Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Канада предпочита да строи АЕЦ "Белене" с държавно финансиране

0 коментара

Канадската компания Atomic Energy of Canada Limited (AECL) има интерес към изграждането на АЕЦ "Белене" и препоръчва това да стане с държавно финансиране, за да се гарантира по-евтина цена на произвежданата електроенергия. Това стана ясно от коментарите по темата на директора на представителството на AECL в Румъния Джон Сарудис. Той е включен в канадска бизнесделегация начело с държавния секретар за Централна и Източна Европа на Канада Гар Кнутсон.

По думите на Сарудис, канадската компания изчаква решението на българското правителство - какъв ще е проектът за втора АЕЦ, типът технология, ще има ли конкурс, ще се прави ли оценка и анализ на възможни алтернативи. По думите му компанията може отчасти да финансира проекта, но държи държавата да има значително финансово участие. Имаме воля да седнем и да обсъдим позицията си с правителството, коментира Джон Сарудис.

На бизнесфорум зам.министърът на икономиката Милен Керемедчиев представи пред канадските бизнесмени възможностите за инвестиции. През 2002 г. канадски фирми са внесли в България стоки за 16,1 милиона канадски долара, а български компании са изнесли за Канада стоки за 69,3 милиона канадски долара. Стабилната икономика, растежа, ниската инфлация, очакванията за членство в НАТО през 2004 г. и в ЕС през 2007 г. са добри сигнали за канадските инвеститори, изтъкна държавният секретар Гар Кнутсон.

Държавно-финансираният проект е най-евтиният вариант, смята Сарудис. Частните инвеститори очакват по-голяма възвръщаемост на вложенията си, заради което цената на произведеното от реактора електричество ще се оскъпи. В един проект трябва да се предвиди и този фактор, смята директорът на AECL за Румъния.

Компанията сега строи втори CANDU-реактор в Румъния. Можем да предложим много добра оферта на българското правителство, ако реши да изгради CANDU-реактор, това е най-доброто решение за страната ви, коментира Сарудис. По думите му, доставката и изграждането на АЕЦ с един CANDU-реактор струва между милиард - милиард и половина долара. Цената зависи от няколко фактора, като един от тях е съпътстващата инфраструктура, коментира Сарудис.

Той съобщи още, че канадската компания проучва изграждането на реактор и в Турция.

Държавният секретар на Канада за Централна и Източна Европа Гар Кнутсон и придружаващата го бизнесделегация днес се срещнаха с премиера Симеон Сакскобургготски и с вицепремиера Николай Василев, който е домакин на визитата. Предстоят разговори в енергийното министерство.

Партньорската ЕС-проверка на 3 и 4 блокове в Козлодуй няма да бъде техническа и няма да доведе до преоценка на състоянието им и промяна на мнението на Брюксел за тяхното затваряне, заяви днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев. Пред Дарик радио той обясни, че една техническа проверка се готви минимум 9 - 12 месеца, като през половината от времето се води кореспонденция и проверката идва с 95 % написан материал. По думите на Вапирев, партньорската проверка на двата реактора вероятно няма да излезе извън мандата на работната група по ядрена безопасност и ще провери единствено изпълнението от страна на България на ангажиментите по мерките за безопасност на реакторите и най-вече по тяхното извеждане от експлоатация.

Според Вапирев, отдаването на двата блока на концесия на частен реномиран оператор не е забранено по закон и е добър вариант да се отложи тяхното закриване след 2006 г., какъвто ангажимент пое пред Брюксел българското правителство. При концесионния вариант, държавата трябва да плати огромна неустойка, ако вземе политическо решение за предсрочно спиране на реакторите и ще трябва по-сериозно да се замисли, преди да го направи, аргументира се Вапирев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.