Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидат-инвеститорите за АЕЦ "Белене" разделени в две листи

11 коментара
Кандидат-инвеститорите за АЕЦ "Белене" разделени в две листи

В две групи са разделени кандидат-инвеститорите за 49-процентния дял в бъдещия оператор на АЕЦ "Белене", съобщиха в петък от Националната електрическа компания (НЕК), която е допуснала до следващия етап за избор на стратегически партньор всички претенденти.

Преди малко повече от месец девет чужди и една българска компания внесоха в НЕК заявления за интерес към  директно придобиване или чрез консорциум на 49 на сто от акциите на бъдещото дружество за изграждане и експлоатация на бъдещата атомна централа в Белене.

Съветът на директорите на НЕК е сформирал шорт-листа А, в която влизат компаниите, искащи да станат собственик на до 49% от бъдещата Електроенергийна компания Белене. Това са чешката CEZ, френската EDF, германските E.ON и RWE, белгийската "Електрабел" и италианската "Енел".

До тези компании ще бъде изпратена покана да подпишат споразумение за конфиденциалност, след което ще им бъде предоставен Информационния меморандум за проекта за изграждане на АЕЦ „Белене”, в който ще се посочат условията на управление на бъдещата Електроенергийна компания Белене, включително правата на външния инвеститор при вземането на решения в това дружество..

Компаниите от А-списък ще могат да извършат до 1 октомври 2007 г. правен и технико-икономически анализ (дю дилиджънс) на проекта и на тази база да представят първоначални оферти с цена, която са готови да дадат за съответния пакет акции. Тези предложения ще са основата за преговорите с НЕК, която ще държи държавните 51 процента от проекта.

Възможно е на този етап кандидатите да направят консорциуми помежду си за подсилване на офертите, но претендентите по-скоро демонстрират намерение да участват самостоятелно в надпреварата.

Вторият списък включва компаниите, които са поискали да придобият самостоятелно или чрез консорциум 25 на сто или по-малък от този дял в бъдещия ядрен оператор. Така на резервната скамейка са поставени испанската "Ендеса", швейцарските EGL и ATEL, както и българската "Кумерио Мед", която е част от едноименната белгийска индустриална група..

Тези компании могат да бъдат поканени за представяне на първоначални оферти, както и да се обсъжда евентуалното им участие в проекта., но след като се проведат преговорите с кандидатите от късата листа и при съгласие от тяхна страна, уточниха от НЕК.

От държавната компания обаче не крият предпочитанието си да изберат един съакционер, вместо да дробят предназначения за честните инвеститори дял.

В хода на преговорите по бъдещите оферти за придобиване на дела с потенциалните купувачи ще се дискутира и дали смятат да купуват ток от “Белене”, в какви количества,  за колко време, по каква формула за формиране на цената и дали електроенергията ще е за вътрешния пазар или за експорт.

Бъдещият съакционер ще трябва също така да осигури дълговото финансиране на строежа на АЕЦ "Белене" чрез предоставяне на корпоративна гаранция. Изискваният кредитен рейтинг е най-малко "A" или равностоен по отношение на пропорционална сума от първостепенния дълг на Електроенергийната компания Белене. Другият вариант за финансиране е чрез договаряне с компанията Белене за изкупуване на част от произведената електроенергия при условия, които ще помогнат за набирането на дълговото финансиране. От своя страна НЕК обещава да сключи поне 15-годишен договор за изкупуване на част или на цялото количество електроенергия, произведено от централата.

Самият строеж на АЕЦ "Белене" се очаква да започне до 2009 г., съобщиха наскоро от Агенцията за ядрено регулиране, която лицензира различните процедури по изграждането. Основният договор с компанията-изпълнител на строежа – руската "Атомстройекспорт", според първоначалните изявления трябваше да се подпише в средата на 2007 г., но парафирането бе отложено за края на годината. Според бившия вече министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров обаче не може да се говори за забавянето на проекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нерон Велики
    #12

    Това е национално предателство! В Китай ще увиснете на въжето за такова нещо!

  2. Беленчанин
    #11

    Вие не знаете на какво хоро се хващате. Във всеки случай ако разчитате на държавни гаранции за инвестициите просто забравете. Лесен път за печалби няма. Трябва да си поемете риска. А той съвсем не е малък. Тази централа ще бъде спряна дори и завършена при един от следните случаи:1. при ново силно земетресение; 2. при нова голяма авария с атомна централа някъде в света; 3. при сериозно охлаждане на отношенията между Русия от една страна и ЕС и САЩ от друга и ред други. Не е изключено и фалит на централата, защото нейното строителство не почива на сериозни икономически аргументи.

  3. ПДИ
    #10

    Уважаеми читатели, решението за избор на площадка е обжалвано от ЕКОГЛАСНОСТ по адм.дело № 740/ 2007 г. на Върховния административен съд. С Определение от май 2007 ВАС реши, че решението за избор на площадка е индивидуален административен акт. Това означава, че жалбата е СПРЯЛА по закон изпълнението на решението, докато делото е висящо, а то е такова. За съжаление по казуса БЕЛЕНЕ не важат ни закони, ни забрани за престъпна дейност (престъпление по длъжност?). КЪДЕ е държавата и прокуратурата?

  4. Беленчанин
    #9

    В края на м-ц юни 2007 г. Свищовският общински съвет внесе в покуратурата материали, показващи незаконообразност, нецелесъобразност и процедурна неиздържаност на безброй действия на НЕК и МИЕ /МЕЕР/ във връзка с АЕЦ Белене. Това обаче никога няма да излезе на бял свят, защото мафията се е внедрила във всички сфери на живота.

  5. zovzaistina.com
    #8

    zovzaistina.com

  6. Беленчанин
    #7

    Ето започна се:Местните власти отказаха възстановяване на дейността на атомната централа, чието бъдеще въобще е поставено на карта. В сряда и Международната агенция за ядрена енергия (МААЕ) настоя японските власти да изяснят с необходимата прозрачност и твърдост случилото се в "Карива", която е най-голямата АЕЦ в света. Японската агенция "Киодо" цитира сеизмолози, според които трусовете в централата били значително по-силни, отколкото било предвидено при строежа й.news.bg 21.07.2007

  7. Беленчанин
    #6

    Материала се казва: Най-малко 68 проблема в японска АЕЦ

  8. Niki
    #5

    Ti puk otkude reshi tche znaesh povetche za tia neshta ot ENEL, EON, RWE, EDF i protchie ? Umnik ot Belene !

  9. STM
    #4

    Стига с това ЕКО реване бе, колко е опасна атомната енергия. Друга енергия НЯМА! И който си затваря очите сега - утре ше стои и ше се ослушва в пещерната си бърлога. Колко атомни мошности има в Япония, Франция, САЩ, по света? За България като малка държава без енергийни източници, това е спасението. Друг е въпросът кой ще я построи, как ще я построи и дали няма да побългарим всичко?

  10. The Wise man
    #2

    СТРОЕЖА И ТРЯБВА ДА ЗАПОЧНЕ ЧАС ПО СКОРО И ДА СЕ ПОВЕРИ НА ЗАПАДНИ ФИРМИ!АКО БЯХМЕ НОРМАЛНА ДЪРЖАВА ДО СЕГА ЦЕНТРАЛАТА ДА БЕШЕ ЗАРАБОТИЛА!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.