен. До края на втората част обаче американците успяха да върнат един гол.

В третата третина канадците изглеждаха много стабилни в защита и все пак настоятелността на американците доведе до инфарктно попадение само 24.4 секунди преди края на мача, когато те бяха сменили вратаря си с шести полеви хокеист.

Победата за Канада дойде 7.40 мин. след началото на продължението с гол на капитана на шампиона в Националната хокейна лига Питсбърг Сидни Кросби – Канада – САЩ 3:2. С тази победа канадският хокеен тим се изравни на върха във вечната ранглиста по спечелени олимпийски златни медали с Русия – по осем.

В последния ден на олимпиадата бе разпределен още един комплект медали. Норвежецът Петер Нортхуг заслужи олимпийската титлата в ски бягането на 50 километра класически стил. 24-годишният норвежец изпревари само с три десети от секундата в изключителен финален спринт германеца Аксел Тайхман, който взе втори сребърен медал от Олимпиадата след  отборния спринт. На трето място на 1 секунда финишира Йохан Олсон. За 29-годишния швед това беше втори индивидуален бронз след преследването на 30 километра. Той спечели олимпийската титла с щафетата на "Тре Кронур" на 4 по 10 километра.

Класирането по медали

Победният гол на Сидни Крозби във финалния хокеен мач срещу САЩ ще влезе завинаги в историята на канадския спорт по още една причина - с него Канада спечели 14-тия си златен медал във Ванкувър, с което подобри досегашният рекорд от 13 златни медала на състезателите от бившия СССР от Игрите в Инсбрук през 1976 година.

Общо 19 държави от участващите 82 излъчиха олимпийски шампиони, а медали завоюваха представители на 26 страни.

В този списък не присъства България, която за първи път от зимната Олимпиада в Лилехамер през 1994 година остана без медал.

Канада оглави класирането като освен 14-те златни отличия спечели и 7 сребърни и 5 бронзови или общо 26 медала. Втора е Германия с 10 златни, 13 сребърни и 7 бронзови или общо 30 медала. Германия е единствената нация, която спечели медал във всеки един ден от Олимпиадата във Ванкувър.

Трети останаха САЩ с 9 златни, 15 сребърни и 13 бронзови. Спечелените от американците общо 37 медала обаче са нов рекорд за най-много медали, спечелени на една Олимпиада. Предишното най-добро постижение бе на германците - 36 отличия в Солт Лейк Сити през 2002 година.

Рекорд поставиха и норвежците, които са четвърти в класирането с 9 златни, 8 сребърни, 6 бронзови и общо 23 медала. Така Норвегия стана първата страна, спечелила 100 златни медала на зимни олимпийски игри. Юбилейното отличие спечели Тора Бергер в биатлона на 15 км във Ванкувър.

По-нататък в класацията на първата десетка следват Република Корея и Швейцари с по 6 титли, Китай и Швеция с по 5, Австрия и Холандия – с по 4.

Като провал определят участието си руснаците, които са 11-ти само с 3 златни медала. Като провал може да се окачестви и резултатът на една от традиционна най-силните в зимните спортове северни страни – Финландия, която остана без титла, с един сребърен и 4 бронзови медала.

Най-успешните спортисти на Олимпиадата

Представители на Норвегия станаха най-успешните състезатели на игрите във Ванкувър.

При жените ски бегачката Марит Бьорген единствена спечели четири отличия, от които три златни и едно сребърно. Следва я с трите си титли в шортрека китайката Ван Мън.

Бьорген и Мън са единствени с по три златни медала при жените,  а с по два завършиха германките Магдалена Нойнер (биатлон) и Мария Рийш (ски алпийски дисциплини), чехкинята Мартина Сабликова (бързо пързаляне с кънки) и китайката Чжоу Ян (бързо пързаляне с кънки).

Скандинавците окупираха още по-убедително върха и при мъжете. Единствен четири медала събра ски бегачът Петер Нортхуг с два златни, един сребърен и един бронзов. Биатлонистът Емил Хегле Свендсен също от Норвегия остана на втора позиция в тази класация с три отличия, от които две златни и едно сребърно.

Третото място разделиха скиорите алпийци Аксел Лунд Свиндал (Норвегия) и Боде Милър (САЩ) с по един златен, един сребърен и един бронзов медал.

Нортхуг и Свендсен са и единствените двукратни шампиони при мъжете.