Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кандидатките за ЕС да се отнесат сериозно към икономическите и финансови реформи

0 коментара

Наречете го проверка на истинското състояние в последната минута: Европейският съюз предупреждава дузина страни, които преговарят за членство в ЕС, да започнат сериозно бързи икономически и финансови реформи.

На срещата в събота и неделя финансовите министри от ЕС потвърдиха ангажираността на правителствата си с най-амбициозното разширяване на съюза. Те обаче включиха предупредителния звънец за страните-кандидатки и заявиха на колегите си от Централна и Източна Европа, че е крайно време да въведат ред в икономиките си.

Мярката изразява загриженост, че преговорите за членство, които през 1999 г. бяха започнати с най-обещаващите кандидатки, се движат твърде бавно и тепърва предстои да се занимаят с най-трудните теми, в това число и усилията на страните кандидатки да поставят на здрава основа публичните и частните финанси.

Досега преговорите бяха ръководени от външните министри на ЕС, но по време на първата им среща вчера с колегите им от страните кандидатки за членство финансовите министри отбелязаха, че те трябва да се съсредоточат повече върху икономическите и финансовите въпроси. Те планират занапред да се срещат редовно с колегите си от бъдещите страни членки, за да проследят темпа, с който ще въведат финансов ред.

Отличниците сред страните кандидатки са Чехия, Естония, Унгария, Полша, Кипър, Словения и Малта, които могат да се присъединят най-рано през 2004 г. България, Латвия, Литва, Румъния и Словакия са в по-бавната група.

Турция, разклатена от силна икономическа криза, също бе уверена, че може да се присъедини един ден, но все още не е започнала преговори по членството.

"Искаме разширяване, но искаме и поставените критерии да бъдат взети насериозно и наистина да бъдат изпълнени", заяви германският финансов министър Ханс Айхел. "Това може да повлияе на сроковете в зависимост от постигнатия напредък".

Министрите също обърнаха внимание на факта, че новоприетите в съюза може да се наложи да чакат по-дълго за въвеждане на еврото, което догодина трябва да влезе в обръщение в 12 от страните-членки на ЕС.

"Много страни кандидатки са останали с впечатлението, че могат да въведат еврото в рамките на 2 години след приемането си в ЕС. По-добре е обаче да го въведат няколко години по-късно, отколкото при неподходящи условия", каза холандският министър на финансите Херит Залм.

Откакто 6 страни създадоха ЕС през 1957 г., членките му почти се утроиха. Последното разширяване бе през 1995 г., когато се присъединиха Швеция, Австрия и Финландия. Този път преговорите са по-трудни заради големия брой страни-кандидатки, чиито посткомунистически икономики продължават силно да изостават след тези на западните им съседи.

Предизвикателствата на настоящото разширяване бяха посочени в доклад на Европейската комисия до финансовите министри.

Според него бъдещите членки могат да очакват приток на инвестиции, който ще стимулира бърз растеж. Но потенциално нестабилните капиталови потоци могат да доведат до дестабилизиране без наличието на надеждни правила за контрол на банките, инвестициите, данъчното облагане, пенсионните фондове и застрахователното дело.

Повтаряща се тема в разговорите бе това, че законодателството в областта на финансовите пазари трябва да бъде подкрепено от солидна правова и административна инфраструктура, включително органи за финансов надзор и изпълнителна система, се казва в декларация след на срещата на финансовите министри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.