Канада смачка Русия на хокей във Ванкувър

След загубата от САЩ с 3:5 в груповата фаза на хокейния турнир във Ванкувър, Канада направи впечатляващо завръщане в четвъртък, побеждавайки Русия с 7:3 в мач от четвъртфиналите. Двата отбора бяха сочени за фаворити за участие във финала, но неубедителни игри в групите ги сблъскаха в по-ранна фаза.

Интригата в срещата започна да се изпарява още в първата третина като домакините поведоха с 4:1. Русия не успя да отговори на темпото и до края на втората част резултатът вече бе 6:1 за Канада. В последната третина се случи единствено протоколно оформяне на крайния резултат – 7:3.

На полуфиналите Канада ще играе с настоящия шампион Швеция или Словакия, а САЩ ще се изправи срещу финалиста от Торино 2006 Финландия.

"Свършихме страхотна работа, не само срещу Ови (Александър Овечкин), но и срещу останалите играчи", заяви вратарят на "кленовите листа" Роберто Луонго.

"Видях един отбор, който иска да спечели и да играе умен хокей и един друг отбор, който не играе умен хокей и не играе със страст", заяви вторият вратар на Русия Иля Бризгалов, който замени титуляра Евгени Набоков във втората третина.

Защитаващият титлата си от предишната Олимпиада в Торино тим на Швеция отпадна на четвъртфиналите във Ванкувър, след като загуби с 3:4 от Словакия.

Мариан Габорик, Андрей Секера, Павол Демитра и Томаш Копецки отбелязаха за Словакия.

Удар на Никлас Лидстрьом, който вкара победния гол на финала на олимпиадата в Торино преди четири години, бе отразен от Ярослав Халак в края на двубоя.

След нулева първа третина словаците поведоха набързо с 2:0, като и двете попадения паднаха в рамките на по-малко от минута. До края на частта обаче шведите успяха да изравнят. 48 секунди преди края на втората третина при числено превъзходство Демитра отново даде аванс на Словакия, а решителното четвърто попадение вкара Томаш Копецки след подаване на Демитра. На полуфиналите Словакия ще играе с Канада.

В другия полуфинал ще се срещнат САЩ и Финландия.И двата отбора спечелиха четвъртфиналните си мачове с по 2:0. Американците победиха Швейцария, като и двете попадения паднаха в третата третина – второто само 10 секунди преди края на двубоя.

По подобен сценарий Финландия отстрани Чехия, като и двата гола бяха вкарани в последните седем минути на двубоя.