Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатите за шеф на БНР: Трябва онлайн развитие и повече пари

3 коментара
Кандидатите за шеф на БНР: Трябва онлайн развитие и повече пари

Съветът за електронни медии (СЕМ) изслуша концепциите на трима от шестимата кандидати за нов генерален директор на БНР. В понеделник концепциите си представиха Жени Гаджалова, Антон Митов и Андон Балтаков.

Останалите трима - Митко Димитров, Даниела Манолова и Александър Велев, ще представят концепциите си във вторник. Новият шеф на общественото радио ще бъде избран на 22 януари от членовете на регулатора.

Гаджалова е бивш главен счетоводител на БНР и участва в конкурса за четвърти път, Митов в момента е изпълняващ длъжността генерален директор, а преди това беше ръководител на архивния фонд в радиото. Кариерата на Балтаков пък е минала през някои от най-големите западни медии.

До процедурата за нов шеф се стигна, след като мандатът на избрания само няколко месеца по-рано генерален директор на БНР Светослав Костов беше прекратен предсрочно от СЕМ заради безпрецедентното спиране на сигнала на програма "Хоризонт". Костов обжалва пред съда решението за освобождаването му, но междувременно бе започната процедурата за нов шеф. Първоначално той се беше заканил отново да се кандидатира за поста, но в крайна сметка не го направи.

В началото на заседанието председателят на СЕМ София Владимирова отбеляза, че конкурсът се провежда в "много динамична ситуация, в която текат дебати за свободата на словото и ролята на обществените медии в нашето общество".

Увеличаване на субсидията иска Гаджалова

Пред СЕМ като бивш главен счетоводител Гджалова акцентира върху финансовата част на управлението на радиото. По думите ѝ БНР се намира в лошо организационно и финансово състояние. "Опитът ми дава увереност, че ще мога да овладея ситуацията, в която се намира радиото сега", добави тя.

Според нея държавната субсидия на БНР трябва да е по-висока. Подчерта, че за няколко години субсидията е намаляла от 56 млн. на 43 млн. лева.

"Не мога да си представя как при положение, че сме оставили 56 млн. лева, през тези 11 години, в които не съм в радиото или не съм била част от този екип, какво е довело до това, че да се стигне до спад на бюджета до такава степен", каза Гаджалова.

Тя добави, че ако бъде избрана за поста, ще изглади дислабансите в заплащането между националните и регионалните програми. Щяла да повиши заплатите на музикалните състави. Според нея трябва да бъде създадена нова радиостанция за средна България, застъпи и идеята за трафик радио.

Тя добави, че би заложила на развитието на кросмедийни проекти с БНТ. "БНР ще трябва да се развива с изпреварващи тенденции, да търси различни форми, включително съчетаването на медии като радио, телевизия, интернет. Тези намерения могат да бъдат осъществени заедно с БНТ, предизвикателство, пред което ще се изправят рано или късно и двете медии", обясни Гаджалова.

БНР като алтернатива на частните радиа

При представянето на концепцията си Антон Митов акцентира върху това, че БНР трябва да бъде алтернатива, а не конкуренция на частните радиа.

По думите му трябва да се търси увеличение на субсидията на радиото от следващата година. Според него бюджетът на радиото трябва да е процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, а не както е сега – сумата да се определя година за година при приемането на държавния бюджет. Митов подчерта, че трябва да се запази и възможността за спонсорства и приходи от реклама. По думите му е необходимо и намаляване на дисбалансите във финансирането на отделните програми на БНР, както и на заплатите на служителите.

Друга негова идея е да се създаде гореща линия за подаване на анонимни сигнали от служителите.

Митов акцентира и върху развитието на интернет присъствието на радиото. Според него трябва да има и промени в различните програми на БНР.

"Радио София не трябва да е с младежки профил, а да е за проблемите на София. Младежкото звучене трябва да е територия на радио "Бинар". "Хоризонт" задава правилните въпроси, а "Христо Ботев" трябва да е дискусионна програма, не да прилича на "Хоризонт". На "Христо Ботев", например, не му е нужен сутрешен блок", обясни той.

Митов добави, че откакто е и.д. генерален директор, основната му задача е била да намали враждуващите групи в радиото. "Мисля, че успях през тези 3 месеца. Ние работим за каузата БНР, а когато воюваме помежду си, ние унищожаваме тази кауза", каза той.

Новаторството на Балтаков

Новото лице сред кандидатите за шеф на БНР е Андон Балтаков, който обаче има сериозна биография. Завършил е "Йейл", работил за Си Ен Ен, Асошиейтед прес, Би Би Си и предлага новаторска концепция за развитието на БНР. Според него бъдещето е в дигиталното пространство и радиото трябва да развива присъствието си там с приложения и стрийминг продукти. Сред идеите му е Радио България да развива подкаст.

По думите му трябва да се търси разширяване на аудиторията и звученето на програмите трябва да бъде актуализирано.

Балтаков, също като Митов, смята, че държавната субсидия трябва да се промени и да стане процент от БВП или от данъчните приходи от данъците на физическите лица и от корпоративния данък. "По този начин ще се получи един здравословен микс", смята той.

Обърна внимание и на музикалното съдържание, което според него трябва да се развива.

Той посочи, че в момента живее в САЩ, върнал се преди няколко дни за изслушването и вижда в това възможност отново да се установи в България. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Балтаков е с най-иновативен подход и е най-подходящ да осъществи промени в радиото.

  2. дреалист
    #2

    Другата тежка досада е хектичния Новинарски час. Някакво трескаво напрежение излъчва, както и дразнещите му реклами по цял ден. А праймтайма му е за авторски анализ. С позиция. Но не, като лигавата драка Волгин. Искам си Лили Маринкова обратно. Тя обучаваше в демокрация през соца, което мутрафонската "демокрация" не й позволи.

  3. дреалист
    #1

    Който и да стане шеф да вземе да назначи нови музикални редактори, че сегашните са най-мързеливите в света... Плейлистите им са от години едни и същи, който слуша Хоризонт го прави само заради журналистите, а музиката е ужасна с едно само изключение - Любими до болка. А върха на досадата е Топ 20.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.