Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатите за главен архитект на София – от Крали Марко до "София green & smart"

1 коментар
Кандидатите за главен архитект на София – от Крали Марко до "София green & smart"

Домът на архитекта бе арената на публичния дебат, в който претендентите за главен архитект на София убеждаваха в понеделник журито и публиката в достойнствата на представените от тях концепции. Ключовият пост, заеман 10 години от арх. Петър Диков, се оваканти след като той се оттегли през ноември, малко след местните избори. Въпреки тримесечното предизвестие, конкурсът за нов главен архитект започна едва преди две седмици и след пресяването на документите 13 кандидати бяха допуснати до изслушване.

Двама от тях - Ивайло Мишев и Иван Несторов – не се появиха и нямаше официално обяснение защо отсъстват. Коментарите бяха – може да са в чужбина, болни или пък да копират Петър Диков, който преди 10 години също пропусна публичното обсъждане.
Голяма част от желаещите да заемат длъжността са свързани с досегашната работа на Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ), а някои са участвали и в предишния конкурс за главен архитект.

От сцената прозвучаха различни идеи – като тази главният архитект да е като Крали Марко, като месия и десижънмейкър, да има визия за реформи, да направи пълна промяна на НАГ, да изгради метро до Божурище и втори градски ринг, да създаде форум за гражданско участие, тримерен модел на столицата, София green и smart, София с ново лице и пр.

Залата едва успя да събере публиката. Наред с професионалистите в бранша от архитектурната гилдия имаше общински съветници от всички цветове, представители на инициативния комитет за реформа в градоустройството, инвеститори.

По регламент всеки от 11-те кандидати разполагаше с 15 минути за да представи концепцията си. Условно "актьорите" могат да се разделят на две групи. Едните предпочетоха да акцентират на творческата си биография, а други върху реформирането на НАГ. Редът на представянето им беше според изтегления жребий.

В залата се чуваха коментари – "най-подробният", "визионер", "влюбен в себе си".

Кандидатите за главен архитект на София

 

Представяме накратко кандидатите за главен архитект на София по реда на тяхното представяне в Дома на архитекта, определен след теглене на жребий.

Кандидатите имаха на разположение 15 минути за да представят концепциите си за градоустройственото развитие на София като зелен град.

Още

Основните въпроси – корупцията и опазването на паметниците на културата

Най-интересната част обаче бе между 14 и 18 ч., когато кандидатите отговаряха на поставени им въпроси и се проведе дебат за визията за София.

Претендентите бяха питани членуват ли в партии, масонски ложи, били ли са агенти на Държавна сигурност и пр. Всички декларираха, че не са били агенти на ДС, не членуват в партии и не са масони.

Явор Иванов попита кандидатите дали обещават да спрат корупционните практики на Петър Диков. Отговориха му, че с обещания не става, а с открито и честно управление. Лекът е електронизация и дигитализация на всички планове и преписки, за да се вижда в реално време как се случват нещата и кой не спазва срокове и закони.

Друг наболял въпрос беше свързан с опазването на паметниците на културата. Гергин Борисов от "Спаси София" попита какви мерки ще вземат за спиране на разрушаването им. За пример даде последния случай със сградата на бившата дискотека "Син сити", която собственикът ѝ планира да разруши и да построи нов хотел.

Общо беше виждането, че сградите се оставят да се самосрутят, за да може след това да бъдат застроени. Кандидатите смятат, че главният архитект няма големи правомощия по закон по отношение на този въпрос и за решаването му е нужно обществено съгласие и законодателни промени.

Арх. Здравко Здравков каза, че без промяна отношението на гражданите към собствените им сгради на културата няма как да стане. "Малко правомощия има главния архитект."

Важно е и да се прецезира кои обекти са паметници на културата, защото в София има около 1300 такива, докато във Виена са наполовина по-малко, отбеляза арх. Николай Яръмлъков. Арх. Стефан Добрев допълни, че градът се развива. "Много често съм се чудил как Япония позволи страхотният хотел "Империал" да бъде съборен и да бъде построена друга сграда", коментира арх. Добрев.

Предложенията на кандидатите

Писмените концепции, всяка в обем 20-30 страници, бяха отворени от 13-членната комисия в петък, а оценяването (по петобалната система, както предвижда Законът за държавния служител) се очаква да е готово до 25 март. До следващия етап ще бъдат допуснати всички кандидати, чиито концепции имат оценка поне 4.

Очакванията са през април София да има нов главен архитект.

Главният архитект трябва да бъде Крали Марко - да има много власт, за да може да обедини всички, които искат да работят за развитието на София, каза арх. Николай Яръмлъков, който в края на миналия век беше съветник от СДС в Столичния общински съвет. Той беше единственият, който запази концепцията си за пред журито, но внесе настроение в залата.

"Ще ви разкажа един виц. Една жена казала, че много харесва стройните си крака и стегнатите си гърди. Но не ми харесват сланините, които ги покриват. София е покрита от пластове сланини и е време за фитнес", каза арх. Яръмлъков. Според него парк "Витоша" трябва да се управлява от Столична община, а не от държавно предприятие.

Две имена се коментират като предварителни фаворити за овакантения от Петър Диков пост - – на арх. Влади Калинов и на арх. Иван Шишков. Общото между тях е, че и двамата са били районни архитекти на Банкя. В момента арх. Калинов е начело на дирекция "Контрол по строителството" в НАГ, а арх. Шишков е районен архитект на "Тиадица".

Арх. Шишков беше единственият, който нямаше визуализация на концепцията си, въпреки че залага на електронизацията. "Мога да се справя" като главен архитект на София, каза уверено той.

Пълна промяна на НАГ обеща арх.Калинов, който е сочен за дясната ръка на арх.Диков. Той обещава да формира специализирано звено за устойчиво развитие, както иска инициативният комитет. Разликата обаче е, че то ще е пряко подчинено на главния архитект, а не на СОС. Арх. Калинов залага на зелените квартали със зелени покриви.

Председателят на Съюза на архитектите Георги Бакалов е амбициран да свърже всички паркове с велоринг.

Докато повечето акцентираха върху уеднаквяване на практиката на 24-те главни архитекти на райони, бившият главен архитект на Благоевград Огнян Тунтев подходи радикално и ги обяви за излишни.

Участващият за втори път в надпреварата арх. Николай Пърпов предложи триизмерен модел на София, а арх.Румен Несторов – на дигитализация на проектите и проследяване на движението на преписките в интернет.

За ръководителя на катедра "Обществени сгради" в Университета по архитектура, строителство и геодезия арх.Бойко Кадинов – "София е green, София е smart, София е с ново лице – хубава, още по-хубава".

Архитектите Стефан Добрев и Здравко Зравков поставиха акцента върху реформата в НАГ Арх. Иван Моев предлага с метрото да стигне до новата икономическа зона в Божурище и до лифта "Симеоново".

Концепциите на кандидатите, които са дали съгласие, са качени на сайта на Столична община и всеки може да се запознае с тях.

Журито

Комисията по избор на новия главен архитект е от 13 души с председател Юлия Ненкова, която е заместник-кмет на направление "Законност, координация и контрол".
Останалите членове са заместник-министърът на регионалното развитие Николай Нанков, членът на Камарата на архитектите арх. Иван Арвамов, председателят на регионалната колегия София-град на същата организация арх. Николай Баровски, членът на Съюза на архитектите арх. Митьо Виделов.

В журито са и общинските съветници Силвия Христова от ГЕРБ, Иво Божков от Реформаторския блок и Милка Христова от БСП.

Общинската администрация е представена от секретаря на общината Ралица Стоянова, директора на дирекция "Човешки ресурси" Светозар Ерменков, директора на дирекция "Жилищно и обществено строителство, топлоенергетика и енергийна ефективност" инж. Анна Мутафчиева, директора на дирекция "Транспортна инфраструктура" инж. Васил Начевски и директора на дирекция "Зелена система" ланд. арх. Ралица Маджарова.

Видео: OFFnews

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boriana Boneva
    #1

    велики идеи. А софиянци- говоря за тези родени в София и имащи софийско потекло поне от преди втората пейзанизация на града (след 9 септ. 1944), да не говорим за тези преди първата (след Освобождението)- та тези софиянци, (не тези след втората пейзанизация или пък третата- след 1989 г.) искат малко. Да имат добри здрави тротоари, да се направят там където няма, да имат чисти улици, да се благоустрояват местата за паркинг, да се направят нови паркинги или да се разширят улиците там където има

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.