В Германия кандидатите за партийния пост на Ангела Меркел начело на нейната партия вече мислят как да погребат наследения от канцлерката проблем с имиграцията и дават нови спорни предложения.
Политическият пейзаж в Германия е разтърсен от влизането на крайната десница в Бундестага и в парламентите на 16 провинции. На този фон кампанията за председателския пост на консервативния Християндемократически съюз (ХДС) се върти около въпроса за миграцията, който стана особено чувствителен след приемането през 2015 г. на близо 1 милион сирийски и иракски мигранти.
Тримата фаворити за поста на Меркел, която след поредния изборен провал на местни избори реши да не се кандидатира отново за председател на своята християндемократическа партия, се опитват максимално да се разграничат от лидерката, която управлява Германия от 13 години.
"Като че ли искат да отворят прозорците на ХДС, за да излезе застоялият въздух от годините на Меркел", писа в петък либералноконсервативното списание "Цицеро".
Кандидатурите ще бъдат гласувани на 7 декември от хилядата делегати на партийния конгрес. Победителят ще има и добри шансове да наследи Меркел и на канцлерския пост на следващите избори.
"Популистки подход"
=================
По време на кампания, която понякога изглеждаше като битка с позволени и непозволени средства с крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), един от фаворитите Фридрих Мерц в сряда стигна до идеята за преразглеждане на правото на убежище, въпреки че е гарантирано от конституцията.
"Мерц претендира, че се ръководи от разума, но всъщност подходът му е популистки", критикува го в петък левият всекидневник "Тагесцайтунг".
Разкритикуван от всички, на Мерц, завърнал се в политиката след десетилетие на отсъствие, му се наложи да смекчи тона.
Той е сериозен фаворит за вота, до който остават още две седмици, но засега губи инерция в социологическите проучвания и изостава все повече от Анегрет Крамп-Каренбауер.
Наричана "втората Меркел", тя също се дистанцира от действията на канцлерката, критикувана, че не е затворила границите за мигрантите през септември 2015 г., и се обявява за по-бързи депортации.
Третият кандидат Йенс Шпан, който е министър в кабинета на Меркел, залага на идеята за скъсване с нейната миграционна политика.
Той редовно язвително критикува онези, които "се възползват от предимствата" на системата за социално подпомагане на Германия, обаче "сърцето им остава в Турция, Мароко или Русия".
Той предлага също Пактът за миграцията на ООН, макар и юридически необвързващ, да не бъде приет, както е предвидено на 10 и 11 декември. Защитаван от Меркел, пактът е отхвърлен от много държави като Унгария, Австрия, Полша и Израел.
За сметка на най-слабите
======================
Този завой на ХДС надясно след едно по-скоро центристко позициониране през мандата на Меркел е осъден от останалите партии от правителствената коалиция, обединяваща десницата и умерената левица.
Вицеканцлерът социалдемократ Олаф Шолц например съжали, че "вътрешното съперничество" в ХДС "удря по най-слабите". Същия рефрен подема външният министър Хайко Маас от Германската социалдемократическа партия (ГСДП), според който, ако "се следват десните популисти, това ще донесе само повече разделение".
Завоят надясно на християндемократите изглежда се отразява и в социологическите проучвания: ХДС остава твърдо начело с 27 процента, но това е много по-малко от 40-те процента, на които се радваше през лятото на 2017 г. Зелените са по петите му. АзГ, макар и компрометирани от финансови скандали, запазват все още 16 процента пет години след създаването си.
Към 31 декември 2017 г. 1,7 милиона души са поискали закрила в Германия (от политически бежанци до кандидатите за убежище, включително хора, чиято молба е била отхвърлена). Това са хората, записани в централния регистър на чужденците, което означава 5 процентно увеличение за една година, показват публикувани в петък данни.
Броят на кандидатите за убежище, в частност сирийците и иракчаните, обаче е намалял с 39 процента в рамките на една година.
По БТА.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
"...Меркел е политик и емоциите не влияят на решенията и..." Устами Бориса глаголит истина. "Кой я принуди да..." Тук, на това място, се разминаваме в преценката за германската канцлерка, уважаеми колега Камов... Ето скромното мнение на моя милост: нея, фрау Меркел, никога не я принуждават към каквото и да било.Защото тя, умницата Ангела Пророчица, има чудната дарба да отгатва априори какво точно очакват от нея.Иначе нямаше да се задържи толкова години на високото място.
Меркел е вече вън от политиката, но остава открит въпросът: Кой я принуди да отвори вратите на Германия и ЕС за примитивните мигранти. Теорията че ги била съжалила е наивна и манипулираща - Меркел е политик и емоциите не влияят на решенията ѝ.