Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатите за НАТО подкрепиха оценките на САЩ за Ирак

0 коментара

Десет държави от Източна Европа, кандидатки за членство в НАТО, заявиха в съвместна декларация, че вече е "очевидно", че Ирак нарушава резолюциите на ООН, предаде АФП, цитирана от БТА.

Това стана няколко часа след като държавният секретар на САЩ Колин Пауъл представи пред Съвета за сигурност на ООН сателитни снимки и аудиозапаси в подкрепа на американската теза, че Ирак притежава оръжия за масово унищожение.

10-те източноевропейски страни подкрепиха основният извод на Колин Паул пред Съвета за сигурност, че Ирак вече е нарушил резолюциите на ООН, включително и резолюция 1441, която съдържа текст за "сериозни последици" за Багдад при установяване на нарушение.

Ние активно подкрепяме усилията на международната общност, целящи да се разоръжи Ирак с мирни средства. Вече е очевидно обаче, че Ирак реално нарушава резолюциите на Съвета за сигурност, включително резолюция 1441, се посочва в декларацията, подписана от страните от така наречената Вилнюска група.

Десетте страни припомнят, че миналата година са изявили желание да се включат в международна коалиция за разоръжаване на Ирак. Очевидната опасност, която представлява режимът на Саддам Хюсеин, изисква общ отговор от страна на демократичните държави. Призоваваме Съвета за сигурност на ООН да вземе необходимите мерки срещу заплахата за мира и сигурността от страна на Ирак, се посочва в декларацията.

Страните, които са подписали декларацията са трите балтийски републики Литва, Латвия и Естония, България, Румъния, Словакия, Словения, Албания, Хърватия и Македония. Всички те, с изключение на последните три, получиха през ноември 2002 г. в Прага покана за членство в НАТО с решаващата подкрепа на Вашигтон.

Инициативата за тази декларация дойде, след като миналата седмица осем държави - пет членки на ЕС и три кандидатки - подкрепиха политиката на САЩ по отношение на Ирак.

Преди оповестяването на съгласувания текст на 10-те известни резерви изрази словенският външен министър Димитрий Рупел. Той каза, че Словения още не е готова да подпише декларация, одобряваща американската политика за Ирак.

Словенският външен министър заяви, че е убеден, че страната ще приеме документа след като някои въпроси бъдат изяснени.

В международната преса страните от Източна Европа, които подкрепят САЩ във възможността за военна операция срещу Ирак често се наричат "новата Европа". Определението дойде след като американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд във връзка със съпротива на Париж и Берлин на война срещу Ирак нарече Франция и Германия "старата Европа" и посочи, че центърът на Европа се измества на изток

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.