Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидат-кмет на София иска такса смет да е според сметката за вода и ток

0 коментара

Такса смет да бъде обвързана с потреблението на вода и ток, предлага кандидатът на "Атака" за кмет на столицата Николай Пехливанов. Това потребление е реален индикатор за социалното равнище на домакинствата и такова решение, макар и да не е универсално, е най-справедливо и работещо на този етап, обясни Пехливанов, цитиран от БТА. Според него такса смет трябва да е заплащане за услуга, а не вид данък, както всъщност е в момента.

Пехливанов иска също да се въведе реална конкуренция при извършване на услугата по сметосъбиране. Според него трябва да се създаде общинска фирма за сметосъбиране, която да се превърне в своеобразен регулатор на пазара и да се осигури възможност всеки блок да подписва договор с нея.

Кандидатът на "Атака" предупреди, че София ще се окаже пред нова криза за боклука и посочи, че ако до 1 ноември столицата няма одобрен проект от ЕС за изграждане на завод за боклука с европейски средства, най.-разумното решение е да започне изграждането му със свои пари. Така ще спестим глобите от ЕК, че не сме решили проблема с боклука, коментира той.

Друго негово предложение е да се изградят специализирани "джобове" за уличните кофи за боклук, за да се отворят уличните пространства и да се предотврати изсипването на боклука от клошарите.

Според Николай Пехливанов от оптимизирането на разходите за един кметски мандат могат да се спестят около 1 милиард лева. Само от разходите за чистота могат да се спестят около 450 милиона за четири години, изчисли той.

В момента при събирането на таксата за битови отпадъци и разходите за чистота на управление на София има излишък от 50 млн. лв., тоест събраната сума е 175 млн. лв., а разходите за тази година – 125 млн. лв., отбеляза Пехливанов. Той посочи, че разходите за чистота и управление на отпадъците са 23 процента от общия общински бюджет.

Столичани плащат най-много за чистота, на всеки се падат по 92 лева годишно разходи за почистване на града, докато в Пловдив например са 63 лева на човек, а в Бургас - по 72 лев. За управление на отпадъците и сметоизвозване столичанин плаща по 130 лева годишно, докато в Пловдив - 75 лева на човек.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.